DOTKNI SE VESMÍRU A POKRAČUJ - ZRUŠENO

Praha (Praha)

Akce se koná: 18.10.2020

Místo konání: Činoherní klub, Ve Smečkách 26, Praha 1

Web akce: http://cinoherniklub.cz

Podrobnosti:

Činoherní klub uvádí:
Divadlo KiX / Buštěhrad
René Levínský / DOTKNI SE VESMÍRU A POKRAČUJ
Fiktivní(?) příběh o genetické biologii, vnořený do zcela konkrétní reality, však nepředkládá mnoho odpovědí…
Režie a dramaturgie: Martin Kosa / Scéna a výprava: Divadlo KiX / Hudba: Marcel Bárta & MUFF / Světla, zvuk a video: Jiří Hartmann, Jiří Žitník / Kostýmy: Divadlo KiX a Eliška Peslová / Nápověda, inspice a maskérka: Eliška Peslová / Fotograf: Monika Žitníková / Grafická spolupráce: Michal Fiala / Hrají: Jiří Žitník, Jitka Menclová, Miriam Semjanová, Helena Blesková, Jiří Blesk, Kristina Reist, Jakub Plášek, Martin Kosa, Víťa Helísek, Jakub Plášek, Víťa Helísek. Eliška Peslová,
PRESS SPACE TO CONTINUE – legendární herní a počítačová hláška oznamující, že bez aktivního vnějšího impulsu systém uvízne ve strnulé netečnosti. Jakmile však nedočkavý uživatel klepne do největší klávesy, věci se dají do pohybu… Jemná lingvistická hříčka nalezená ve strojovém překladu hlášky nejenže dává jméno divadelní hře René Levínského, ale odkrývá až existenciálně-metafyzický rozměr tohoto téměř mimoděčného pohybu. Ale co to vlastně znamená? Kam až bude pokračovat naše nedočkavost? Přijde snad Mesiáš, který bude vědět kudy dál? Je rozumnější uznávat staromódní étos, nebo dát jasnou zelenou vědeckému pokroku? Ano, ano, to jsou některé z mnoha otázek, které divákovi předloží naše nová inscenace. Fiktivní(?) příběh o genetické biologii, vnořený do zcela konkrétní reality, však nepředkládá mnoho odpovědí. Snad způsobí, že si sami položíte další otázky, na něž nebudete znát odpovědi, ale zato se určitě dozvíte víc, než byste se odvážili zeptat. Ale nebojte se ničeho, vždyť smích je, a z hlediska principu logické úspornosti zvlášť, to nejlepší řešení ze všech možných.

Divadlo Kix – O divadle
Hrát amatérské divadlo a navázat tak na pestrou meziválečnou a poválečnou tradici ochotnických souborů v Buštěhradu byla myšlenka, která zrála v hlavách zakládajících členů již dlouho. Rozhodujícím datem však byl únor l. p. 2014, kdy se v restauraci Hotel Buštěhrad sešla početná skupina nadšenců, aby založili divadelní spolek.
Odtud už byl jen krůček do Restaurantu U Bečvářů (přesněji 750 – 800 kroků, podle délky nohou jednotlivých členů), kde se nachází sál, který lze s trochou představivosti označit za divadelní. Z tohoto místa se vzápětí, díky osvíceným podporovatelům manželům Kuthanovým, stala domovská scéna pro mezinárodní buštěhradský spolek – Divadlo KiX.
Mohlo se tedy jednoduše začít zkoušet. Jak se však ukázalo, již jen samotný výběr hry je neoddělitelnou kalvárií ochotnického úsilí. Herci se pak přesto neohroženě vrhli do studia scénářů a pečlivého zkoušení, takřka z ničeho postavili scénu a obětavě připravili důmyslné rekvizity, prostě zrodilo se divadlo. Po několika měsících pravidelných zkoušek a důležitém letním soustředění v horách byla konečně na světě první inscenace – Mátový nebo citrón? Stejně tak poprvé se také divadelníci dočkali i své zasloužené odměny – spontánního smíchu a potlesku od nadšeného diváctva.
Od té doby soubor secvičil několik divadelních kusů (to jest šest), z nichž více než polovinu tvoří hry komediální. To však neznamená, že by se Divadlo KiX vyhýbalo vážným tématům. Je tomu právě naopak, vážná témata se až doposud vyhýbají jemu.
Kromě úspěšného působení na domovské scéně má za sebou soubor i hostování v takových věhlasných středočeských divadelních centrech, jakými jsou Zákolany, Úholičky a Kladno! V roce 2015 členové souboru nakrátko opustili hranice Středočeského kraje, aby sehráli divadelní kus až ve slezském městečku Javorník!
Zatím největšího úspěchu (nepočítáme-li přízeň buštěhradského publika) dosáhlo Divadlo KiX účastí v soutěžní sekci kladenského Festivalu amatérského divadla v dubnu l. p. 2016. K překvapení členů souboru, diváků i členů samotné poroty byl buštěhradskému Divadlu KiX udělen titul Absolutní vítěz za inscenaci hry “Mátový nebo citrón?” a předán putovní pohár.
www.divadlokix.cz
Vstupné 90,- Kč / Začátek: 19:30
Činoherní klub uvádí: Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2020 se uskutečňuje za finanční podpory MK ČR.