Začátek prázdnin ve Štítině aneb Štivadlo trochu jinak

Dovolená s rizikem Autor: archiv souboru

Jarní vlna pandemie a souvisejících omezení se dotkla valné většiny postupových přehlídek. U části z nich to vyústilo v úplné zrušení letošního ročníku, část se jich uskutečnila v odlehčené verzi v odloženém termínu, a právě tak tomu letos bylo i ve Štítině 30. června – 4. července 2020.


Krajská postupová přehlídka venkovských divadelních souborů z Moravskoslezského kraje letos Štivadlo 2020 se tentokrát přesunula na přelom června a července, své trvání zkrátila od úterý do soboty a divákům představila čtyři soutěžní a jedno nesoutěžní představení. Tříčlenný lektorský utvořili režisér a předseda Tomáš Hradil, herec Juraj Háder a dramaturgyně Sylvie Vůjtková.

Přehlídku tradičně zahájil příjezd hraběcích milostí Choryňských, po předání klíče od štítinských bran už však zahajovací podvečer patřil Divadlu Grunt ze Smolkova. Přivezli půlhodinový komediální skeč Horníci, původně napsaný havířovským souborem Crepácy, kterou pro smolkovské režíroval Libor Bálek. Spíš než o jednoaktovku se jedná o anekdotu z havířského prostředí, která stojí zejména na slovním humoru. Hraje se na náznakové scéně tvořené černě potaženými paravány a závěsem, který má představovat zával. Toto scénografické řešení v kombinaci s realistickými hornickými nástroji působí dost naivně (nevypadá to však, že by to bylo záměrem). Důslednější režijní vedení by pomohlo zpřesnit jednotlivé figury, a zejména rozehrát jednotlivé situace.

Druhé soutěžní představení v první prázdninový podvečer přivezl DS DiVOch z Vřesiny, a jednalo se o situační komedii Joan Shirleyové Vražda sexem. Režíroval a hlavní mužskou roli ztvárnil Ondřej Benda. Se scénou si dal soubor viditelnou práci, stejně tak kostýmy velmi dobře charakterizovaly jednotlivé postavy. Vřesiňským se velmi dobře podařilo uchopit základní charakteristiku jednotlivých postav, ve většině případů se však bohužel nedostali dál. Díky tomu chybí motor k řešení nastalých nečekaných situací, nejsou vystavěná jednotlivá rozhodnutí a jasné tečky situací a pokulhává rytmus představení, což se ve druhé polovině hry o něco zlepšilo.

Čtvrtek a přesný střed přehlídky patřil Divadlu pod zámkem při TJ Sokol Kyjovice, kteří odehráli na Štivadle premiéru tragikomedie Jeffa Barona Návštěvy u pana Greena v režii Silvie Grygarové a Zdeňky Kulové. Příběh o nečekaném sblížení starého žida pana Greena (Tomáš Vodvářka) a jeho „nuceného pečovatele“ Rosse Gardinera (Jan Sieber) byl vpravdě hereckým koncertem. Oba pánové na jevišti vytvořili nejen uvěřitelné, žijící figury, ale rovněž výborně partneřili, takže jim nečinilo problém udržet si diváckou pozornost takřka dvě hodiny v kuse. Pevné (ač dvojjediné) režijní vedení poskytlo oběma hercům důslednou oporu, co se týče výkladu jednotlivých situací a jejich rozehrání, a napomohlo ke znamenitým hereckým kreacím obou představitelů.

Poslední soutěžní představení patřilo domácímu souboru ŠAMU Štítina, jejichž inscenace** Víš přece, že neslyším, když teče voda sestává ze dvou tragikomických jednoaktovek Roberta Andersona.** První z nich – Stopy holubic v režii Václava Bendy – sleduje manželský pár, na němž se projevuje už jakési „vztahové vyčerpání“. Manželka Harrieta (Michaela Kupková) touží manželské lože sdílené s Georgem (Ondřej Benda) vyměnit za dvě oddělená jednolůžka, aby se konečně pořádně vyspala… George proti tomu zprvu zoufale brojí (byť jsou již v obchodě s postelemi), ale nečekané setkání s mladou rozvedenou Jill (Lenka Ferenz) ho nakonec dovede k jinému názoru… Hořkosměšný příběh ze života, dobře zvládnutý jak po režijní, tak herecké stránce. Ondřej Benda jako George je výborným tahounem představení, naopak Prodavač Pavla Gregora by potřeboval ještě režijně upřesnit jeho postoje vůči manželům, vývoj situace s Jill jde příliš „rychle na věc“ a způsobem rozehrání se okamžitě soustředí na sexuální stránku, zatímco by mohlo dojít ke zdánlivému „souznění duší“… Druhá aktovka Jmenuji se Herbert v režii Ondřeje Bendy představuje manželský pár „za zenitem“ při jejich každodenním rituálu. Herbert a Muriel vzpomínají na svá předešlá dobrodružství nejen ve společném manželství, ale i v těch předešlých, ale oběma se to už docela plete a na ničem se neshodnou, takže vás jako diváky neustále znejišťují, jestli můžete vůbec něčemu věřit (třeba tomu, jak se skutečně jmenují). Humorně a velmi vděčně napsaná aktovka, v níž se představili Václav Benda a Jarmila Baranová, by potřebovala důslednější režijní vedení – zejména propracovat proměnlivost situace mezi manželi a udělat jednotlivé vrcholy, jinak to celé zábavně odplyne, ale ani ne po deseti minutách divák upadne do očekávaného stereotypu.

Sobotní odpoledne před vyhlášením výsledků letošní přehlídky patřilo DS Velká Bystřice, která se nesoutěžně představila se situační komedií Dave Freemana Dovolená s rizikem v režii principála souboru Tomáše Hradila. S touto inscenací byla doporučena na Krakonošův divadelní podzim již z přehlídky v Němčicích nad Hanou. Po zábavném odpoledni plném humoru a nečekaných katastrof jsme se tedy dopracovali ke konci letošní štítinské přehlídky, a nutno uznat, že letošní ročník se i přes posunutý termín, a s tím souvisejícím menším počtem soutěžních představení, vskutku vydařil, za což patří velký dík jak domácím organizátorům, tak všem divákům, soutěžícím souborům a za mě i kolegům porotcům. Tak příště už snad „v plné polní“!

Výsledky Štivadla 2020

Čestná uznání: • Romanu Moravcovi za velmi přesvědčivý záskok v inscenaci Horníci • Pavlu Kusynovi za roli Štajgra v inscenaci Horníci • Ondřeji Bendovi za herecký výkon v roli Bernieho v inscenaci Vražda sexem • Lence Vaněčkové za herecký výkon v roli Valerie v inscenaci Vražda sexem • Michaele Kupkové za herecký výkon v roli Harriety v aktovce Stopy holubic (součást inscenace Víš přece, že neslyším, když teče voda) • Lence Ferenz za herecký výkon v roli Jill v aktovce Stopy holubic (součást inscenace Víš přece, že neslyším, když teče voda) • Jarmile Baranové za herecký výkon v roli Muriel v aktovce Jmenuji se Herbert (součást inscenace Víš přece, že neslyším, když teče voda) • ŠAMU Štítina za inscenaci Víš přece, že neslyším, když teče voda

Ceny: • DS DiVOch Vřesina za výtvarnou složku (scénografie a kostýmy) v inscenaci Vražda sexem • Marcele Hoferové za herecký výkon v roli Dot v inscenaci Vražda sexem • Janu Sieberovi za herecký výkon v roli Rosse Gardinera v inscenaci Návštěvy u pana Greena • Tomáši Vodvářkovi za nejlepší herecký výkon přehlídky v roli pana Greena v inscena Návštěvy u pana Greena • Silvii Grygarové a Zdeňce Kulové za režii inscenace Návštěvy u pana Greena • Anežce Gebauerové za hudební složku v inscenaci Návštěvy u pana Greena • Divadlu pod zámkem za inscenaci Návštěvy u pana Greena • Václavu Bendovi za režii aktovky Stopy holubic (součást inscenace Víš přece, že neslyším, když teče voda) • Ondřeji Bendovi za herecký výkon v roli George v aktovce Stopy holubic (součást inscenace Víš přece, že neslyším, když teče voda) • Václavu Bendovi za herecký výkon v roli Herberta v aktovce Jmenuji se Herbert (součást inscenace Víš přece, že neslyším, když teče voda)

Nominaci na Krakonošův divadelní podzim 2020 získala inscenace Návštěvy u pana Greena, doporučení inscenace Víš přece, že neslyším, když teče voda.

Autor: Sylvie Vůjtková