Václav Havel: Vyrozumění

Praha (Praha)

Akce se koná: 26.9.2019

Místo konání: Činoherní klub, Ve Smečkách 26, Praha 1

Web akce: http://cinoherniklub.cz

Podrobnosti:

Činoherní klub uvádí:
Václav Havel: Vyrozumění
Režie: Filip H. Härtel / Hudba: Anežka Chvojková, Barbora Němcová / Scéna a kostýmy: Věra Kubíková / Hrají: Alan David, Adéla Fejková, Jakub Fogl, Kaan Ismail, Martin Klaudis, Sára Krásna, Natálie Kubátová, Matyáš Miksa, Eliška Ptáčková, Veronika Raisová, Agáta Sušická, Veronika Svobodová, Matěj Šíma, Marie Štěpánková, Tereza Treglerová, Angela Tsvetková, Tomáš Volný, Sára Votřelová.

K inscenaci:
Inscenace byla připravena k 70. výročí od vzniku Divadelního souboru Gymnázia Jana Nerudy. Cílem bylo hrát hru předního českého dramatika, což Václav Havel bezesporu splňuje. Zároveň se jedná o první provedení Havlovy hry naším divadelním souborem vůbec. Kdo chce, může hru chápat i jako výroční představení k třiceti letům od uvedení jejího autora do prezidentského úřadu. Samotné Vyrozumění je pozoruhodné především svým nadčasovým charakterem. Hra, psaná v době komunistické totality (1965), ukazuje mechanismy, které jsou ještě hlubší a univerzálnější: totalitu myšlení a jazyka, který používáme a ovládáme, aniž bychom si uvědomovali, nakolik jazyk také "používá" a ovládá nás.
K divadelnímu souboru:
Divadelní soubor GJN byl založen v roce 1948 uznávaným divadelním pedagogem Karlem Vetterem a o rok později zahájil své působení představením Antigony. Od té doby každoročně vystupuje s široký repertoárem her od již tradiční tvorby českých (např.bratři Čapkové) a zahraničních autorů (Carlo Goldoni, Agata Christie aj.) po hry moderních dramatiků (Friedrich Dürrenmatt či letos inscenovaný Václav Havel). Souborem prošla řada vynikajících herců, jako Jan Tříska, Vít Olmer, Jaromír Hanzlík, Barbora Hrzánová, Zora Janová, Jiří Strach a mnoho dalších. I dnešní absolventi souboru úspěšně pokračují v oborech činohry, režie či dramaturgie.
Vstupné 90,- Kč / 19:00
Činoherní klub uvádí: Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2019 se uskutečňuje za finanční podpory MK ČR.