Ze života souborů

Dada-foto-yd62b

Odešel Vladimír Dáda Stoklasa

5.11.2017 | Amaterská Scéna

Dne 18. října odešel do hereckého nebe režisér, herec, velký divadelní učitel a hlavně skvělý člověk a kamarád Vladimír „Dáda“ Stoklasa.

sdricko-slikova-ves-f699v

Jičínské Srdíčko oslaví narozeniny přehlídkou pohádek

18.10.2017 | Amaterská Scéna

Na podzim tohoto roku oslaví loutkové divadlo Srdíčko 65 let od svého vzniku. Přestože se jedná již o důstojný věk, stále si zachovává mladistvého ducha a nepolevuje ve své činnosti věnované zejména mladým divákům.

merta-polehna-abxsx

Honza Merta devadesátníkem!

16.10.2017 | Amaterská Scéna

Dramaturg, režisér, scénograf a loutkoherec, výborný fotograf a neúnavný organizátor, lektor a porotce četných přehlídek, jehož druhým - neplaceným - zaměstnáním byla práce pro amatérské loutkové i herecké divadlo, zejména ve východočeském kraji, kde byl a dosud je jednou z klíčových osobností i jako dlouholetý předseda VSVD, člen redakční rady Divadelní Hromady a autor desítek vnímavých recenzí, profilů divadelníků a jiných článků. To je ve zkratce Jan Merta, který se narodil 9. září 1927 v Nové Pace, ale již od roku 1928 žije v Hradci Králové, jemuž je celoživotně oddán.

phs-7581-sykuf

Premiéra v Josefově Dole

16.10.2017 | Amaterská Scéna

DS J. K. Tyl Josefův Důl každoročně připravuje pro své diváky novou hru.

divadlo-x10-7zpdu

DUP znovu ožívá

14.9.2017 | Amaterská Scéna

Novým provozovatelem podzemního sálu v budově DUP39 se od září 2017 stalo Divadlo X10 doposud sídlící v pražských Strašnicích. Zatímco ve Strašnickém divadle bude X10 pokračovat s uváděním činoherních inscenací a rozvíjením komunitní funkce divadla, v prostoru DUP39 bude budovat otevřený multižánrový program.

DSC-1682-b6l8r

Švédské gay monodrama zahajuje patnáctou sezónu OLDstars

29.8.2017 | Nicol Hrabovská

V pořadí již patnáctou sezónu divadelní soubor OLDstars zahájí mimořádnou událostí, kterou bude premiéra monodramatu Po Fredrikovi s loňskou posilou souboru Činohry Národního divadla Matyášem Řezníčkem.

letak-DK-predni-strana-bar-5gfo4

Divadlo Kámen a rok autentičnosti

25.8.2017 | Zdeňka Brychtová

Divadlo Kámen v září zahájí 20. kamennou divadelní sezónu a rozhodlo se v ní mimo jiné věnovat tématu autentičnosti. Standardně bude pokračovat v tvorbě a uvádění autorských her, ve vedení salónních debat s tvůrci i pozvanými hosty, novinkou bude pořádání workshopů.

Revizor-32-boleradice-54vn4

Divadlo Boleradice zahajuje 120. sezonu

21.8.2017 | Amaterská Scéna

První představení nové divadelní sezóny - v pořadí již sto dvacáté - se bude konat už v sobotu 16. září. ​A laťka je nasazena opravdu vysoko: na programu je představení nazvané Pocta Mrštíkům, v jehož rámci se představí nejen naši herci v literárním pásmu věnovaném tvorbě obou autorů, ale především uvedeme koncert Českého filharmonického sboru Brno, který patří k nejužší světové sborové špičce.

DSCN1030-qh7nn

Dočasný azyl pro brněnské divadlo...

14.8.2017 | David Pokorný

Divadlo, to není jen hra pro lidi, představení a závěrečný aplaus. Tohle všechno je sice krásné, ale je to jen vyvrcholení dlouhodobé přípravy. Co diváci nemají možnost vidět, to je spousta práce, která tomu předchází. Je zapotřebí spousta píle, financí, studia, a... v neposlední řadě také prostor, ve kterém může divadlo zkoušet. A když nemůže, tak je něco špatně a je potřeba pomoct.

IMG-37dx0d-jgtkj

Ohlédnutí do budoucnosti, plánování minulosti

20.7.2017 | Skupina Pátečníci

Skupina Pátečníci vznikla vlastně z mladické nerozvážnosti. Chtěli jsme dělat divadlo. Chtěli jsme ho dělat lépe než jiní, kteří tvrdili, že lépe to snad už ani nelze. A tak jsme tu. Po dvou letech, jedné premiéře a repríze.