Velké problémy Jiráskův Hronov neměl, ale...

Jan Julínek Autor: Ivo Mičkal

Rozhovor s programovým ředitelem festivalu a odborným pracovníkem NIPOS-ARTAMA Janem Julínkem, který byl otištěn v posledním čísle Zpravodaje Jiráskova Hronova.


Tohle je tvůj první Jiráskův Hronov, kdy máš jako programový ředitel na starosti vše včetně seminářů…

Ano a lehce mě překvapilo množství pobíhání v předvečer a první den Jiráskova Hronova. Pořád se něco předává, doplňuje. Někam jsem se musel opakovaně vracet. No, mám docela slušně naběháno. A poprvé jsem měl pověstné vystoupení před seminaristy, to je kapitola sama pro sebe. Do poslední chvíle jsem nevěděl, co budu říkat, protože jak říká Milan Strotzer, všechno měli v té brožuře. Nakonec to snad seminaristi vzali, za což jim děkuji.

Věčné téma, semináře. Opět ubylo seminaristů?

Byť se Hronovem nese, že počet seminaristů je výrazně nižší, tak pokles vůbec nebyl tak dramatický. Seminaristé ubývali už v minulých letech. Ale řada jich letos přijela poprvé a snad s sebou příště vezmou kamarády, kteří sem zase poprvé zavítají. Letos tu bylo přes 170 seminaristů, což je slušné číslo. Pořád je to největší vzdělávací akce v republice. Potřebujeme i pomoc samotných seminaristů, pokud budou spokojeni a budou o seminařích povídat ve svém okolí, věřím, že zase začne účastníků přibývat.

Jsi v rámci své práce na Jiráskově Hronově na něco opravdu pyšný?

Jsem moc rád, že se podařilo přivézt mima Radima Vizváryho, o kterého jsme stáli už loni. Ale co se podle mě opravdu povedlo, bylo společně s novým vedením města Hronova udržet skvělou atmosféru. Pokud mi někdo něco netají, tak snad nenastaly žádné významné problémy. A pokud nějaké byly, řešily se s úsměvem. V tak velkém organismu vždy nějaké problémy vznikají, ale všichni to řešili s nadhledem a nálada byla skvělá. Nevím, nakolik je to moje zásluha, ale jsem rád, že se to povedlo, protože jsme pro to dělali všechno.

Je nové vedení města nakloněno divadlu? Jaká s ním byla spolupráce?

Pan starosta otevřeně říká, že není divadelník, že je manažer, ale rozhodně tady všichni Jiráskův Hronov a Jiráskovy slavnosti, jak jim říkají místní, chtějí a chtějí je rozvíjet. Už v červnu a červenci jsme začali pracovat společně na příštím, jubilejním 90. ročníku. V září budou další schůzky.

Všiml jsem si, že mezi divadelníky hledáte pomoc se sloganem k příštímu ročníku.

Samozřejmě ještě nemáme podrobnou koncepci na papíře. Ale třeba pomoc se sloganem je krok k další interakci s účastníky. O to se moc snažíme už nyní. Neustále chceme, aby se do dění na Jiráskově Hronově zapojovali, aby soutěžili, posílali fotky. Chceme, aby naši práci komentovali, a to nejen pochvalně, ale i kriticky.

A jaká kritika se tedy k tobě letos dostala? Co z tvého pohledu se nepovedlo nebo nelíbilo účastníkům?

Slabým článkem je doprovodný a volný program. Toho jsme si vědomi a určitě na tom budeme pracovat. Třeba stan za radnicí už kapacitou nestačí, zejména na pohádky. To musíme vyřešit. Prostě něco udělat se stanem, parkem.

Nemáš pocit, že se tu odehrávají dva paralelní festivaly? Jeden s hlavním programem a dejme tomu stanem za radnicí a druhý v parku?

Je to jedno z témat, které se neslo třeba čtvrtečním Hyde Parkem. Mluvil jsem o tom se starostou města, mluvili jsme o tom i na organizačním štábu. Místní to takhle nevnímají, vnímají to tak festivaloví hosté. Město ani NIPOS-ARTAMA nechtějí, aby to tak bylo. Na tom musíme zapracovat. Na přelomu září a října by měla být hotová první verze koncepce Jiráskova Hronova, v ní by už nějaké nápady měly zaznít.

Nemůžu se nezeptat a tahle otázka tu bude ještě dlouho. Jsou ubytovací kapacity a kapacity města vůbec schopné pojmout takovýto festival? Je tlak na to to řešit a je chuť to řešit?

Chuť řešit to je. Rozumíme vedení města, že nemá finance na investici do nějakých nových ubytovacích nebo hracích prostor, které budou využity devět dní v roce. To si žádná radnice neobhájí. Snaha hledat řešení tu je. Vylepšili jsme alespoň taxislužbu, která pomáhá lidem, kteří bydlí v delší vzdálenosti od Hronova. Sonduje se mezi podnikateli, zda by v Hronově neposílili ubytovací služby a udrželi je i přes rok, protože město samo podnikat v ubytování nechce. Tuhle cestu hledají, ale je to spíše otázka na vedení města.

Letos jsi tady ve dvojroli programový ředitel a režisér a principál souboru, který zde v hlavním programu má svou inscenaci. Nepociťuješ jistou schizofrenii a dokažeš se souboru i festivalu věnovat?

Nepociťuju a dokážu se se věnovat naplno festivalu. Lidé v SemTamFóru jsou velmi samostatní a schopní. Dokážou se na představení nachystat a já už jsem jenom do počtu. Samozřejmě s nimi jsem na prostorové zkoušce v Jiráskově divadle, ale jinak to nechávám na nich.

Martin Rumler / Zpravodaj Jiráskova Hronova číslo 9 – všechna čísla zde>>>

Autor: Martin Rumler