Ateliér Viléma Štvaného_Commedie dell'Arte s Janko Polákem

Praha (Praha)

Akce se koná: 17.2.2019

Místo konání: Vila Štvanice, 10 - 17 hodin

Web akce: http://www.vilastvanice.cz

Podrobnosti:

Kapacita: 10 lidí VILA Štvanice Vstupenky zde >> bit.ly/2GTCe7C

Kdy a kde se zrodilo moderní evropské divadlo? Bývaly herečky opravdu prostitutky? Může být divadelní maska životu nebezpečná? Zkoušelo se představení již "za starých časů divadla"? Lze diváka donutit k smíchu? A koho vůbec jako prvního napadlo dělat divadlo jako profesi?

Pokud rádi hrajete nebo využíváte divadelní postupy ke své práci, tak jste určitě slyšeli o Commedii dell'Arte. Během jednodenního workshopu ve VILE Štvanice si vyzkoušíte hraní s maskou, naberete nové zkušenosti s improvizací a skrze archetypální postavy nahlédnete do sociální struktury naší společnosti. Na workshopu nás čeká rozcvička a několik her, krátký historicko-teoretický exkurz a zejména série improvizací vedených zkušeným lektorem a hercem Commedie dell'Arte.

Odkaz Commedie dell'Arte představuje důležitý pilíř vzdělání moderního herce - ale i improvizátora. Studium vede k rozvíjení pohybových dovedností, schopnosti improvizace, zkvalitnění spolupráce mezi herci vzájemně stejně jako mezi herci a publikem, ale především přivádí k pochopení samotného pojmu divadla a jeho přínosu k lidské společnosti.

Ateliér bude praktický a proběhne v divadelním sále VILY Štvanice, v průběhu bude zajištěno drobné občerstvení. Pro absolvování ateliéru nejsou podmínkou předcházející divadelní zkušenosti.

Janko Polák je všestranný a originální divadelní tvůrce. První divadelní zkušenosti se mu dostalo v pražském divadelním spolku ‚Ty-ja-tr‘, v souboru ‚Říše loutek‘, ve skupině Depresivní Děti nebo v Taneční studio Light. Od roku 2008 aktivně spolupracuje s kanadskou režisérkou a badatelkou Olgou Ryabets. Na mezinárodním projektu ‚Masks on Stage‘ obrátil svoji pozornost ke komedii, hraní s maskou a multilingválnímu pohybovému divadlu. Jako pedagog vedl kurzy a workshopy pro herce ve Francii, Itálii, Německu, Slovinsku, Polsku, Švýcarsku, Bolívii, Kambodži a v České republice. V roce 2014 spoluzaložil mezinárodní umělecký spolek Flying Freedom Festival na Sedmičce. Po úspěšném ukončení studia Estetiky a Etiky na UK v Praze se nyní věnuje projektům v jižní Francii.