Soubory

IMG-4319-lnvfo

Divadlo v mém životě naprosto dominuje

22.3.2016 | Jan Švácha

Říká čerstvě sedmdesátiletý Jaroslav Vondruška. Když se řekne osobnost českého amatérského divadla, napadne v prvním okamžiku člověka jen několik osob, na které by se zmíněné označení hodilo. Žádný znalec českého ochotnického prostředí by ovšem v žádném případě nevynechal Jaroslava Vondrušku. Herec, režisér, vedoucí souboru, člen odborné rady ARTAMA pro amatérské divadlo, ale především Divadelník (to velké D není překlep) tělem i duší oslavil letos v březnu neuvěřitelných sedmdesát let. V den narozenin se vyskytoval na přehlídce Wintrův Rakovník. Zde jsme jej také potkali a požádali o rozhovor.

70-dskc-014-pgg7z

70. výročí DS Karel Čapek Děčín

16.3.2016 | Ludmila Panenková

Když jsme loni na podzim poprvé pouvažovali o oslavách 70. výročí DS Karel Čapek, netušili jsme, co práce se za tím bude skrývat...

E-mc2-widkh

Ve Slavičíně zvítězila fyzikální rovnice....??!!

13.3.2016 | Pavlína Schejbalová

Výsledky letošního Valašského Křoví. Doporučení k výběru do programu Národní přehlídky činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně 2016 dostala inscenace Což jsi se tak zasmušila Divadlo poPUD Brno a inscenace Tulák Charlie Chaplin Divadlo Hysterie Brno.

Kresadlo-hleda-dve-byvale-clenky-xse48

Divadlo Křesadlo hledá dvě bývalé členky

25.2.2016 | Amaterská Scéna

Divadlo KŘESADLO, které působilo v letech 1973–1977 pod vedením Václava Martince a Niny Vangeli pořádá po 43 letech sraz!! Chybí nám kontakty na dvě významné herečky, Šárku Kostkovou - Hankovou a Ivu Kmetovou. Informaci sdílejte, třeba je najdeme.

mladenecka-stitina-giibr

Mládenecká ve Štítině

5.2.2016 | Václav Benda

Během rozhovoru s Václavem Bendou ze ŠAMU Štítina jsme narazili na pozoruhodnou tradici, Mládeneckou. Protože velmi úzce souvisí s činností štítinského divadla, nechceme vás o tuto zajímavost připravit: "Datum, kdy se ve Štítině poprvé konala, nebyl dohledán, i když se o to v archívech mnozí snažili. Můj prastrýc p. Jan Hajder říkal, že údajně vznikla po zrušení roboty. Tehdy dostali bezzemci, pacholky a děvečky možnost cestovat za prací. Jako se teď o žních přesouvají kombajny, podobně se v minulosti přesouvali sekáči..."

Zatisi-spolecna-fotka-z-premiery-bc154

Baví mě poskytnout lidem zážitek...

5.2.2016 | Pavlína Schejbalová

Historie štítinského ochotnického divadla je poněkud pohnutá a dramatická. Pročítáte-li její záznam například na webových stránkách obce, nemůže vás nezaujmout houževnatost, se kterou místní divadelní spolek několikrát vstal téměř z popela. Svědčí to, podle mého názoru, o tom, že spolkový život a konkrétně ten divadelní pro místní obyvatele něco důležitého znamenal a znamená a také to svědčí o schopnosti jednotlivců, kteří byli a jsou nezbytnou jiskrou, bez které by oheň znovu nevzplál. V nejnovější historii divadla ve Štítině je takovou vůdčí osobností pan Václav Benda a právě jemu směřuji následující otázky. Dozvíte se také, který známý titul chystá ŠAMU pro letošní premiéru.

aktuality

Strhující životní příběh Coco Chanel v Poděbradech

29.1.2016 | Milan Čejka

Divadelní spolek Jiří Poděbrady nabídne divákům první letošní premiéru.

aktuality

Ochotníci opakují hru Mistr Jan aneb Naše kaše

29.1.2016 | Milan Čejka

Divadelní spolek Vojan Libice nad Cidlinou vás zve na reprízu hry Vladimíra Zajíce Mistr Jan aneb Naše kaše. Představení zavede diváky k Lipanům 29. května 1434, tedy večer před osudovou bitvou, která způsobila zásadní obrat v husitských válkách.

tyden-2015-uvod-m2ab5

Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby

16.1.2016 | Amaterská Scéna

Závěrečná zpráva 3. ročníku Týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby.

rocenka-amaterska-scena-2015-cvqde

Ročenka Amatérské scény 2015

10.1.2016 | Amaterská Scéna

Právě vychází tištěná ročenka Amatérské scény 2015, ve které najdete souhrn článků z rolu 2015.