Blogy

panelisti-dopoledniho-bloku-fujya

Loutkové zápisky z Taiwanu IX.

13.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Poslední den Asia Pacific Traditional Arts Festivalu na Taiwanu velmi silně připomínal nejrůznější diskuse nad stavem tradičního českého loutkového divadla. Mezi nejvýraznější otázky, které se v průběhu konference probíraly, patřilo téma, jak připravit inscenaci tak, aby představení bylo zajímavé nejen pro děti, ale i pro dospělé.

prakticka-ukazka-pri-konferenci-kn5bs

Loutkové zápisky z Taiwanu VIII.

13.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Asia Pacific Traditional Arts Festival se přehoupl do své poslední části – dvoudenní konference v Taipei. Mezinárodního fóra se zúčastnilo na 90 odborníků, umělců, učitelů, novinářů a studentů. Mluvilo se především o potřebě nesoustředit se jenom na animaci loutek a na jejich technologické řešení, ale obrátit pozornost taky například k hudbě nebo ke stavbě příběhu.

z-predstaveni-The-Nightingale-6-xf88t

Loutkové zápisky z Taiwanu VII.

11.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Na festivalech je příjemné, že člověk může nečekaně narazit na tvorbu, která není uvedena v oficiálním programu. Vzniká jaksi z potřeby dělat něco navíc, někoho pobavit, potěšit, předvést svoje umění. Sedmý den na Asia Pacific Traditional Arts Festivalu přinesl hned dvě taková překvapení.

odpoledni-predstaveni-pred-chramem-odehrali-cinsti-loutkari-adq99

Loutkové zápisky z Taiwanu VI.

10.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Ke každému správnému festivalu patří trh a několik tvořivých dílniček pro děti. Nejinak tomu je na Asia Pacific Traditional Arts Festivalu v Lizé na Taiwanu. Kraj Yilan je proslulý vysokým procentem srážek. Jsme tu druhý den a druhý den lije jako z konve. Doslova.

ze-zahajeni-festivalu-v-Lize-xt3cf

Loutkové zápisky z Taiwanu V.

9.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Nedejte na první dojem a nechte se vtáhnout – to je zkušenost z pátého dne Asia Pacific Traditional Arts Festivalu. Desetidenní loutkářský festival se přehoupnul do své druhé části. Putování za taiwanskými loutkáři skončilo, aktivity se přesunuly do uměleckého centra Lize Puppet Art Colony v kraji Yilan na východním pobřeží ostrova. Centrum bylo oficiálně otevřeno před dvěma roky poté, co pro něj byly zrekonstruovány prostory bývalých rýžových sýpek.

tradicni-loutkova-scena-1-f6wbq

Loutkové zápisky z Taiwanu IV.

8.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Čtvrtý den Asia Pacific Traditional Arts Festivalu byl ilustrací toho, jak politika může zasáhnout do vývoje kultury a umění.

loutky-kocovnych-loutkaru-5dcky

Loutkové zápisky z Taiwanu III.

7.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Třetí den taiwanského Asia Pacific Traditional Arts Festivalu byl dobrým podnětem k zamyšlení, co to vlastně je „tradiční loutkové divadlo“, do jaké míry se jedná o umění, jaká jsou jeho estetická měřítka, co je jeho cílem a jak naše vnímání ovlivňuje kulturní zkušenost země, ze které pocházíme.

Pili-hlavni-hrdinove-jejich-produkce-yfgma

Loutkové zápisky z Taiwanu II.

6.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Druhý den Asia Pacific Traditional Arts Festivalu na Taiwanu byl setkáním tradice s novým, komerčním přístupem. V bývalé továrně na cukr v Chiayi, v které bylo vybudováno kulturní centrum, působí divadelní spolek Liujiao Suantou.

ze-zahajeni-bfhbs

Loutkové zápisky z Taiwanu I.

5.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Touha představit světu tradiční taiwanské loutkové divadlo a zamyslet se nad způsobem, jak rozvíjet tento odkaz v současnosti, vedla ředitelku uměleckého centra v Lizejianu v kraji Yilan k uspořádání desetidenního festivalu loutkového divadla. Na tomto festivalu máme i zástupce za Českou republiku. O účast byla požádána Zuzana Vojtíšková, která nám v krátkých reportážích zprostředkuje opravdu exotické záběry i zážitky. Udělejme si alespoň malou představu o tom, jak se dívají na loutkářství za hranicemi naší republiky.

12-martin-hak-f1ehn

Chrudim je vstřícná k přijíždějícím ve své ospalosti.

2.7.2016 | Pavlína Kordová

Mnoholetí známí ve věku deset až osmdesát se vítají. První představení v Pippichovi patří J. A. Komenskému, spřáteleným divadlům a jejich tříhodinovému projektu. Invence se vyšplhala až ke mně na balkon, ale přestávka mne odvála do hospody. Moje chyba, protože s návratem nadšeného publika o hodinu a půl později, jsem už neudržela krok a šla ostudně brzo spát.