Názor

Vlastik-em5zw

Rozloučení s Vlastou Ondráčkem

29.6.2017 | Amaterská Scéna

Byla jsem požádána napsat něco o Vlastovi Ondráčkovi. Samozřejmě jsem souhlasila, ale zjišťuji, že otálím. Nevím, jak začít, a nevím moc, co psát. Nekrolog napíší jiní, a tak to můžu zkusit jen z mé vlastní perspektivy, jak mi dovolil ho poznat. Tož tak.

Karkulka-rhljt

Postřehy o Divadle Kámen - leden 2017

3.1.2017 | Zdeňka Brychtová

Rada měsíce: Špičku doutníku musíte udržet bafáním neustále žhavou... (Karkulka)

Kastanka-cnzrm

Ještě k seminářům Hronova...

1.11.2016 | Amaterská Scéna

Letos naposledy se máte možnost ohlédnout anebo trochu inspirovat semináři, které proběhly na JH 2016. N jako Neuvěř, DHD jako Dílna hereckých dovedností a TD jako Taneční dílna

JH-divadlo-tm8lf

Cestička k Hronovu, známě se vine. Hezčí je, krásnější

11.10.2016 | Kateřina Chalupníková

Proč jet na Hronov? Kateřina H. Chalupníková vám to řekne...

LOGOJH-f65e0

Storytelling aneb O řemesle vypravěčském

12.9.2016 | Honza Hlaváč

Bylo nebylo, za sedmero horami, sedmero řekami a sedmi lesy, bylo jedno... Jasně. Jenže jak vysoké byly ty hory? Byly z vápence, či nějaké vyvřelé horniny? V lesech převládaly listnaté, či jehličnaté stromy? A jaké? A proč vlastně mluvíme o jakýchsi bezejmenných řekách a pohořích? Copak se na tom území nenacházelo něco skutečně zajímavého? Tyto a tisíce dalších otázek má v hlavě seminarista, který si vybere Storytelling pod vedením vypravěče příběhů Martina Haka.

Usubrana-u78au

Trochu chudé dožínky. Moc řepky, málo obilí

3.9.2016 | Martin Rumler

Na poli amatérského divadla to v sezóně 2015/2016 asi moc nerostlo, a tomu odpovídala i scénická žatva na Jiráskově Hronově. Na nějaký ten pecínek chleba to sice bylo, ale dramaturgické řepky bylo tak nějak pořád víc a plody scénické práce byly spíše malé a trošku scvrklé.

IMG-3687-n375r

86. JIRÁSKŮV HRONOV očima vedoucího Klubu režisérů SČDO

29.8.2016 | Jaromír Kejzlar

Každým rokem koncem července se mě zmocní zvláštní neklid, neboť se blíží tradiční celostátní, v posledních letech mezidruhová, divadelní přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov“, letos již 86. v pořadí. Vzpomínám si na ten svůj první, kterého jsem se zúčastnil jako posluchač Klubu mladých divadelníků ve Velkém Dřevíči. Tehdy jsem si slíbil, že se určitě za rok vrátím a protože tak činím pravidelně, zjistil jsem, že letos to byl už můj 42. Jiráskův Hronov bez přerušení.

aktuality

Začíná ohlížení za Jiráskovým Hronovem

29.8.2016 | Amaterská Scéna

Už v průběhu letošního ročníku festivalu jsme oslovili několik pravidelných návštěvníků, nováčků a zástupce všech vzdělávacích seminářů s prosbou o osobní reflexi fenoménu JH 2016. Zajímá vás, jak vidí festival druzí? Chcete zavzpomínat? Nebo i diskutovat? Každopádně se můžete přidat i se svým příspěvkem!

DSC0334-m8ath

Úvodník jaksi jazykový

5.8.2016 | Michal Zahálka

Petra Jirásková si tu před pár dny posteskla, že lörrašský Sen noci svatojanské nemohl Hronovu přinést žádnou inspiraci. Rozumím tomu, divadelní poetikou Sen věru nevyčníval z toho, jak se tak Shakespeare dělává.

Josef-Kajetan-Tyl-7hi1a

Nositelé Zlatého odznaku J. K. Tyla ocenění v roce 2016

22.5.2016 | Pavel Panenka

K udělování odznaku se v roce 2001 sdružily Svaz českých divadelních ochotníků, Volné sdružení východočeských divadelníků, Česká obec sokolská, TJ Orel (Orel ČR), Skupina amatérských loutkářů SČDO a Divadelní centrum Podbeskydí, v r. 2007 přistoupilo Občanské sdružení divadelních ochotníků. Ustavená komise ocenila již přes 160 výrazných osobností české divadelní obce. Některá sdružení posléze na členství rezignovala a dnes jsou v komisi sdruženy ČOS, SAL, SČDO a VSVD. Komise pracuje podle schváleného statutu a každoročně pořádá putovní výstavu Galerie nositelů Zlatého odznaku J. K. Tyla, jejíž vernisáž se koná vždy v ochotnické Mekce, na Jiráskově Hronově (letos v sobotu 30. 7. v 10.30 ve foyer Jiráskova divadla).