Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Festival Tygří výběr začíná v pátek

AKOLEKTIV HELMUT, Praha: S čaganem lamag nohy Autor: Jan Slavíček

Čtvrtý ročník festivalu Tygří výběr začíná v pátek 3. 12. 2021 v Divadle VILA Štvanice a přinese dvojnásobnou dávku toho nejlepšího z amatérské scény. Loni plánovaný ročník se kvůli pandemické situaci uskutečnit nemohl a proto jsme se rozhodli udělat letos poprvé přehlídku dvoudenní.


TYGŘÍ VÝBĚR IV. ROČNÍK

Tygří výběr je platforma pro amatérské soubory z celé ČR, v rámci které mohou představit své inscenace a tvůrčí přístupy na jevišti Divadla VILA Štvanice a oslovit tak publikum pražských profesionálních divadel. Inscenace Tygřího výběru mohou směle konkurovat profesionálnímu divadlu a v mnohém jej dokonce předčí, nabízí nezvyklé a inspirativní divadelní přístupy a pohledy na svět. Dramaturgie festivalu je v rukách Marie Novákové a Ivo Kristiána Kubáka. Vstupné na celý festival je 500 Kč.

PROGRAM FESTIVALU

3. 12. 16:00 | BRAMBŮRKY, MOST | CVIČME V RYTME
Hubnutí je proces, kdy se snižuje celková tělesná hmotnost jedince. Kalorie (značka cal) je jednotka energie, která se v praxi objevuje hlavně při vyjadřování energetické hodnoty potravin. Nadváha a obezita jsou definovány jako „abnormální nebo nadměrné hromadění tuku, které může poškodit zdraví“. K večeři jsem snědla celou zmrzlinu. WORKOUT COMPLETED.
Režie: kolektiv Welcome back!
Hrají: Anna Dobdová, Barbora Gréeová, Leona Houdková, Pavel Skála, Lucie Trilčová
JEDNOTNÉ VSTUPNÉ 100 KČ

3.12. 2021 V 17:30 | COVIVIUM | ERBEN 1862 | 18:00 | RODINA NEMRAVOVA | POPARTOVÁ PÍSEŇ SLAVNÁ KAUZA BAKINGHEM
Blok dvou představení:
Erben 1862 od souboru Covivium Jaroměř Soubor se inspiroval národní bajkou nebo spíš exemplem K. J. Erbena „Král tchoř“. Text poprvé vyšel v almanachu Máj v roce 1862 a Erben ho podepsal jako J. E. Miletínský. „Bývaly prý v Čechách někdy časy, ale je tomu už dávno…“ Účinkují: Jan Kosejk, Karolína Novotná, Veronika Brožková, Kamila Šourková a Tereza Prokešová
Režie: Jarka Holasová a soubor.

Slavná kauza Bakinghem od souboru Rodina Nemravova Rodina Nemravova z Uherského Hradiště jest mediálním jarmarečním bulvárním prostředkem, popisujícím slovesně, hudebně a výtvarným způsobem různé mordy, jež se kdysi staly nebo zcela určitě stát mohly. Sestává z otce Nemravy, jeho blízkých i vzdálených a dokonce potenciálních příbuzných. V současné době je to těleso dvoučlenné, byly doby, kdy toto těleso čítalo i dvacet zpěváků. V jeho řadách se vystřídali muzikanti, jako například Pavlica, Pospíchal, politici Čunek, Bazala, dramaturg Gogola či spisovatel Jilík, dokonce i manžel sestry ženy jeho syna z Bostonu Jimi. Své písně čerpá z odkazu. Ten poslední je PopArtová reakce na mord lorda Bakinghema z té prožluklé Anglie, který vykonala prostřednictvím Fentona zkažená žena Mylejdy z prožluklé Francie.
Účinkují: Stanislav Nemrava a Aneta Holomčíková
JEDNOTNÉ VSTUPNÉ 100 KČ

3. 12. 19:30 | ANTONÍN PUCHMAJER D.S | PŘÍBĚHY Z POHŘBU ANEB POVÍDEJ MI NĚCO HEZKÉHO
Svěží, veselá i smutná komedie o jedné dívce a třech pánech. O lásce, čase a smrti. A také o Bedřichovi. A vlastně o nás všech. “Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině. A tak je to se vším.”
Režie: Petr Lanta a kol.
Hrají: Barbora Jonášová, Sonia Koutová, Kateřina Rudčenková, Hana Tillmanová, Vladimír Mikulka, Jakub Škorpil, Martin J. Švejda
JEDNOTNÉ VSTUPNÉ 100 KČ

4. 12. 18:30 | STATICKÉ DIVADLO, OSTRAVA | PÁREK
Kdo se kdy měl tak špatně jako my??? Hra, ve které se v duchu jevištního minimalismu a vypjatě nepsychologického herectví Statické divadlo na pozadí faustovského tématu pokoušení vyrovnává s výzvami, kterým čelí soudobá společnost. Pokus o zobrazení fragmentů současnosti. A taky zábava, protože humor je jeden z mála funkčních způsobů, kterým se dá se soudobou realitou vyrovnat. Trapností, civilnost, a rozvolňování hranice mezi probíhajícím představením a přestávkou, koncem nebo začátkem.
Hrají: Jakub Tichý, Ondřej Turoň, Josef Jusku, Radoslav Piekielnicki, Jan Lörincz
JEDNOTNÉ VSTUPNÉ 100 KČ

4. 12. 21:30 | AKOLEKTIV HELMUT, PRAHA | S ČAGANEM lamag nohy
Dokumentární inscenace, která vznikla na základě terénního výzkumu v beskydských horách v blízkosti obce Morávka. Syntéza dokumentu, pohybového divadla, činoherních principů, loutkohry i found footage videa představuje jevištní otisk kolektivní mysli i paměti časoprostoru. Operace Tetřev. Rádio Čas. Ondráš. Juráš. Radegast. Kolektivní výpověď o historických i kulturních průsečících a paradoxech, v níž se adekvátního prostoru dostane ironické věcnosti i baladické temnotě.
Námět, režie, dramaturgie, scénografie: Akolektiv Helmut
Loutky: Jiří Helcel, Oskar Helcel, technika: Robin Plitz, hrají: Eliška Raiterová, Adam Kratochvíl, Tomáš Blatný, Oskar Helcel, Hynek Tajovský
JEDNOTNÉ VSTUPNÉ 100 KČ

Autor: Amaterská Scéna