Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Brnkání Na kolejích

DDS BeZMASKY Pelhřimov: Svatební košile Autor: Adéla Vampolová

29. ročník nesoutěžní přehlídky dětských divadelních souborů.


V termínu 1. – 4. června 2023 se uskutečnil už 29. ročník nesoutěžní přehlídky a dílny dětských i dospívajících divadelních souborů s názvem Brnkání, tentokrát Na kolejích.

Tuto akci tradičně organizují děti a dospělí z DDS Brnkadla a probíhá v SVČ Lužánky Brno a v bezbariérovém divadle Barka. Její součástí jsou happeningy, divadelní dílny, představení a diskuse o nich, ale také ples pro zúčastněné děti a další akce. Po celou dobu vychází také časopis Brk, psaný dětmi pro děti.

Letošní motivací byly koleje jako spojující prvky mezi soubory, vlaky a železnice jako dopravní prostředky společných zážitků a zkušeností. Brnkání se nakonec zúčastnilo 10 souborů, hrálo se 16 představení a proběhlo 11 divadelních dílen pro zhruba 160 účastníků. To hlavní ale bylo setkání dětí i dospělých z celé republiky, zkušených i začínajících souborů, mladších i starších divadelníků, souborů i školních projektů.

Domácí Brnkadla zahrála 6 představení, která vznikala v průběhu letošního i loňského roku. Nejstarší oddíl Restart představil výsledek svého zkoumání snů s názvem Somnia Fantasticum, mladší Mimoni autorský text Záhada rodiny Blacků, pohrávající si s alternativami jednoho a téhož příběhu, ještě mladší Bramboráci taktéž autorský text Příběh za příběhem, spojující různé příběhy napříč časem a okolnostmi. Oddíl Špunti představil své Trable s televizí, Citróni hru Obecně prospěšná strašidla a Přípravka minipříběh splněná přání.

Zajímavé bylo vystoupení souboru Canis lupus ze ZŠ Vápenná na motivy severského mýtu, plné hudby, tance, komunity. Další ZŠ Staňkova předvedla autorskou hru Hrozba exekuce o sociálních problémech a Dramaťák Salesko z Brna svou adaptaci Karlíka a továrny na čokoládu. NEJ(horší) teen ze ZUŠ Hostivař přivezl kultivovanou adaptaci Werichových Tří sester a jednoho prstenu, Štronzo z Frýdku Místku vtipnou pohádku Líná Máňa a BEzMASKY z Pelhřimova Erbenovu Svatební košili. PIRKO Brno nabídlo hru Hyeny, reflektující smečky dospívajících, ZDividla Ostrava výňatek Ze zahradní slavnosti a Gudrun a Loutkino Brno poučný příběh Kouzelný hrnec.

Brnkání na kolejích dojelo do cílové stanice a všichni jeho cestující dojeli nadšení a plní zážitků!

Autor: Petra Rychecká