Blogy

DSC-5126-1ke4r

Jiráskův Hronov - úterý - Hronov hudební

4.8.2020 | Jan Švácha

Jako každý rok, i letošní Jiráskův Hronov má vedle divadelní také svoji hudební stránku. Je naprosto obvyklé potkat člověka s kytarou přes rameno, cajonem v podpaží či s flétnou v puse. Vedle oficiálních koncertů v Jiráskově parku ožívají s příchodem tmy i nejrůznější kouty od temných po ty osvětlené svíčkami.

DSC-0149-jsrxp

Jiráskův Hronov - pondělí - Když v ráji pršelo

4.8.2020 | Jan Švácha

Schody do jídelny obsazené deštníky, tři dámy v pršipláštích připomínají sudičky a jejich batohy pod černým igelitem navozují pohádkovou atmosféru plnou strašidel. Slečny, co si myslely, že bude stále krásně a mají jen letní šaty. Louže, kam se podíváš, svět se změnil z vyprahlého v dešťový. První potěšení z deště téměř okamžitě střídá rozčarování.

DSC-7789a-xphex

Jiráskův Hronov - neděle - Všeho je méně

3.8.2020 | Jan Švácha

Procházka festivalovým Hronovem je v letošním roce zcela jiná než v letech předchozích. Davy korzujících lidí se změnily v hloučky, ležení připomínající středověké armády před Bílou horou na Freiwaldově náměstí vypadá jako decimované vojsko po prohrané bitvě, restaurace jsou poloprázdné a často zavírají před dvanáctou.

DSC-5843-wx6ja

Jiráskův Hronov - sobota

2.8.2020 | Michal Drtina

Na devadesátý ročník Jiráskova Hronova se bude vzpomínat jako na festival, o němž se do poslední chvíle nevědělo, zda se vůbec bude moci uskutečnit. Koronavirová pandemie a hygienická opatření s ní spojená rozhodně divadlu nepřejí. Ale divadelníci jsou národ statečný, a tak dobrá vůle byla na všech stranách. Programový ředitel Jan Julínek se při přípravě programu hodně zapotil, ale nakonec to dobře dopadlo a festival mohl zahájit ministr kultury Lubomír Zaorálek.

DSC-0593-xn2je

Loutkářská Chrudim - den šestý

5.7.2020 | Amaterská Scéna

Neděle, to byla taková cílová rovinka: poslední vypětí sil na dlouhé cestě festivalem. Obzvlášť různorodý divadelní program provedl diváky z maminčiny kuchyně do dalekého Mexika, na farmu i na sídliště, do hororového lesa i mezi anděly.

DSC-8542-8zhas

Loutkářská Chrudim - den pátý

5.7.2020 | Amaterská Scéna

Hádejte, co to je: Jeden, dva nebo i tři herci hrají na jevišti s loutkou a diváci se u toho mohou pobavit a zároveň zhodnotit herecké výkony. Že to může být každé druhé loutkové představení? Omyl. To je definice individuálního výstupu s loutkou - loutkářského (pseudo)žánru, který byl součástí sobotního programu Loutkářské Chrudimi.

DSC-5199-3x4vu

69. loutkářská Chrudim - den čtvrtý

4.7.2020 | Amaterská Scéna

Po inspirací rozpáleném včerejšku dnes přichází drobné ochlazení. Inscenace Jak Jíra z Roztok si hrad Krakovec vystavět nechal, a přitom peklo s nebem o jeho duši bojovalo si přímo říká o provedení na nádvoří českého hradu či jarmarečních slavnostech.

IMG-3911-ep7td

69. loutkářská Chrudim - den třetí

3.7.2020 | Amaterská Scéna

Dnešní den dokázal, že mladé amatérské divadlo je v lecčem živější a poutavější než to starší nezávislé profesionální. Není to však tím, že by klesala profesionální úroveň, ale že dnešní amatérské soubory nastavily laťku skutečně vysoko. Vezměme to však popořadě.

DSC-0298-1--dha5t

69. loutkářská Chrudim - den druhý

2.7.2020 | Amaterská Scéna

První celý den chrudimského víření se sice nesl v neúprosném parnu červencového slunce, ale ani vysoké teploty nezabránily nadšení seminaristů, lektorů, porotců, kritiků, diváků i náhodných kolemjdoucích. Chrudim po roce znovu ožila jedinečnou festivalovou atmosférou.

Robinson-foto-Mirka-Knoblochova-6-yy08l

69. loutkářská Chrudim - Den první

30.6.2020 | Amaterská Scéna

Ještě před pár týdny se konání festivalu zdálo jako hudba daleké budoucnosti. Postupně se akce spíše rušily, než aby probíhalo festivalové těšení. Organizátoři se ale drželi hesla o přežívající naději, inspirovali se příslovím s kalhotami a brodem a vytrvali.