O čem se mluví

Jiri-Valenta-v-expozici-Muzea-ochotnickeho-divadla-v-p4k8w

Jiří Valenta slaví devadesátiny

30.8.2017 | Amaterská Scéna

Jiří Valenta, významný organizátor a historik amatérského divadla, první polistopadový ředitel Informačního a poradenského střediska pro místní kulturu, současného NIPOS, se narodil do rodiny vesnických učitelů 1. září 1927.

DSC0334-m8ath

Úvodník jaksi jazykový

5.8.2016 | Michal Zahálka

Petra Jirásková si tu před pár dny posteskla, že lörrašský Sen noci svatojanské nemohl Hronovu přinést žádnou inspiraci. Rozumím tomu, divadelní poetikou Sen věru nevyčníval z toho, jak se tak Shakespeare dělává.

DSC0497-pilz7

Jan Císař z Jiráskova Hronova: Na okraj dne

30.7.2016 | Jan Císař

Zúčastnil jsem se před týdnem takové malé – ale významné – slavnosti ve Vysokém nad Jizerou; vzpomínali tam 230 let od chvíle, kdy jejich předek Jan Petruška položil základy novodobého ochotnického divadla v Čechách. Byla to událost příjemná, milá a důstojná. Ale především prosáknutá jakousi vlastností, která činí ochotnické divadlo právě ochotnickým divadlem, dává mu cosi, co může mít právě jen ono.

Shakespeare-tbbwp

Před čtyřmi sty lety zemřel William Shakespeare

18.3.2016 | Ladislav Vrchovský

Ochotnická jeviště tomuto výročí zůstávají dlužna. Navzdory propasti čtyřek stovek let, které nás dělí od doby, kdy svá díla psal a uváděl v divadle Globe (Zeměkoule), je Shakespeare dnes nejhranějším autorem na světě.

o-cem-se-mluvi

Pravidelné informace z NIPOS

28.1.2016 | Amaterská Scéna

Právě vyšel informační newsletter Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu. Bude vycházet jednou měsíčne a informovat o aktivitách této přípěvkové organizace Ministerstva kultury ČR. K jeho odebírání se můžete přihlásit na níže uvedeném odkazu.

hronov-v2pks

Pořadatelé Jiráskova Hronova hledají řešení

19.1.2016 | Amaterská Scéna

V úterý 12. ledna 2016 proběhlo v Hronově jednání o dalším směřování festivalu Jiráskův Hronov. Spolupořadatelé město Hronov a NIPOS (Národního informační a poradenské středisko pro kulturu) se sešli, aby se společně pokusili najít řešení nejpalčivějších problémů.

o-cem-se-mluvi

Zloděj opět vykradl muzeum amatérského divadla

29.10.2015 | Amaterská Scéna

Neznámý lupič odcizil z Muzea českého amatérského divadla exponáty za nejméně 120 tisíc korun. Mezi nimi jsou tři marionety, papírový model budovy Národního divadla a plechový model budovy úpického divadla. Miletínské muzeum má s útokem zlodějů zkušenost již z roku 2011, tehdy se pachatele podařilo vypátrat.

DSC-0264-2db5g

Názory na Jiráskův Hronov

22.10.2015 | Michal Drtina

Český rozhlas na několika stanicích uvedl materiál redaktora Václava Plecháčka o Jiráskově Hronově a problémech, o kterých se v souvislosti s touto mezioborovou žatvou v současné době mluví. Rádi zveřejníme vaše názory na tuto kauzu. Posílat je můžete e-mailem na adresu drtinam@gmail.com, Pro souhrn vašich názorů zřídíme samostatný článek. Delší názory vložíme jako samostatný článek (případně tak můžete učinit přímo vy).

DSC-9788-qv3xm

Kouzelné slovo networking

13.9.2015 | Jana Soprová

Vlám Rob van Genechten byl v Čechách párkrát soukromě na Jiráskově Hronově, ale letos v létě poprvé oficiálně jako prezident celosvětové organizace amatérského divadla AITA/IATA. A předchozí ho pověst velkého reformátora, který by chtěl organizaci výrazně proměnit. Pro budoucnost si představuje spolupráci AITA/IATAe s fungujícími festivaly, tak jako to předvedl na letošním letním fringe festivalu v belgickém Westouteru (http://www.amaterskascena.cz/clanek/svetovy-festival-jinak-qwqrc.html). Povídali jsme si nejen o chystaných změnách v této organizaci, ale také o své divadelní historii a amatérském divadle ve Flandrech.

DSC-0226-pflc3

Cestička k domovu, jenže z Hronova

2.9.2015 | Jan Duchek AD HOC

Z Hronova jsem ujížděl před závěrečnou ceremonií v sobotu v noci. Říkal jsem si, že za divné tlaky v hrudním koši můžou dva rychle vypité redbully, ale že to je ze zdravotního hlediska jistě bezpečnější než usnout za volantem. Myšlenky se mi vracely zpět do vzdalujícího se Hronova.