Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

2. ročník přehlídky amatérského divadla Nučický Kahan

Vítěz divácké ankety Autor: Jakub Pilař

Ochotnický spolek ŽUMPA (Žebravé umělecké panoptikum) z Nučic uspořádal 10. října 2015 druhý ročník přehlídky amatérského divadla s názvem Nučický Kahan. V rámci přehlídky byla vyhlášena divácká anketa jejímž vítězem se stal dětský soubor Tři boty ze ZŠ Třebotov.


Příjemný divadelní den započal v Nučicích již v dopoledních hodinách představením Hlavně nečaruj aneb kniha kouzel fuč divadelního spolku Gaudium z Radotína. Spolek fungující od roku 2006 pobavil všechny děti v sále chytrou, nápaditou a skvěle herecky zvládnutou pohádkou a místy se i dospěláci obávali zda vše dobře dopadne. (více na www.spolekgaudium.cz)

Druhým představením v dopoledním bloku bylo již zmíněné vítězné představení Pro Pána Krále Třebotovského souboru Tři boty. Pod vedením paní Makovcové a paní Barnové vznikají v Třebotově hravé inscenace, v nichž se snoubí dětská přirozenost a autenticita dotažená k herecké plastičnosti s nápaditým a přesným tvarem. Soubor Tři boty je pravidelným účastníkem divadelních přehlídek po celé České republice, např. Dětská scéna Stochov, Trutnov, Nové Strašecí, Svitavy a též té největší Jiráskova Hronova. V létě 2014 se divadelní soubor Tři boty zúčastnil Celosvětového festivalu dětského divadla v Lingenu v Něměcku. (více na www.zstrebotov.cz)

Po krátké obědové pauze pokračoval festival posledním představením pro dětské publikum. Především menším dětem se předvedl pan Vodníček s hravým loutkovým představením O obrovi, který uměl čarovat. Spojení krásných historických loutek, hry na kytaru a dynamického hereckého výkonu představitele Vodníčka zaujalo všechny přítomné.

Odpolední blok her pro dospělé odstartovalo známé umělecké sdružení Marvin z Prahy. Po loňském účinkování s hrou Jiřího Suchého s názvem Chick přijeli pražští herci s osvědčenou autorskou hrou HoHoHó, kterou předvádějí na divadelních prknech od roku 1998. V historii u. s. Marvin je nutné vyzdvihnout především nazkoušení představení Milana Uhdeho Zubařovo pokušení, nominované na Jiráskův Hronov. (více na http://usmarvin.praguesoft.cz)

Přehlídka Nučický Kahan byla svědkem jedné premiéry a to přímo od domácího a pořádajícího ochotnického spolku ŽUMPA. Uvedli jsme krátkou jednoaktovku Čtyři od našeho oblíbeného autora Arkadije Timofejeviče Averčenka. Soudě podle milého potlesku obecenstva soudíme, že se premiéra povedla a již teď chystáme další reprízy. Nejbližší se uskuteční v rámci přehlídky Kaškova Zbraslav 28. 11. 2015. (více na www.zumpa.webzdarma.cz)

Zajímavé autorské představení Třetí do páru uvedl Divadelní soubor Máj z Prahy. Již od 50. let 20. století funguje tento tradiční pražský soubor, jež má v současné době v repertoáru několik pohádek ale i večerní představení. Pravidelně se účastní přehlídek amatérského divadla např. Chudé divadlo, Karlínské jeviště, POPAD či Radotínská radost. (více na http://divadlomaj.cz)

Příjemným zpestřením festivalu byla ukázka divadelní improvizace v podání divadelního spolku TERNO (dříve Chrchel) z Prahy. Z 45 minut stanovených v oficiálním programu přehlídky se nakonec stal téměř dvojnásobek a diváci si improvizační umění aktérů užívali. Zajímavé bylo zapojení samotných diváků tím, že hráčům (improvizátorům neříkáme herci ale hráči) stanovovali téma improvizace a též prostředí v které se bude odehrávat. Vznikaly tak zcela absurdní a velmi vtipné situace, jako třeba improvizace na téma „Historie sandálů pod železničním mostem“ a podobné. (více na https://www.facebook.com/divadloterno)

Druhý ročník přehlídky amatérského divadla Nučický Kahan byl uzavřen hrou Kazimíra Lupince (divadlo V.A.D. Kladno) Hotel Inferkontinental zdramatizovanou jedním z nejtradičnějších a nejvýznamnějších amatérských divadel v Praze divadlem Refektář z Jinonic. S divadlem Refektář úzce souvisí činnost Amatérské divadelní asociace, která pořádá nejen významné amatérské divadelní přehlídky ale též provozuje dramatickou školu pro širokou veřejnost. (více na http://divadlorefektar.sokoljinonice.cz a http://www.ada-divadlo.cz)

Podzimní divadelní den v lidovém domě v Nučicích se velmi povedl. Diváci, kteří přehlídku navštívili (byly jich necelé dvě stovky) odcházeli spokojeni a naplněni divadelními zážitky. Již teď plánujeme třetí ročník a doufáme, že se bude líbit jako dva předešlé.

Za ochotnický spolek ŽUMPA

Jakub Pilař

Více o činnosti ochotnického s ŽUMPA a plánovaných představeních naleznete na www.zumpa.webzdarma.cz

Autor: Jakub Pilař

Přílohy:

IMG-6643-Kopirovat--cz6dn