O 14 dní dříve - písecké Divadlo pod čarou v plzeňské Alfě

Plzeň (Plzeň-město)

Akce se koná: 9.11.2019

Místo konání: Divadlo Alfa, Rokycanská 174/7, 312 00 Plzeň 4

Web akce: http://facebook.com…

Podrobnosti:

Ukrutně zábavná hudební komedie je součástí festivalu Bez zbytečnejch řečí, kterou pořádá DS RAGENEAU jako poctu Františku Zborníkovi a Josefu Pelechovi. Začátek představení v 17 hod., vstupné dobrovolné.

O 14 dní dříve aneb svoboda nadvakrát (scénář a režie František Zborník, délka představení 90 minut)
Hudební komedie, která s nadhledem dává nahlédnout na písecké události kolem vzniku Československa. Předloha vychází z textu ředitele Prácheňského muzea Jiřího Práška „Jak bourali vesele to Rakousko zpuchřelé…“, což už napovídá, že podstatou je nadsázka, hravost a humor.
Na 14. října 1918 vyhlásila v Praze Socialistická rada pro celé území Čech generální stávku. Důvodem bylo drancování domácího hospodářství ve prospěch rakouské armády. Rada se však tajně dohodla i na tom, že shromáždění lidu bude využito k vyhlášení samostatného českého státu. K odtržení od monarchie! K tomu vyslala do významných měst své emisary. Do Písku přijel redaktor F. Hanzlíček a za velkého jásotu 14.října nový stát vyhlásil. Slavil Písek, Protivín, Vodňany, Strakonice. Jenže monarchie ještě celých 14 dní vydržela…