Loutkové

Jaromer-Convivium-ZUS-F.-A.-Sporka-Hra-o-dusi-40b6t

70. loutkářská Chrudim - den čtvrtý

4.7.2021 | Kateřina Molčíková

Tři představení dnešního dne pracovala s metaforou, jednoznačností, rozdělením postav loutkoherců a loutek i s jejich propojením. Dvě z nich měla vlastní živou a pravděpodobně i autorskou hudbu. Symbolická rovina byla chvílemi aktivizační, chvílemi nepřehledná a únavná. Vždycky ale bylo na co se koukat a o čem přemýšlet.

DSC-4142a-a6rtp

70. loutkářská Chrudim - den třetí

3.7.2021 | Kateřina Molčíková

O životě, smrti a svobodě. Víťa Marčík je známý scénárista, herec, režisér, hudebník a lidový vypravěč, Hana Voříšková je výtvarnice, příležitostná loutkoherečka, provozovatelka divadelně-písničkových automatů a učitelka výtvarného oboru na ZUŠ v Chocni. Oba přivezli do Chrudimi silná témata strachu, svobody a smyslu naší existence.

00-zpravodaj-lch-hogsc

Zpravodaj 70. loutkářské Chrudimi

3.7.2021 | Amaterská Scéna

.

DSC-5054-7zdq7

70. Loutkářská Chrudim – den druhý

2.7.2021 | Kateřina Molčíková

Druhý festivalový den přinesl v hlavním programu dvě představení. Volné uskupení tvůrců Vi.tvor přivezlo tentokrát v rámci doprovodného programu do Chrudimi oproti dynamicky a expresivně hranému Dlouhému, Širokému a Bystrozrakému poetické představení Kde budeme bydlet

DSC-2596a-ui6j2

70. loutkářská Chrudim - den první

1.7.2021 | Kateřina Molčíková

V podvečer posledního školního dne byla oficiálně zahájena 70. Loutkářská Chrudim. Ve stanu, kterým příjemně povlával vítr, přivítal Michal Drtina účinkující, lektory i seminaristy, nastínil program a objasnil organizační strukturu letošního kulatého ročníku. V šest hodin se roztočila šňůra krátkých opakovaných výjevů z chystaného představení Buchet a loutek Jak jsme vznikli, aneb hodný a zlý prezident.

zimni-vzpominka-6o9td

Placaté plzeňské Pimprlení 2021

24.5.2021 | Amaterská Scéna

Ještě placatý byl svět letošní krajské přehlídky Pimprlení v květnu v Plzni. Velké uznání patří všem souborům, které se nezalekly a poslaly do přehlídky videozáznam svého představení. Dvě lektorky – já a Kristýna Franková – jsme sledovaly záznamy z Centra Moving Station na Jižním předměstí, na dálku jsme je konzultovaly s Michalem Drtinou a nakonec jsme se všichni sešli u diskuse. Placaté.

DPV-Divadlo-Dostavnik-Prerov-Inferno-cbcgz

Výzkum dopadu pandemie na amatérské divadlo

18.5.2021 | Amaterská Scéna

Amatérští divadelníci, zapojte se do on-line šetření a poskytněte nám důležité informace. Děkujeme. České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace.

hashtag-kulturajesluzba-logo-sirka-daceb

Týden péče o duši: Kultura je taky služba!

28.4.2021 | Amaterská Scéna

České středisko ITI vyhlašuje „Týden péče o duši“. Těší nás, že se k 3.5.2021 otevírají služby péče o tělo. Duši zřejmě na Ministerstvu zdravotnictví zapomněli do Balíčků pro návrat zpět do normálního života přibalit. Těšíme se, že k tomuto datu také z nařízení zmizí zákaz přítomnosti diváka a konečně se budeme moci jeden na druhého svobodně dívat. Od 3.5. v ulicích opět divák potká umělce. Prosíme, nehladit, nekrmit a dodržovat platná hygienická pravidla. Umělce vyzýváme, aby svou službu poskytovali bezpečně, z celého srdce a s radostí. Kultura je totiž také služba pro návrat zpět do normálního života nezbytná!

aktuality

Velikonoční divadelní výzva

8.4.2021 | Amaterská Scéna

Souhlasíme se zněním otevřeného dopisu Asociace profesionálních divadel adresovaného premiérovi ČR.

as-vyzva-71eai

Oslavte s námi Světové dny divadla

18.3.2021 | Michal Drtina

Amatérští divadelníci oslavte Světový den divadla pro děti a mládež, Světový den loutkového divadla a Světový den divadla! A protože nemůžeme slavit veřejnými akcemi ve svých souborech, rozhodli jsme se vás vyprovokovat k podpoře těchto významných dnů alespoň on-line formou. Podpořte svým přáním tyto významné divadelní svátky.