Umělecké dílny na festivalu THEATRUM KUKS 2017

Festival THEATRUM KUKS 2017 Autor: Tomáš Glasberger

V termínu 21. - 25. 8. 2017 proběhnou tři umělecké dílny, které pořádá festival barokního a barokem inspirovaného umění THEATRUM KUKS. V pěti dnech budete mít možnost poznat baroko z praktické stránky a ověřit si jeho nekonečnou inspirativnost pod vedením profesionálních lektorů. Na výběr máte z loutkoherecké dílny Matiji Solceho, Land Artové Abbé Libanskeho nebo hudební Ondřeje Macka.


THEATRUM KUKS je multižánrový festival pro všechny se zájmem o kvalitní kulturní zážitek – jak odborníky, tak laiky, kteří mají rádi živé a současné umění a nebojí se poznávat nové nebo objevovat aktuálnost něčeho, co může být považováno za staré a mrtvé. Protože → THEATRUM KUKS nabízí v pěti dnech barokní a barokem inspirované umění v kulisách kukského areálu a okolí. Navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu. Letošní ročník je v mnohém speciální – s novým vedením festivalu přichází nové impulsy a intenzivní snaha ukázat (a dokázat), že baroko nepatří jen do vitrín a na akademickou půdu. Má mnoho spojnic s dneškem, které je jen třeba objevit a uchopit současným uměleckým jazykem.

LOUTKY V RUCE
loutkoherecká dílna Matiji Solceho na téma Pulcinella a smrt
Loutka. Jak se rodí, jak se oživuje, jak žije? Co všechno můžu dělat, když ji mám v ruce? A co když umře?! Tím vším se bude zabývat loutkoherecká dílna pro zkušené, méně zkušené i zcela nepolíbené loutkáře. Budete si moci sami vymyslet technologii a využití loutky, sami si ji vyrobit, animovat a ozvučovat. Vlastní hudební nástroje vítány. Držte loutky v ruce!
Impuls – Objekt – Materiál – Loutka – Smrt. Od hudby k oživování mrtvého materiálu na téma Pulcinelly a jeho nejvzácnějšího kámoše – Smrti. Tématem workshopu bude klasická postava komedie dell´arte – a zároveň i italského loutkového divadla – Pulcinella a její boj se Smrtí. Tímto tématem se připomíná letošní třistadvacetileté výročí první dochované návštěvy loutkového Pulcinelly v Čechách, kterého přivezl na dvůr hraběte Šporka do Kuksu loutkář J. Ch. Neumann v roce 1697.

Matija Solce (1981) je muzikant, loutkář, herec, režisér, lektor a pedagog, absolvent doktorského studia na Katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU (téma „hudební perspektivy loutkového divadla“). Ve své tvorbě úzce propojuje hudbu a divadlo, a proto se jeho koncerty často proměňují v interaktivní divadelní představení nebo se jeho loutkové inscenace stávají hudebními skladbami. Se svými loutkově-hudebními inscenacemi navštívil již téměř celý svět (EU, Rusko, Japonsko, Ekvádor, Austrálie, Mexiko a další). Matija je také excelentním hráčem na akordeon a velkým znalcem lidových hudebních stylů (balkánský, klezmer, irský, bretoňský, skandinávský, cikánský, slovinský a další). Je zakladatelem a kapelníkem pražské hudebně-divadelní skupiny Fekete Seretlek, člen mezinárodní skupiny Etno in Tranzit a spolu s populárním chilským hudebníkem Nano Sternem založili duo Folkoholics, se kterým cestují zejména po střední a jižní Americe.

REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ: /…YpzZDukXCTi1

HARLEKÝN, NEBO KNIHA? POJĎ S TÍM VEN!
land artový workshop Abbé Libanskeho na téma Harlekýn
Z roku 1727 (před 290 lety!) je v Kuksu doložený divadelní titul Harlekýnova svatba. V Kuksu prokazatelně stály na mostě tři (možná pět) sochy Harlekýnů, po kterých dokonce zbyly i tři podstavce. Náplní land artové dílny bude instalace “Harlekýnů” z knih. Instalace koresponduje s tradiční Bibliothekou pod kukským viaduktem, pracovat se bude s lokálním tématem i historickým motivem. Součástí workshopu je i spoluúčast na budování instalace Bibliotheca XV.

Abbé Libansky (1952) je fotograf, grafik a land artový umělec. Narodil se v Praze, od roku 1982 žije a pracuje ve Vídni. Zabývá se také výstavní činností nejen v Rakousku a v Čechách, ale i v zahraničí – jako např. Recycling Art (Curych), Československá fotografie v exilu (Praha), Borders in the Head / 200 Benešových hlav proti populizmu (hranice mezi Českou republikou a Rakouskem), Bibliotheca I – XV. (festival THEATRUM KUKS) nebo My Underground (Vídeň, Krakov, Tel Aviv, Jeruzalém, Drážďany, Varšava, Brusel, Praha, Mnichov).

REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ: /…f5I0uV5Ztq22

ZPÍVEJ JAKO BIONI!
aneb Kantáty Antonia Bioniho v současné interpretaci
hudební dílna Ondřeje Macka
Cílem workshopu je oživit hudbu Antonia Bioniho, benátského skladatele spjatého s hudební a divadelní kulturou Kuksu doby hraběte Františka Antonína Šporka. Náplní workshopu bude nastudování a provedení Bioniho kantát, unikátně dochovaných v hudebním archivu arcibiskupského zámku v Kroměříži. Skladatel a zpěvák Antonio Bioni (1698–1739) kromě rodného města působil zejména ve Střední Evropě, především v Praze, Vratislavi a ve Vídni, kde také zemřel. V roce 1724 přišel do Čech jako člen operní společnosti Antonia Denzia a Antonia Marii Peruzziho. V létě téhož roku, ještě před zahájením operní stagiony v Praze Praze, byla v Kuksu uvedena Bioniho opera Orlando Furioso. Workshop je určen zpěvákům se zájmem o barokní hudbu. Během nastudování Bioniho kantát budou účastníci kursu seznamováni se základními principy interpretace italské hudby 18. století (práce s textem, aplikace afektové teorie a barokní rétoriky v praxi, zpěv recitativu, vokální ornamentika aj.).

Ondřej Macek (1971) je český hudebník, cembalista, hudební vědec a badatel. Zaměřuje se především na hudbu barokního období a zejména pak na operní tvorbu. Od roku 1997 žije a působí v Českém Krumlově, kde se zabývá výzkumem a interpretací barokní opery.

REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ: /…0GBaggMO6yv1

Kapacita jedné dílny je deset účastníků. Kurzovné je jednotných 2950 Kč. Cena zahrnuje pětidenní workshop, ubytování po celou dobu festivalu v hospitálu Kuks (až do neděle 27. 8.!), kde také budou workshopy probíhat, a volný vstup na veškeré festivalové produkce (po usazení všech diváků s festivalovými pasy a vstupenkami se budete moci posadit na volná místa či na přístavky, případně na stání).

Registrace je možná do 15. 7.!

THEATRUM KUKS wants YOU! Nebojte se a zjistěte více. Možná baroko jen neznáte…

V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na e-mail info@theatrum-kuks.cz. Nebo nám napište na Facebooku → facebook.com/The­atrumKuks theatrum-kuks.cz/workshopy

Autor: Nicola Škvarová