Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Chceme divákům nabídnout smích a zábavu

Plakát Autor: Foto Adéla Fialová

Po delší covidové přestávce přichází DS Jiří Poděbrady s několikrát odloženou premiérou bláznivé a černě laděné komedie s titulem Hlavně důstojně! „Chceme se pokusit rozdávat z divadelní rampy smích jako ten nejlepší medikament na všechny životní trable,“ říká režisér Ladislav Langr.


Můžeš v krátkosti představit celý divadelní záměr?

Na prvních zkouškách jsme se vlastně sešli někdy na podzim v roce 2019 a premiéra musela být „díky“ pandemii několikrát odložena. Naše inscenace je inspirovaná celou řadou bláznivých, hlavně filmových komedií. Vše vychází z černého humoru, autoři se zaměřili na poslední věci člověka na tomto světě. O dějové linii lze ve stručnosti říci, že zemře otec hlavního hrdiny, přijíždí rodina na poslední rozloučení, zároveň si tady někteří z nich řeší své problémy. Objeví se nezvaný host, k tomu všemu nastane fatální omyl, neplánovaná souhra náhod, která způsobí další komplikace. Víc už nebudu prozrazovat, aby se diváci mohli s očekáváním těšit na naše představení.

Pod textem je podepsána autorská dvojice Barnet & Kraus. Můžeš prozradit o koho se jedná?

Jedná se o autorskou poděbradskou dvojici. Oba autoři se zatím nechtějí veřejnosti představovat, zůstávají v anonymitě. A toto jejich rozhodnutí je nutno respektovat. Vyzkoušeli si napsat dramatický text, přiznám se, že jsem jim někde trochu poradil a pomohl.

Když se řekne bláznivá, navíc černá komedie, tak se mnohým divákům mohou vybavit některé francouzské nebo americké filmové komedie. Ale tady se opravdu už tématicky pohybujeme na hraně, na tenkém ledě…

Mnohé filmové i divadelní tituly se dotýkají smrti a nejrůznějších komplikací, které bývají s úmrtím spojené. Někdy to může být skutečně na hraně, ale z řady nastalých událostí pak samovolně vyplývají humorné scény a situace, které nás mohou rozesmát a potěšit. Je zcela zřejmé, že v dnešní době zábavy a legrace znatelně ubylo. Tímto naším titulem chceme tuto citelnou redukci humoru trochu napravit.

Autorský a režijní záměr je jedna věc, ale jak na něj přistoupili herci? Našel jsi v souboru pochopení, spřízněné duše naladěné na podobnou vlnu?

Při prvním čtení se šatna otřásala smíchy a od herců přicházely pozitivní reakce. Přijetí bylo tedy jednoznačné. Bohužel ten smích se objevoval i při zkouškách, a to i v místech, kam nepatřil. Dnes už je všechno v pořádku. Při prosincové neoficiální předpremiéře se přítomní evidentně dobře bavili. Ještě zbývá doladit pár detailů.

Kdo se vlastně v inscenaci objeví?

Příležitost dostalo třináct členů souboru. Hlavních rolí se ujali Jakub Charvát, Tomáš Krombholz a Martin Daněk. Důležitou postavou zde ztvárňuje Jaroslav Brendl. Ještě připomenu, že hudbu složil Jan Frič, který přispěje i sólem na pozoun. O realizaci scény se postaral Petr Svoboda s Alenou Vaněčkovou.

Kdy bude premiéra a další reprízy?

Rádi bychom diváky srdečně pozvali do poděbradského Divadla Na Kovárně na premiéru v sobotu 12. února v 19.30. V těchto dnech ještě není jasné, kdy uvedeme další reprízy. Uvítáme, když zájemci budou sledovat webové stránky DS Jiří Poděbrady, případně vývěsky našeho spolku.

Autor: Milan Čejka