What is elementary?

Divadlo Point Prostějov / režie: Aleš Procházka A. C. Doyle, Aleš Procházka a kol.: Baskervillská bestie Autor: David Slížek

Znáte Holmese? Sherlocka Holmese? Asi ano. A četli jste ho? Tedy: četli jste některý z textů Sira Arthura C. Doyla? Možná. A Psa Baskervilského? No dobrá.


Jsou totiž tituly, jež patří do obecně prospěšného fondu světové literatury a jsou autoři, u nichž v dobré společnosti předpokládáme, že je všichni znají a že alespoň tuší, jaké dílo se za jejich jmény skrývá. Ale k tomu, abychom se s nimi osobně seznámili, se v moderní době nezřídka uchylujeme k jejich adaptacím a zpracováním v jiných médiích – zejména pak ve filmu či na divadle. A když prostějovský POINT svým divákům nabízí scénickou variaci na titul ze čtenářského deníku, nejedná se o událost nijak podivuhodnou či zvláštní. Ovšem adaptovat literární díla do divadelní podoby je věc nesnadná, i když si na své práci dají tvůrci záležet…

Na scéně toho nenajdeme příliš: vlevo jakási náznaková dekorace představující oprýskaný dům a poblíž tři židle. Toť takřka vše. Vpravo pak pouze za černou látkou skryté klávesy, za něž v průběhu představení zasedají herci (či snad možná i samy postavy), aby živě dokreslovali tu atmosféru, tu dodávali situacím a jednání rytmus. Takto náčrtkovitě koncipovaná scéna přenechává velký prostor hercům a jejich práci. Před diváky se tak předvádějí jednotlivé figurky pitoreskního světa – skvěle vytvarovaný doktor Mortimer, typově přesná učitelka Beryl Stapletonová či zábavně neschopný doktor (Jeník) Watson. A také postavy další, tu přesněji, tu méně precizně vyvedené a stylizované.

Největší síla a zároveň úskalí isncenace tkví v nemalé kreativitě tvůrců – od herců přes adaptátory až po režiséra. Nejsilnější jsou ve chvílích, kdy mohou předvádět situační komiku, kdy přicházejí s jedním dobrým nápadem a fórem za druhým. A činí tak v takovém množství, až se jim mnohdy kvantita předváděného stává překážkou, až je jejich jevištní vyprávění zahlceno přemírou rozpracovaných motivů, nápadů a gagů, ačkoli by stálo za úvahu propracovat ty gravidnější z nich a zkoncentrovat je v inscenaci, které by však slušela o poznání kratší stopáž.

Je to prosté, milý Watsone! Komedie to není zlá, pobavit umí. Takže zkrátit a bude to taková pěkná cynická pocta slavnému detektivnímu dílu, které někteří z nás (možná) již dříve četli.

(psáno pro zpravodaj Divadelního Pikniku Volyně)

Autor: Petr Christov