O čem se mluví

IMG-7162-nh8j2

Odpojit se umím, ale nechci se odtrhnout

12.3.2015 | Lenka Jaklová

Rozhovor s Josefem Janem Kopeckým, režisérem a hercem amatérského divadla, pedagogem a ředitelem Kulturního centra v České Třebové – o svobodě amatérského divadla, o emocích na jevišti i v životě, o demokracii a občanské odvaze, i o tom, proč se už podruhé hlásí do konkurzu na ředitele Klicperova divadla v Hradci Králové.

IMG-0638-5frpf

O potřebě nepraktičnosti a otevřených očích

26.2.2015 | Michal Zahálka

Současné amatérské divadlo vnímám jako současné divadlo, anebo jako současné umění, ba jako současné cokoliv. Je ho chvályhodně hodně, trocha ho je vynikajícího, trocha mizerného a nejvíc někde mezi tím. Jeho síla tkví v tom, že se ze všech divadel nejméně musí ohlížet na kasovní úspěch, pokud ovšem nechce. Musím se přiznat, že to, které se na kasovní úspěch ohlížet chce, je mi jaksi podezřelé.

hrajeme-o-zivot-x2oy0

Nadační fond Hrajeme o život

25.2.2015 | Amaterská Scéna

Jistě si divadelníci vzpomenou, že začátkem minulého roku mnoho souborů i jednotlivců poslalo svůj finanční příspěvek, získaný často benefičními představeními, na konto Franta jako příspěvek na finančně náročnou léčbu kolegy Františka Zborníka. Všechno vypadá tak, že protonová terapie byla úspěšná.

tyl-rakovnik-jhcgt

Věřím, že nastává renesance amatérského divadla

25.2.2015 | Jan Švácha

Amatérské divadlo velmi často a tak, jak je mu to jednou z mnoha rolí připisováno, může vyplňovat repertoárové skuliny, do kterých si profesionálové netroufají ze strachu z nedostatku publika, nutnosti výdělku či prostě jen díky z praxe získané zkušenosti.

jiraskovo-divadlo-v-hronove-0-bbahe

Na seznamu UNESCO dosud chybí amatérské divadlo

12.2.2015 | Lenka Jaklová

V rozhovoru s Lenkou Lázňovskou se mimo jiné mluví o světovém unikátu postupových přehlídek, o databázi amatérského divadla i o tom, jak je to vlastně s dělením na profesionály a amatéry. Lenka Lázňovská stojí v čele Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). Tato instituce se kromě mnoha jiných činností věnuje také péči o amatérské divadlo. A Lenka Lázňovská právě tento obor považuje za sobě blízký.

jak-zacit-w7un7

Z druhého břehu XVII

12.2.2015 | Jan Císař

Na rakovnické Popelce mně vedoucí redaktor tohoto časopisu řekl, že vzhledem k 25. výročí listopadu 1989 uvažuje o tom, že by se toto téma mohlo objevit i v novém připravovaném čísle AS. Tím decentně naznačil, že by i Druhý břeh měl být věnován jakémusi ohlédnutí za minulostí. Chápu tento záměr a dokonce si myslím, že by mohl být prospěšný. Vždyť to čtvrtstoletí je už dost dlouhá doba, která by si zasloužila shrnutí.

uvodni-kaspar-1m2af

Čeští loutkáři budí zájem ve světě

4.2.2015 | Michal Drtina

Norská lidová pohádka, české loutky a světoznámý islandský loutkář se spojí v novém srovnávacím projektu, který se zaměřuje na dětské diváky. Společné úsilí divadelníků z Česka, Norska a Islandu vyvrcholí na začátku července na festivalu Loutkářská Chrudim 2015 a na podzim v norském městě Hamar.

parados-hra-brno-if6to

Nové divadelní studio pro autorské projekty v BRNĚ!

4.2.2015 | Gabriela Veselá

Letošní divadelní sezóna odstartovala posílená novým divadelním prostorem s názvem Studio Paradox! Malý sál divadla zasazený do útrob bývalého Paláce Prígl nyní už Bar Paradox je v Křížové ulici takzvaného Starého Brna. „Interiér ozvláštňují originální tapety zachycující kuriózní místa v Brně, trafika na Cejlu, brněnský gyros na Masaryčce, pivovar a především Zbrojovku. Celý vizuál doplňují kresby brněnského grafika Dalibora Krcha známého pod přezdívkou Max," uvedl provozní baru Pavel Krupa.

foto3-iht58

LeGrando - pozapomenuté kouzlo cirkusu

3.2.2015 | Kamila Konývková Kostřicová

Mobilní cirkus pro děti a mládež. První zařízení svého druhu v ČR. Projekty pro děti a mládež s vyvrcholením v představení pro jejich rodiče a kamarády v cirkusovém šapitó. Výchova výzvou k překonávání sama sebe, výchova dobrodružstvím. Trenérská sekce odrostlejších cirkusáků a jejich představení „Kolotoč“ a "Showtime" nejen na festivalech nového cirkusu. Pouliční průvody, městské slavnosti a noční ohňové show. Brno, Cirkus LeGrando a jeden z jeho zakladatelů – Konrád Heczko odpovídá!

fundus-ls-zvonecek-1501110156-490

České loutkářství míří do UNESCO

11.1.2015 | Michal Drtina

Ministr kultury Daniel Herman podepsal 19. prosince 2014 zápis dalších tří nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Je mezi nimi i České loutkářství - lidové interpretační umění. Navrhovatelem tohoto zápisu bylo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu.