Rozhovory

Dokonala-svatba-08-ehwtf

Divadelní PIKNIK Volyně - JAK TO DOPADLO ?

17.5.2016 | Pavlína Schejbalová

Zpravodaje a výsledky letošního PIKNIKU Volyně. Na Jiráskův Hronov byly nominován inscenace: Dokonalá svatba DS Ty-já-tr/HROBESO Praha, Já jsem Lucien Divadla Reverzní dveře Brno, Poručík z Inishmoru DS Ty-já-tr/HROBESO Praha a Rozmarné léto Rádobydivadla Klapý.

Dacice-1-axkfn

Divadelníci z Dačic tráví léto na zámku

3.5.2016 | Pavlína Schejbalová

DS Tyl Dačice hraje divadlo už od roku 1884, resp. tehdy byl založen Vzdělávací, zábavní a ochotnický spolek Tyl. Už podle názvu se dá soudit, že se lidé v něm sdružení nevěnovali „pouze“ divadlu. A tak je to dosud, jak plyne z povídání s Alžbětou Minářů, režisérkou nejnovější inscenace spolku – N. Simon: Podivné dueto. Soubor s ní vystoupil i na letošní přehlídce Dačické kejklování. Právě tam vznikl tento rozhovor.

IMG-4319-lnvfo

Divadlo v mém životě naprosto dominuje

22.3.2016 | Jan Švácha

Říká čerstvě sedmdesátiletý Jaroslav Vondruška. Když se řekne osobnost českého amatérského divadla, napadne v prvním okamžiku člověka jen několik osob, na které by se zmíněné označení hodilo. Žádný znalec českého ochotnického prostředí by ovšem v žádném případě nevynechal Jaroslava Vondrušku. Herec, režisér, vedoucí souboru, člen odborné rady ARTAMA pro amatérské divadlo, ale především Divadelník (to velké D není překlep) tělem i duší oslavil letos v březnu neuvěřitelných sedmdesát let. V den narozenin se vyskytoval na přehlídce Wintrův Rakovník. Zde jsme jej také potkali a požádali o rozhovor.

DSC-9773a-f5ag4

Wintrův Rakovník skončil

18.3.2016 | Pavlína Schejbalová

V příloze najdete VÝSLEDKY a zpravodaje a fotografie Ivo Mičkala.

Zatisi-spolecna-fotka-z-premiery-bc154

Baví mě poskytnout lidem zážitek...

5.2.2016 | Pavlína Schejbalová

Historie štítinského ochotnického divadla je poněkud pohnutá a dramatická. Pročítáte-li její záznam například na webových stránkách obce, nemůže vás nezaujmout houževnatost, se kterou místní divadelní spolek několikrát vstal téměř z popela. Svědčí to, podle mého názoru, o tom, že spolkový život a konkrétně ten divadelní pro místní obyvatele něco důležitého znamenal a znamená a také to svědčí o schopnosti jednotlivců, kteří byli a jsou nezbytnou jiskrou, bez které by oheň znovu nevzplál. V nejnovější historii divadla ve Štítině je takovou vůdčí osobností pan Václav Benda a právě jemu směřuji následující otázky. Dozvíte se také, který známý titul chystá ŠAMU pro letošní premiéru.

jan-cisar-jf8bk

Osudy Jana Císaře v rozhlasovém vzpomínání

4.2.2016 | Pavlína Schejbalová

Jan Císař je významnou osobností české divadelní teorie e kritiky, ale také charismatickým pedagogem divadelní fakulty AMU v Praze. Pochází z Hradce Králové, sám byl jedním z prvních studentů po válce nově založené DAMU...

cyrano-cerveny-kostelec-005-n4cbr

Oslavy se vydařily a teď hurá do dalších stopadesáti let

21.11.2015 | Pavlína Schejbalová

Pro DS Na tahu z Červeného Kostelce je letošní rok, zdá se, jednou velkou oslavou. Uplynulo 90 let od postavení Divadla J.K. Tyla a také úctyhodných 150 let od založení divadelního spolku ve městě.

6112746-1-mmtc5

Bláha a Vrchlická se nemusí nikam vnucovat, lidi je zvou

12.11.2015 | Pavlína Schejbalová

Rozhovor s Eliškou Houzimovou, představitelkou Vrchlické v inscenaci DS SPOMAL Malenice.

popelka-uvod-Stranka-1-tthtx

Zpravodaj festivalu Popelka Rakovník 2015

7.11.2015 | Pavlína Schejbalová

Chcete se dozvědět více o dění na Popelce Rakovník? Čtěte zpravodaj letošní Národní přehlídky amatérského divadla pro děti Rakovník 2015...

DSC-9788-qv3xm

Kouzelné slovo networking

13.9.2015 | Jana Soprová

Vlám Rob van Genechten byl v Čechách párkrát soukromě na Jiráskově Hronově, ale letos v létě poprvé oficiálně jako prezident celosvětové organizace amatérského divadla AITA/IATA. A předchozí ho pověst velkého reformátora, který by chtěl organizaci výrazně proměnit. Pro budoucnost si představuje spolupráci AITA/IATAe s fungujícími festivaly, tak jako to předvedl na letošním letním fringe festivalu v belgickém Westouteru (http://www.amaterskascena.cz/clanek/svetovy-festival-jinak-qwqrc.html). Povídali jsme si nejen o chystaných změnách v této organizaci, ale také o své divadelní historii a amatérském divadle ve Flandrech.