Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

70. loutkářská Chrudim - den první

Diváci představení Buchet a loutek Jak jsme vznikli, aneb hodný a zlý prezident Autor: Ivo Mičkal

V podvečer posledního školního dne byla oficiálně zahájena 70. Loutkářská Chrudim. Ve stanu, kterým příjemně povlával vítr, přivítal Michal Drtina účinkující, lektory i seminaristy, nastínil program a objasnil organizační strukturu letošního kulatého ročníku. V šest hodin se roztočila šňůra krátkých opakovaných výjevů z chystaného představení Buchet a loutek Jak jsme vznikli, aneb hodný a zlý prezident.


Minimálně dva jubilanti

V podvečer posledního školního dne byla oficiálně zahájena 70. Loutkářská Chrudim. Ve stanu, kterým příjemně povlával vítr, přivítal Michal Drtina účinkující, lektory i seminaristy, nastínil program a objasnil organizační strukturu letošního kulatého ročníku. Zároveň předpověděl všechny možné i nemožné peripetie a katastrofy. Po té se na trávníku mezi stany vytvořily hloučky rozesmátých seminaristů a jejich lektorů, kteří si navzájem objasňovali, jak, kde, kdy, kdo a s kým se zítra potkají. Vyměňovaly se nejen podstatné informace, ale i barevné pásky dokládající příslušnost k jednotlivým seminárním klanům.

V šest hodin se roztočila šňůra krátkých opakovaných výjevů z chystaného představení Buchet a loutek Jak jsme vznikli, aneb hodný a zlý prezident. První uvedení bylo zároveň okamžitě po svém skončení reprízováno, protože přímý vstup ČT byl oproti programu festivalu posunutý. Diváci tak mohli vidět typický „buchťácký“ humor okořeněný jejich bravurní schopností improvizovat, posouvat významy, gradovat nepodstatné a proměňovat nepostřehnutelné detaily v hit. Tímto dvojím uvedením byla zároveň oficiálně zahájena výstava 30 obrazů – výjevů vyrobených Buchtami k jejich třicátému výročí. Jak to asi všechno začalo mohli diváci vidět ještě třikrát, vždy v každou celou hodinu. Při každém uvedení se okolnosti, repliky i reakce postav proměňovaly a vznikl tak dojem, že jak to bylo doopravdy, se teď už asi stěží dozvíme.

Na zbývajících stěnách jsou až do 6. července vyvěšeny nejen výjevy zachycující společnou pouť oblíbených loutkářů, ale i plakáty uplynulých ročníků Loutkářské Chrudimi.

Letadlo s Gianluca Di Matteo v pořádku přistálo v Praze…

Se zahajovacím proslovem vystoupil ministr kultury Lubomír Zaorálek. Když mluvil o tom, že loutkové divadlo nemusí být jen legrace, netušil jak rychle nám všem nastaví Matija Solce s Filipem Šebšajevičem zrcadlo marnosti.

Jak moc jsme všichni Quijoti? Jakou cenu mají tituly a všechno naše snažení? A co když se představení nepovede, nedohraje? Co na tom sejde, že v lóži sedí král kultury! A co když se někdo rozhodne se vším skoncovat? Vypnout světla! Omluvit se publiku! A s pistolí v ruce … Prásk!

Situace dovolila a Chrudim může proběhnout. Ale hranice mezi iluzí a realitou, mezi žitím ve fiktivních příbězích a pravdou deroucí se na povrch i skrze role a kostým se zase posunula o něco blíž.

SPOUŠTÍME NENAPALMĚ NAPALMĚ NA 70. LOUTKÁŘSKÉ CHRUDIMI

Loutkářská Chrudim slaví 70. narozeniny a kromě představení si k nim nadělila audio-vizuální obsah v podobě vlogů a podcastů v režii Báry a Sáry, bývalých lektorek dětských seminářů a členek redakce festivalového Zpravodaje.

Pořady s podnázvy Počasindo a Napalmě Odborně uvedeme primárně na našem YouTubovém kanálu, Pivo o páté se Sárou a Bárou je zase především podcastem a objevovat se bude na Spotify. Většinu obsahu se ale budeme snažit zpřístupnit, jak audio, tak vizuálně.

Autor: Kateřina Molčíková

Přílohy:

buchty-becka-vystava-x6kmr buchty-vystava01-z1ggp divadlo-prijezdy-j7jrq redakce-zpravodaje-05xvo
solce-don-chichot-i9qdw