Alois a Vilém Mrštíkové / MARYŠA

Praha (Praha)

Akce se koná: 17.3.2019

Místo konání: Činoherní klub, Ve Smečkách 26, Praha 1

Web akce: http://cinoherniklub.cz

Podrobnosti:

Činoherní klub uvádí:
DS Domu kultury Krupka
Alois a Vilém Mrštíkové / MARYŠA
Tragický příběh o moci peněz a zničující manipulaci.
Režie: Jana Urbanová / Asistent režie: Jaromír Kejzlar / Scéna: Štefan Olšák / Zvuk: Josef Černý / Nahrávka hudby: Pavel Krs / Světla: Radek Vlasák / Text sleduje: Vladimír Urban / Fotografie: Jan Onufer Photography / Hrají: Erika Antošová, Štefan Olšák, František Rýsl, Ludmila Panenková, Petr Svoboda, Alena Aksamitová, Anna Kejzlarová, Jaromír Kejzlar, Václav Vašák, Veronika Vlasáková, Vladimír Urban, Michaela Kubalová, Pavel Krs, Oldřich Němec.
Premiéra Krušnohorské divadlo Teplice 2. srpna 2018 / Premiéra 9. srpna 2018 New York City, USA
Náš soubor si považuje za čest, že byl vyslán, aby uvedl inscenaci Maryši v Českém domě v New Yorku na oslavě stoletého výročí republiky. Vystoupíme v sousedství krajanského divadelního souboru z Kanady a česko-amerického loutkářského souboru z New Yorku. Zúčastníme se také konference o významu amatérské divadelní tvorby v kulturních dějinách našeho národa. Věříme, že toto setkání přinese nejen řadu zážitků, ale že naše inscenace přispěje k prohloubení přátelských vztahů a vzájemného porozumění. (…)
Část textu v programu při příležitosti premiéry v New York City, USA
Slovo o hře.
Divadelní hra bratří Mrštíků MARYŠA patří do rodinného zlata české dramatické tvorby. Její premiéra se konala 9. května 1894 na jevišti Národního divadla v Praze. Od těch dob tato vesnická tragedie neopouští česká divadla,
jak profesionální, tak amatérská. I v současné době je v repertoáru Národního divadla v Praze, Divadla Petra Bezruče v Ostravě a Městského divadla ve Zlíně a objevila se i v programu Národní přehlídky českého amatérského divadla 2018.
Inscenace krupského divadelního souboru je založena na příběhu a vztazích, dává vyniknout hereckým výkonům, souhře hudby a světla. V úsporné scénografii tak vynikne tragický příběh o moci peněz a zničující manipulaci.
Inscenace vznikla za podpory Města Krupka – Kulturního zařízení města Krupky.
Představení v Českém národním domě v New Yorku dne 9. srpna 2018 se koná za podpory Ústeckého kraje a města Krupka – Kulturního zařízení města Krupky.
Slovo o souboru
Divadelní soubor Domu kultury Krupka má dlouholetou tradici. Byl založen v roce 1945 a až do současnosti uvedl řadu inscenací her klasických i soudobých. V posledních dekádách se soubor věnoval zejména současné české dramatice
a dramatice ruské. Výjimku tvořila inscenace Wassermanovy dramatizace románu PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM, kterou uvedl v roce 1988 jako jediný amatérský soubor poté, co získal od autora prominutí tantiém. Touto inscenací byl nominován
na vrcholnou přehlídku českého amatérského divadla JIRÁSKŮV HRONOV v roce 1990. Na mezinárodním festivalu v rakouském Holzhausenu soubor úspěšně uvedl v roce 1996 aktovky A.P. Čechova pod názvem NÁMLUVY S MEDVĚDEM. Dalším úspěšným představením byla hra ODCHÁZENÍ Václava Havla
a soubor byl opět prvním amatérským souborem, který hru uvedl ještě v době, kdy Václav Havel žil. Touto inscenací také v roce 2013 soubor reprezentoval české amatérské divadlo v Chorvatsku. Musíme dále uvést i hru Ludmily Ulické RUSKÁ ZAVAŘENINA ,kdy se opět jednalo o první amatérskou inscenaci v republice. Zajímavé provedení shlédli např.
i diváci i v Činoherním klubu v Praze.
Na počest stého výročí vzniku Československa soubor nastudoval klasickou hru bratří Mrštíků MARYŠA.
Vstupné: 90,-Kč / Začátek 19:30
Činoherní klub uvádí: Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2019 se uskutečňuje za finanční podpory MK ČR.