Z druhého břehu

nocdivadel2019-vizual-6pd7b

Přijďte na Noc divadel 2019

13.11.2019 | Amaterská Scéna

Třetí listopadová sobota bude opět patřit největšímu divadelnímu svátku v celém roce. Sedmý ročník Noci divadel – tentokrát s tématem „Divadlo a svoboda“ – uskuteční se v sobotu 16. listopadu 2019, v předvečer 30. výročí sametové revoluce. Do akce se zapojí přes 100 divadel, souborů a institucí z více než 30 českých měst. A přijít můžete již na Letnou. Souběh Noci divadel s demonstrací LETNÁ ZNOVU ZA DEMOKRACII pořádanou spolkem Milion chvilek pro demokracii otevřel pro divadla otázku i příležitost, jak se vyjádřit k současné společenské situaci.

jak-zacit-w7un7

Z druhého břehu XVII

12.2.2015 | Jan Císař

Na rakovnické Popelce mně vedoucí redaktor tohoto časopisu řekl, že vzhledem k 25. výročí listopadu 1989 uvažuje o tom, že by se toto téma mohlo objevit i v novém připravovaném čísle AS. Tím decentně naznačil, že by i Druhý břeh měl být věnován jakémusi ohlédnutí za minulostí. Chápu tento záměr a dokonce si myslím, že by mohl být prospěšný. Vždyť to čtvrtstoletí je už dost dlouhá doba, která by si zasloužila shrnutí.

jak-zacit-hzdbf

Z druhého břehu XVI

31.10.2014 | Jan Císař

Vlastně by tento „druhý břeh“ mohl mít titul dost rozšířený: „Z druhého břehu aneb Pár poznámek o některých problémech profesionálního divadla na základě zprávy o některých inscenacích/představeních plzeňského festivalu“. Vím, že se téma i celkové zaměření vymyká z obvyklého rámce této „druhobřehové“ rubriky, ale prosím čtenáře, aby text četl jako takové trochu nesouvislé poznámky, které snad mohou jednotlivě i v celku přinést nějaké podněty k zamyšlení o divadle obecně – tedy i o divadle amatérském.

jak-zacit-eteqf

Z druhého břehu XV

30.9.2014 | Jan Císař

Samozřejmě, že tento „druhý břeh“ by měl být spojený s 84. Jiráskovým Hronovem 2014. Chtěl jsem také učinit pár pamětnických glos, upozornit na zkušenosti, které se potvrdily i ukázat do jakých nových souvislostí vstoupily. Jenže...

jak-zacit-slsjj

Z druhého břehu XIV

30.6.2014 | Jan Císař

Podtitul: Volyňské přemítání. Ačkoliv jsem vždycky tvrdil, že do Volyně na Divadelní Piknik nikdy nepojedu, protože je to příliš daleko a hlavně protože jsem tuto přehlídku činoherního a hudebního divadla už vzdal, přece jen jsem letos neodolal některým svodům.

jak-zacit-fc4wh

Z druhého břehu XIII

30.4.2014 | Jan Císař

Podtitul: Krajské přehlídky z druhého břehu aneb O herectví amatérského divadla... Tenhle „Druhý břeh“ bude jiný než obvykle, jak ukazuje už ten dvojí název.

jak-zacit-g0pv6

Z druhého břehu XII

28.2.2014 | Jan Císař

V době, kdy píšu tyto řádky, je amatérské divadlo před vstupem do plné sezóny, zatímco divadlo profesionální v ní už je a má za sebou řadu představení, která potvrzují rozsáhlou – dokonce se odvážím říci neomezenou – rozvrstvenost jeho poetik. V tomto košatém proudění mne v pohledu z druhého břehu nejvíce zajímá tradiční kvalita, jíž se dostalo pojmenování dramatičnost a která stojí na jednání.

ilustracni-obrazek-1305161244-695

Z druhého břehu

16.5.2013 | Michal Drtina

V minulém čísle AS (1/2013) mne zaujaly dva články, na něž bych se rád podíval z druhého břehu (Petr Christov: Ad Mýty a chiméry Jiráskova Hronova a Jan Šotkovský: Reakce na článek Jiráskův Hronov zralý k inovaci — nebo k resuscitaci?).