Blogy

DSC-4834a-h8s2x

Útržky Hronova I.

5.8.2017 | Jana Soprová

S roční přestávkou se vracím do Hronova, po kolikáté už? Takových stařešinů, i když třeba věkově mladších než já, je tu dost. Setkání s lidmi, které jindy nevidím, s městem, do kterého jindy nezavítám, s amatérskými soubory, které během roku nemám čas sledovat kvůli profesionálům. To všechno patří k létu. Stejně jako rychlé střídání počasí, permanentní nevyspalost a záplava nových mladých tváří, které se za pár let stanou rovněž „stařešiny“.

plakaty-nahled-Stranka-1-7nhri

Chrudim ve znamení celeru 06

5.7.2017 | Zuzana Vojtíšková

Tři poslední představení hlavního programu letošní Loutkářské Chrudimi byla zaměřena na dospělejšího diváka. Všechna vycházela ze známých předloh, ale tvůrci k nim principiálně přistoupili hodně rozdílným způsobem.

plakaty-nahled-Stranka-1-pyt2r

Chrudim ve znamení celeru 05

5.7.2017 | Zuzana Vojtíšková

Při úterních představeních mi šlo hodně často hlavou, jak je důležité dbát v divadle na detaily, věřit tomu, co jako herec dělám, a nepodceňovat diváka, ani toho dětského.

plakaty-nahled-Stranka-1-hl1j2

Chrudim ve znamení celeru 04

4.7.2017 | Zuzana Vojtíšková

Každoročně mě na Chrudimi potěší Rámusáci se svým novým počinem, tentokrát s inscenací s názvem V prdeli.

plakaty-nahled-Stranka-1-tffq9

Chrudim ve znamení celeru 03

3.7.2017 | Zuzana Vojtíšková

Neděli jsem v Chrudimi věnovala nejen představením – amatérským i profesionálním, ale taky doprovodným akcím a diskusím.

plakaty-nahled-Stranka-1-4eeho

Chrudim ve znamení celeru 02

2.7.2017 | Zuzana Vojtíšková

Sobotní festivalová Chrudim byla bohatá na program a chudá na kvalitu. Má-li amatérské divadlo plnit především funkci komunitní, jak se o ní ve svých teoretických pracích rozepisuje prof. Jan Císař, mohla jsem mít z představení v hlavním programu radost. Má-li navíc splňovat i nějaké umělecké nároky, mám výhrady.

plakaty-nahled-Stranka-1-z5jpd

Chrudim ve znamení celeru 01

1.7.2017 | Zuzana Vojtíšková

66. ročník Loutkářské Chrudimi, celostátní přehlídky amatérského loutkářství, zahájilo divadlo Líšeň z Brna, které na festivalu rozhodně není nováčkem. Odehrálo tu snad všechny své podstatné inscenace, a zpravidla s úspěchem.

panelisti-dopoledniho-bloku-fujya

Loutkové zápisky z Taiwanu IX.

13.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Poslední den Asia Pacific Traditional Arts Festivalu na Taiwanu velmi silně připomínal nejrůznější diskuse nad stavem tradičního českého loutkového divadla. Mezi nejvýraznější otázky, které se v průběhu konference probíraly, patřilo téma, jak připravit inscenaci tak, aby představení bylo zajímavé nejen pro děti, ale i pro dospělé.

prakticka-ukazka-pri-konferenci-kn5bs

Loutkové zápisky z Taiwanu VIII.

13.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Asia Pacific Traditional Arts Festival se přehoupl do své poslední části – dvoudenní konference v Taipei. Mezinárodního fóra se zúčastnilo na 90 odborníků, umělců, učitelů, novinářů a studentů. Mluvilo se především o potřebě nesoustředit se jenom na animaci loutek a na jejich technologické řešení, ale obrátit pozornost taky například k hudbě nebo ke stavbě příběhu.

z-predstaveni-The-Nightingale-6-xf88t

Loutkové zápisky z Taiwanu VII.

11.12.2016 | Zuzana Vojtíšková

Na festivalech je příjemné, že člověk může nečekaně narazit na tvorbu, která není uvedena v oficiálním programu. Vzniká jaksi z potřeby dělat něco navíc, někoho pobavit, potěšit, předvést svoje umění. Sedmý den na Asia Pacific Traditional Arts Festivalu přinesl hned dvě taková překvapení.