Rozhovory

DSC-0114-y2fur

Jiráskův Hronov došel do zlomového bodu

11.8.2015 | David Slížek

V jakém termínu proběhne příští JH? Jak to bude s ubytováním? A je budoucnost JH ohrožena? Ještě než letošní festival úplně skončil, sešel se k prvnímu hodnocení Festivalový výbor, který stanovuje celkovou koncepci festivalu a sleduje průběh příprav a průběh samotného JH. O jeho závěrech jsme mluvili s programovou ředitelkou JH Simonou Bezouškovou.

DSC-5675-7nt0d

František Zborník: Divadlo jako způsob života

2.8.2015 | Jana Soprová

Divadelník František Zborník na zahájení 85. JH získal Cenu ministerstva kultury za celoživotní přinos v oblasti amatérského divadla. Co si o tom myslí? Jak vzpomíná na své začátky a na to, jak šel čas v amatérském divadle, jsme si povídali v nové kavárničce na náměstí.

spoustova-chruim-znqem

Kam tě ma život dofackovat, tam tě dofackuje

16.7.2015 | Amaterská Scéna

Posezení s Evou Spoustovou-Málkovou, která mimo jiné říká: Já chtěla být animátorka. Mám úchylku na animovaný filmy, proto taky režíruji dabing animovaných filmů pro Disneyho. Když jsem začínala, tak jsem věřila v totální návrat k marionetám se zvláštními efekty, aby byl divadelní prostor úplně snový. Byli pro mě nesnesitelní živí herci a loutky, i když jsem v takových inscenacích hrála.

jana-pilatova-67gkv

V divadle jsou lidé živí a spolu

13.7.2015 | Jan Mrázek

Na celostátní přehlídce Mladá scéna jsme letos mohli zastihnout Janu Pilátovou, jako lektorku semináře pro pedagogy. Tam také vznikl tento rozhovor. Prof. PhDr. Jana Pilátová v šedesátých letech absolvovala stáž v polském Teatru Laboratorium, pracovala mimo jiné v Scénografickém ústavu, Mladé Frontě, Polském kulturním středisku a dodnes učí na DAMU.

se-sergejem-fedotovem-a-pepou-tejklem-v-jeslickach-p8inf

Divadlo je pro mne životem i permanentním svátkem

12.5.2015 | Lenka Jaklová

Rozhovor s mužem mnoha talentů, amatérským i profesionálním divadelníkem Alexandrem (Sašou) Gregarem, o podivuhodné historii divadla na jevišti města, o festivalu na festivalu, o spolupráci s nezaměnitelnými osobnostmi Ladislavem Zemanem a Vladimírem Morávkem – a také o věčnosti v pomíjivosti…

strotzer-fixova-rakovnik-fc0kt

Wintrův Rakovník 2015

21.3.2015 | Pavlína Schejbalová

Čtěte rozhovory, recenze, komix.... Aktuální zpravodaje z letošního ročníku Wintrova Rakovníku.

IMG-7162-nh8j2

Odpojit se umím, ale nechci se odtrhnout

12.3.2015 | Lenka Jaklová

Rozhovor s Josefem Janem Kopeckým, režisérem a hercem amatérského divadla, pedagogem a ředitelem Kulturního centra v České Třebové – o svobodě amatérského divadla, o emocích na jevišti i v životě, o demokracii a občanské odvaze, i o tom, proč se už podruhé hlásí do konkurzu na ředitele Klicperova divadla v Hradci Králové.

blansko-divadlo-81c39

Blanenské divadlo žije!

19.2.2015 | Amaterská Scéna

Dvakrát týdně se v současné době scházejí na zkouškách blanenští divadelní ochotníci, nově posílení o pěvecký sbor, a nacvičují tak společně písně, které v minulosti již zazněly během mnoha jimi ztvárněných divadelních kusů. Připravují však i skladby zcela nové. Máme se tedy na co těšit, protože není pochyb o tom, že Blanenské divadlo žije!

jiraskovo-divadlo-v-hronove-0-bbahe

Na seznamu UNESCO dosud chybí amatérské divadlo

12.2.2015 | Lenka Jaklová

V rozhovoru s Lenkou Lázňovskou se mimo jiné mluví o světovém unikátu postupových přehlídek, o databázi amatérského divadla i o tom, jak je to vlastně s dělením na profesionály a amatéry. Lenka Lázňovská stojí v čele Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). Tato instituce se kromě mnoha jiných činností věnuje také péči o amatérské divadlo. A Lenka Lázňovská právě tento obor považuje za sobě blízký.

prehlidky-a-festivaly

VÝSLEDKY !!! Divadelní PIKNIK Volyně 2014 - část druhá

17.5.2014 | Pavlína Schejbalová

Nemůžete letos na PIKNIK? Udělejte si pohodu právě tam, kde jste a o tom, co se děje ve Volyni, si počtěte tady, v dalších číslech zpravodaje !