Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Desátá celostátní přehlídka sokolských divadel v Přerově

Desátá celostátní přehlídka sokolských divadel v Přerově Autor: archiv přehlídky

Jubilejní desátý ročník jedinečné sokolské přehlídky se uskuteční o víkendu 30.-31. října 2021. Přehlídka se v Přerově poprvé konala v roce 2003. Navazuje na tradiční setkávání sokolských loutkových souborů, není soutěžní, motivuje však amatéry k tomu, aby se spolu setkali a předvedli, jak se v sokolských souborech hraje amatérské divadlo pro děti.


Loutkáře přehlídky zavazují k tomu, aby si mezi sebou vyměnili zkušenosti, proto se na nich objevují zajímavé osobnosti, užitečné semináře i besedy se známými osobnostmi oboru. Souborům se daří navazovat na tradice našich předků.

Příkladem je i loutkové divadlo v Přerově, které pravidelně hraje pro děti. Nucenými přestávkami v jeho stoleté historii byla jen doba 2. světové války, povodně 1997 a nově i pandemie. Divadlo hraje již od roku 1921 a to v pravidelných intervalech dvou nedělních představeních pro děti a to od „Dušiček“ do „Velikonoc“.

Všechna další divadla, která takové možnosti neměla a v Sokole obnovila svou činnost, jsou příkladem a zaslouží si obdiv a úctu. Společně se snaží dělat čest sokolskému jménu a sokolským tradicím.

>

Přijměte pozvání na výroční přehlídku a děkujeme předem za Vaši účast.

Za loutkové divadlo
Sokola Přerov, “Přerovský Kašpárek“
Vás zvou přerovští loutkáři a principálka ses. Mgr. Marie Veřmiřovská

Program přehlídky

SOBOTA 30. 10. 2021

9. 30 – slavnostní zahájení přehlídky
10. 00 hod. – LOUTKOVÉ DIVADLO SOKOLA PŘEROV „PŘEROVSKÝ KAŠPÁREK „
„ SKÁKAVÁ PRINCEZNA“ /sál LD /cca 45 min.
14. 00 hod. – LOUTKOVÉ DIVADLO SOKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ „KAŠPÁREK“
„VOJÁK A STRAŠIDLO “/ sál LD/cca 45 min.
16. 00 hod. – LOUTKOVÉ DOVADLO SOKOLA OLŠANY „KAŠPÁRKOVI KAMARÁDI“
„O ZHNILÝM LOJZKOVI, ANEB PRVNÍ HANÁCKÉ KOSMONAUT“ /sál LD/cca 50 min.

17. 00 hod. – Ukázkové večerní představení
spolku loutkářů z Jablonce n. Nisou „VOZICHET“
„ V JEDNOM LESE, V JEDNOM DOMKU“
„ MALÝ, HUBENÝ A JEDNOOKÝ“
/předscéna sálu LD/cca 50 min.

NEDĚLE 31. 10. 2021

10. 00 hod. – LOUTKOVÉ DIVADLO SOKOLA PRAŽSKÉHO „KAŠPÁREK SOKOLA PRAŽSKÉHO“
„ O ČEM KRÁL NEVĚDĚL“ /předsálí sokolovny/cca 40 min.
14.00 hod. – LOUTKOVÉ DIVADLO SOKOLA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ „PIMPRLATA“
/předsálí sokolovny/ cca 45 min.
„ČERTI NA HRADĚ“
16.00 hod. – LOUTKOVÉ DIVADLO SOKOLA PROSTĚJOV „PRONITKA“ /sál LD/cca 40 min.
„HONZA HÁDÁNEK KRÁL“

Slavnostní zakončení přehlídky.

ZMĚNY PROGRAMU VYRAZENY

MALÉ, VELKÉ VÝROČÍ LOUTKOVÉHO DIVADLA SOKOLA PŘEROV „PŘEROVSKÝ KAŠPÁREK“

Rok 1921 je rokem, kdy se v Přerově začala pravidelná nedělní pohádková představení pro děti.
Je tomu již neuvěřitelných 100 let, co naše přerovské loutkové divadlo po prvé okouzlilo svými pohádkovými příběhy generaci našich dědečků a pradědečků. Loutkové divadlo, vzniklo na popud br. Josefa Horneka, který začal hrát v roce 1915 malá loutková divadelní představení ve svém bytě se svým domácím loutkovým divadlem. To napsal tehdejší časopis „LOUTKÁŘSKÁ MORAVA“ v březnovém a dubnovém dvojčísle v roce 1928, tady je počátek loutkoherectví v našem městě. Dalším časovým posunem pak bylo nepravidelná herní činnost již v roce 1919 v hotelu Palác, na Palackého ulici.
V roce 1921 se divadlo přesune do Palackého školy, kde je již 240 míst k sezení a tady pak začínají pravidelná loutková představení. Scénu a místnost i s loutkovým divadlem, plakáty i dalších výtvarné činnosti má na starosti nadaný výtvarník Artur Gleich.
To vše probíhá pod hlavičkou Sokola a v roce 1936 divadlo v nové Sokolovně dostává svou kamennou stálou scénu, ve které hrajeme dodnes. Pravidelnou herní sezonou pro loutkové divadlo byla doba „od dušiček do velikonoc“ a herním dnem neděle. Tak tomu je s menšími obměnami dodnes. Loutky se ve své době také proměňovaly a zvětšovaly. Dnes hrajeme převážně s marionetami 50 –60 cm vysokými. Ale ani s našimi předky bychom si „nezadali“ i oni si již v roce 1921 objednali marionety od firmy „Modrý a Žanda“ z Prahy, které již také měly výšku 50 cm.
Loutkové divadlo má své kouzlo dodnes, a když loutkářské časopisy psaly o našem divadle v roce 1936, jako o nejmodernějším loutkovém divadle ve střední Evropě, mohli být naši předkové na plánovanou scénu od Dr. Jana Malíka velmi pyšní. Svědčí o tom i opakovaná návštěva Josefa Skupy, jehož slova obdivu k našemu divadlu jsou zapsána i s věnováním našemu divadélku.
Loutkové divadlo Sokola Přerov slouží svému poslání dodnes a i nyní se děti radují spolu s Kašpárkem, jak dobro vítězí nad zlem.
Jsme rádi, že máme hodně příznivců a naše divadlo také hostí soubory z celé republiky na našich sokolských celostátních přehlídkách a loutkářských amatérských „Letnicích“, na nich si pak vyměňujeme své zkušenosti.
A co si do budoucna přát?
Určitě hodně spokojených malých diváků a snad i dalších sto let pravidelné herní činnosti v našem Sokole v našem městě Přerově.

Malé velké výročí si s Vámi připomněla principálka loutkového divadla Sokola Přerov Mgr. Marie Veřmiřovská

Autor: Michal Drtina