Rozhovory

strotzer-milan-v06p8

Nedělat nic je vždycky pohodlnější...

25.10.2017 | Jan Šotkovský

Jak se lišilo amatérské divadlo před a po r. 1989? Byl jiný Hronov, FEMAD? Jaké byly možnosti vzdělávání, jak do činnosti odborných pracovníků a souborů amatérského divadla zasahovala vládnoucí strana... o tom všem i mnohém dalším poutavě vypráví osobnost českého amatérského divadla, PhDr. Milan Strotzer.

ff-25-zge3y

Pábení Jiřího Hniličky v karlovarské Husovce

14.6.2017 | Petra Richter Kohutová

Jiří Hnilička je dlouholetý výtvarník a herec karlovarského Divadelního studia D3 a nepřehlédnutelná postava českého amatérského divadla vůbec. Nedávno oslavil životní jubileum – a to se stalo záminkou pro vydechnutí a setkání, protože, jak už to tak bývá, v procesu zkoušení (poslední tři čtvrtě rok patřil přípravě Körnerovy balady o návratu domů Psí kůže, pro niž dělal scénu a v níž hraje Doleatora) není na podobné věci čas. Dílem v proslulé hospodě Orion zvané „Óčko“, dílem v Husovce, kde se schylovalo k první repríze Psí kůže, Jirka vyprávěl...

DSC0102-e65up

Wintrův Rakovník_VÝSLEDKY !!!

17.3.2017 | Amaterská Scéna

Přečtěte si všechny zpravodaje z přehlídky a výsledky pohromadě:

Dusan-Zakopal-ak6q3

Zakopal: Považuju se za žáka Petra Scherhaufera

23.10.2016 | Jana Fričová

Rozhovor s Dušanem Zakopalem - držitelem Ceny Ministerstva kultury za rok 2015, který kromě jiného říká: Nasrané jsem byl několikrát, ale praštit s tím mě ještě nenapadlo.

moravek02-vadet

Vladimír Morávek: Hezky trávím život - jako správce oken

14.10.2016 | Lenka Jaklová

Vladimíra Morávka jsem poznala v době, kdy byl „odejit“ z brněnského Divadla Husa na provázku a poté vyhnán z pražského Divadla Na Zábradlí. V době, kdy zásluhou Ladislava Zemana, tehdejšího ředitele Klicperova divadla, zakotvil na šťastných deset let v Hradci Králové. S radostí jsem sledovala, jak tu dozrává v jednoho z nejoriginálnějších českých divadelních režisérů. A nepřestal mě zajímat ani pak, když odešel navázat „přetržený provázek svého příběhu“ zpět do Brna. Že i dnes „někomu ladí a jinému vadí“, jak potvrzuje dramaturgyně a jeho blízká spolupracovnice Lucie Němečková, kterou jsem taktéž přizvala k rozhovoru s Vladimírem Morávkem, je daní za to, že nejde vyšlapanou cestou.

kdp-krakonos-9pu1e

Krakonošův divadelní podzim 2016

7.10.2016 | Amaterská Scéna

V pátek 7. října začal již 47. ročník Národní přehlídky venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Větrníky - přehlídkové zpravodaje - si můžete pročítat zde.

DSC0009-m1y0q

Amatérské divadlo by nemělo rezignovat na poselství

5.8.2016 | Amaterská Scéna

Rozhovor s Radovanem Lipusem, režisérem představení HRA-NIC-e. O kávě, pražské kavárně, Ostravském divadelním zázraku a přesahu amatérského divadla.

MS-2016-05-web-paw58-ic9hl

Mladá scéna nám začíná být malá

27.6.2016 | Amaterská Scéna

Rozhovor s organizátorkou festivalu Lenkou Janyšovou a v příloze přímo z redakce zpravodaje až k vám míří čerstvé zprávy z Ústí ve zpravodaji Mladá na malý.

Benatky-4-lw0qy

AMADIS je takové moje dítě

8.6.2016 | Pavlína Schejbalová

Josef Širhal je zakládajícím členem souboru Amadis, proto také tím nejpovolanějším, kdo může prozradit víc o tom, jak „jeho“ divadlo vlastně vzniklo. Jak to tedy bylo?

Dokonala-svatba-08-ehwtf

Divadelní PIKNIK Volyně - JAK TO DOPADLO ?

17.5.2016 | Pavlína Schejbalová

Zpravodaje a výsledky letošního PIKNIKU Volyně. Na Jiráskův Hronov byly nominován inscenace: Dokonalá svatba DS Ty-já-tr/HROBESO Praha, Já jsem Lucien Divadla Reverzní dveře Brno, Poručík z Inishmoru DS Ty-já-tr/HROBESO Praha a Rozmarné léto Rádobydivadla Klapý.