Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Audimafor 2021

H. Voříšková_Rýžování Autor: Jan Slavíček

V průběhu více než roku bylo veškeré divadlo omezeno kvůli protiepidemiologickým opatřením. Mnoho přehlídek tak nemohlo proběhnout, amatérským souborům bylo zapovězeno zkoušet a zdálo se, že divadlo “spí”. Letošní Audimafor, jenž proběhl stále v redukovaném režimu – bez diváků, dokázal opak.


Na přehlídce se objevilo devět inscenací, z nichž každá se vyznačovala zejména touhou hrát (si), vypovídat, divadelně žít. Ať už byl výsledek jakýkoli, právě nezdolatelné odhodlání se s nepřízní osudu vyrovnat, dělá ze všech zúčastněných divadelníky tělem i duší.

Přehlídku otevřela inscenace Rumplcák a princeznička na motivy bratří Grimmů od Loutkového divadla Maminy. V detailech dokázala být vynalézavá a nápaditá, leč chybělo lepší dramaturgické uchopení a práce s vývojem postav. To Rýžování od Hany Voříškové získalo doporučení a nominace na Loutkářskou Chrudim, Wolkrův Prostějov i Šrámkův Písek. Upřímností výpovědi i minimalistickým avšak přesným ztvárněním se jednalo o jedinečný počin, který má předpoklad patřit k tomu nejlepšímu, co se na amatérské divadelní scéně letos objeví. Hra o duši souboru Convivium ze ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř doplácela na nemožnost souboru scházet se vzhledem k vládním omezením, zcela otevřeně tak předstoupili s „rozpracovaným“ kusem, jenž však v rámci dramaturgickém i tematickém držel pohromadě, vědělo se „o čem“ a „proč“, což je důležitější, než vybroušený tvar bez duše. V tomto smyslu hra o duši dopadla pro jaroměřské dobře. Teď nádech a leť z Pardubic tvoří již několik let zaznamenáníhodné dokumentární inscenace. Letos zvolil cestu co nejminimalistič­tější, redukovanou na pouhé „vyprávění příběhů v plenéru“. Přes důležitost zaznamenávání jednotlivých osudů, chyběla porotě srozumitelnější dramaturgická linka. Menší odosobnění by mohlo pomoci najít diváku k tématu cestu. Turnovské divadelní studio a jejich Moc moci byli pravděpodobně nejkontroverznějším kusem. Byť se nedalo hercům upřít osobní nasazení a intenzitu projevu, dramaturgicko-režijní uchopení absentovalo, divák tak tápal ve smyslu předváděného, které místo aby „předávalo“, pouze „vystavovalo na odiv“ – ať už pochybné scénáristické kreace, tak herecký kvazi um. Druhá inscenace z Jaroměře Míchat v Hrncích byla semknutějším a dotaženějším kusem než předchozí Hra o duši. I zde zůstávají bílá místa, jež bude třeba zaplnit, ale o zážitek se jedná již nyní. Josef Káninský si v Trubcích nedokázal zcela poradit s kvalitní avšak nelehkou předlohou od Davida Fostera Krátké rozhovory s Odpornými muži. V tomto konkrétním případě je největší hodnotou touha pustit se do náročného sousta a vyjít z nerovného souboje se ctí. D. R. E. D. s experimentální inscenací Vahadlo nenaplnil tento rok pověst pozoruhodného divadelního experimentu, výsledný tvar působil spíše než jevištní báseň jako narychlo spíchnutý sled ne příliš oduševnělých metaforicko-nonsensových textů a mužské nahoty. ani jedna ze zmíněných složek nepotěšila, nešokovala, nenaštvala. Výsledkem předpokládaného silného divadelního zážitku byla, i přes nepochybné kvality souboru, lhostejnost. To inscenace ckd od Osamocené neplýtvala se velkými gesty ani s textem a užitými jevištními prostředky. Minimalistická inscenace s nádechem japonských haiku uzavřela Audimafor tím nejlepším možným způsobem. Divadlo žije!

Výsledky letošní spojené přehlídky Audimafor & Divadelní setkání, která byla postupem na Mladou scénu, Loutkářskou Chrudim, Šrámkův Písek a Wolkrův Prostějov.

V přehlídce se objevilo 9 soutěžních inscenací. Byl to velmi příjemný víkend v Divadle Drak.

22. – 23. května 2021, Divadlo Drak, Hradec Králové

Přehlídku pořádalo Centrum uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové a Volné sdružení východočeských divadelníků ve spolupráci s Divadlem Drak za finančního přispění města Hradec Králové, Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.

(realizováno za účelem natáčení záznamu divadelních inscenací) Přehlídka proběhla ve specifickém režimu bez přítomnosti diváků.

Lektorský sbor

Vladimír Hulec: teatrolog, divadelní kritik a publicista (předseda poroty)

Jiřina Vacková: pedagožka KALD DAMU, herečka pražské Ypsilonky

Nina Malíková: teatroložka a pedagožka, předsedkyně mezinárodní loutkářské unie UNIMA

Vít Malota: režisér, recitátor, literární kritik a publicista

Lektorský sbor doporučuje k postupu na přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek:

• inscenaci Strategie růže souboru Teď nádech a leť, Pardubice

• inscenaci Rýžování v interpretaci Hany Voříškové, Choceň

• inscenaci Hra o duši, souboru Convivium, ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř

Lektorský sbor upozorňuje odbornou radu pro Šrámkův Písek na inscenaci Vahadlo souboru

D.R.E.D. Náchodsko Kladsko Pražsko

Lektorský sbor doporučuje k postupu na přehlídku studentských divadelních souborů Mladá scéna:

• inscenaci Míchat v hrncích souboru Je to tajný, ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř

• inscenaci Hra o duši, souboru Convivium, ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř

Lektorský sbor doporučuje k postupu na přehlídku divadel poezie Wolkrův Prostějov:

• inscenaci Rýžování v interpretaci Hany Voříškové, Choceň

• inscenaci ckd souboru Osamocená, Hradec Králové

Lektorský sbor nominuje k postupu na přehlídku loutkového divadla Loutkářská Chrudim:

• inscenaci Rýžování v interpretaci Hany Voříškové, Choceň

Lektorský sbor doporučuje k postupu na přehlídku loutkového divadla Loutkářská Chrudim:

• inscenaci Míchat v hrncích souboru Je to tajný, ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř

• inscenaci Hra o duši, souboru Convivium, ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř

Lektorský sbor udělil cenu:

• Haně Voříškové za výjimečný autorský počin v inscenaci Rýžování

V příloze naleznete fotografie J. Slavíčka z inscenací Hra o duši, Vahadlo, Trubci, Míchat v hrncích, Rumplcák a princeznička, ckd, Moc moci – pozn. red.

Autor: Vít Malota

Přílohy:

Convivium-ZUS-F.-A.-Sporka-Jaromer-Hra-o-dusi-foto-t6o5v D.R.E.D.-Nachodsko-Kladsko-Prazsko-Vahadlo-foto-65ezw Divadlo-u-Vanu-a-pratele-Praha-Podebrady-Trubci-evblj Je-to-tajny-ZUS-F.-A.-Sporka-Jaromer-Michat-v-9kbs4
Loutkove-divadlo-Maminy-Jaromer-Rumplcak-a-wft0p Osamocena-Hradec-Kralove-ckd-foto-Jan-Slavicek-f7blf Turnovske-divadelni-studio-Moc-moci-foto-Jan-c1n15