Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Havlova Žebrácká opera se vrací do Horních Počernic

Žebrácká opera Autor: archiv Divadlo Horní Počernice

Divadelní soubor Právě začínáme z Horních Počernic se rozhodl připomenout 50. výročí vzniku textu Žebrácké opery inscenací tohoto Havlova divácky nejatraktivnějšího kusu. V režii Ondřeje Krásného odehraje 29. 10. 2022 od 19.30 hod. premiéru v Divadle Horní Počernice. Žebrácká opera se tak vrátí téměř na místo svého vzniku.


Není mnoho míst v České republice, která by se mohla pyšnit faktem, že se na nich konala v době normalizace světová premiéra hry autora na indexu, a už vůbec ne Václava Havla. Právě takovým místem se 2. listopadu 1975 stal sál hotelu Čelikovský v Horních Počernicích, kde Divadlo na tahu režiséra Andreje Kroba sehrálo Žebráckou operu. Byl to milník nejen pro autora, režiséra a herce, ale také pro diváky. A to zejména pro ty z řad hornopočernických ochotníků v čele s režisérem Vladimírem „Dádou“ Stoklasou, kteří o této „protistátní činnosti“ věděli a dokonce s ní pomohli. Stálo to tenkrát za to.

Ondřej Krásný k inscenaci uvádí: „Hra je, stejně jako ostatní Havlova díla, velmi precizní, jasná a nadčasová, divák jen musí vnímat a přemýšlet. To je někdy těžké. Proto jsem se rozhodl naší inscenaci zařadit do současné Anglie tak, aby vynikla její neustálá aktuálnost. Kdo, s kým, proti komu a kdo to ví? To jsou otázky, které se mohou objevovat stejně tak v totalitní společnosti, jako v anonymizovaném prostředí soukromé korporace. Zajímavostí inscenace je i obsazení role Opilce, kterou při každé repríze ztvární jiný čestný host.“

Barbora Jelínková, ředitelka Divadla Horní Počernice, k tomu dodává: „Naši ochotníci již ztvárnili Kohoutovu Válku s mloky a ve světové premiéře i jím dramatizovanou Katyni – hru Lízinka. Na Havla jsme si zatím ještě netroufli, ale věříme, že k Horním Počernicím neodmyslitelně patří. Proto také před naším divadlem stojí už 8 let Lavička Václava Havla a pravidelně u nás vystupuje i Divadlo na tahu. Na premiéru Žebrácké opery 29. října diváky srdečně zveme.“

Autor: Markéta Králová