Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Činoherní klub uvádí: V roce dvacet dva jsou tři dvojky

DS Kladina / Kladno - Jiří Homola / Černé madony Autor: archiv soubor

„Činoherní klub uvádí“, projekt Činoherního klubu z.ú., představil v roce 2021 dvacet jedna souborů. Na jevišti Činoherního klubu se uskutečnily čtyři premiéry souborů, které tu vystoupily vůbec poprvé: jednalo se o dva soubory hrající v anglickém jazyce (The Drama Queens / Peter Shaffer: BLACK COMEDY a Jazyková škola Jeviště / Bára Dočkalová: EARTH BOUND), o pohádkovou inscenaci Divadla KoMa Praha (Michal Šturman: PUNKOVÁ POHÁDKA) a o inscenaci spolku Dr.amAS při Národním ústavu pro autismus CO JE ZA ORÁČOVEM?.


Velkou radost jsme mohli mít i z představení ÚL souboru V.A.D. Kladno a VYHNÁNÍ Z RÁJE UŽ PROBĚHLO Divadla Dagmar z Karlových Varů, které u nás hrály ještě před svým vystoupením na mezidruhové přehlídce Jiráskův Hronov 2021, kam byly vybrány z národních přehlídek Piknik Volyně a Mladá scéna Ústí nad Orlicí.

(Pozor! Z důvodu pandemie byla lednová představení zrušena. Budou uvedena v náhradních termínech)
V letošním roce jsme plni očekávání, poněvadž už 28. ledna přivítáme soubor, který existuje pod střechou Informačního a kulturního střediska Železný Brod: jeho inscenaci hry Jena Silvermana PŘÍTELKYNĚ režíroval člen Činoherního klubu Otmar Brancuzský. 29. ledna se po delší době v ČK opět objeví soubor Rádobydivadlo Klapý: inscenace hry Franze Werfela JACOBOWSKI A STJERBINSKI je „road-play“ o Židovi Jacobowském a antisemitském plukovníkovi Stjerbinském, kteří prchají před nacismem z okupované Francie a současně soupeří o ženu „Madam la France“. Příběh s množstvím židovských anekdot je inspirován zážitky autora a vyprávěním obchodníka S.L. Jacobowitze. Komedie jedné tragédie – to je podtitul hry s nevelkou inscenační tradicí, ale silným humanistickým posláním. A do třetice: 30. ledna do Činoherního klubu znovu zavítá DS Kladina z Kladna s novou inscenací svého dramatického autora Jiřího Homoly. ČERNÉ MADONY jsou pohnuté osudy šesti havířek, která na sebe naráží v nehostinných prostorách uhelného dolu, stovky metrů pod zemským povrchem. Tak tedy tento třídenní lednový minifestival bude naší scénickou bránou do nového roku s třemi dvojkami.

V únoru naváží dvě mostecká představení pod taktovkou Pavla Skály: 19. února soubor Brambůrky s inscenací CVIČME V RYTME a 20. února soubor Stinné stránky při ZUŠ F. L. Gassmanna s inscenací hry Miloše Macourka HRA NA ZUZANKU. O té na přehlídce Mladá scéna v roce 2018 napsala Jana Soprová: „A tak najednou starý absurdní text ožil překvapivými barvami. Příběh Zuzanky od narození k smrti byl v jejich provedení po celou dobu zřetelný, zajímavý, dojemný a humorný. Herci se do jednotlivých období oblékali přiznaně před diváky, stejně jako se před očima diváků měnila prostředí. Jednoduché, efektivní, velmi pečlivé soustředění na příběhové linie i detaily. Mostečtí za něj získali cenu za inscenaci.“

A 27. března Vás můžeme pozvat na inscenaci hry Charlotty Keatleyové MÁMA ŘÍKALA, ŽE BYCH NEMĚLA v podání souboru DS Scéna Kralupy. Doporučujeme tuto inscenaci i proto, že na ní se souborem spolupracovala Jiřina Lhotská, jíž se podařilo objevit mnohé v samotném textu, a spolu s herečkami pak stvořily scénický svět – novou skutečnost – se všemi paradoxy, smutkem i radostí, které mohou provázet rodinný život.

Těšíme se na Vás.

Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2022 se uskutečňuje za finanční podpory MK ČR.

Autor: Radvan Pácl