Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Inscenaci O pejskovi a kočičce hrají již padesát let

Říše loutek Praha: O pejskovi a kočičce Autor: Říše loutek Praha

Povídání O Pejskovi a Kočičce napsal Josef Čapek a z epizod jak myli podlahu, jak pekli dort a jak psali psaní dětem vznikla loutková hra, která měla premiéru 1. prosince 1972 v pražském divadle Říše loutek.


Ano, počítáte dobře. Před padesáti lety! Inscenaci připravili čerství absolventi loutkářské katedry DAMU. Dramatizaci provedl Karel Makonj, absolvent oboru režie-dramaturgie, výpravu vytvořil Ivan Antoš, absolvent oboru scénografie a režii měla Hana Zezulová, absolventka oboru loutkoherectví, v té době studentka oboru režie a novopečená umělecká vedoucí Říše loutek. Mladý tvůrčí tým připravil živé a radostné představení, které sice nesbíralo festivalové ceny, ale potěšilo desetitisíce diváků.

Inscenace O pejskovi a kočičce se v Říši loutek hraje dodnes. Nevynechala ani jednu sezónu a je to nejhranější představení ve více než stoleté historii divadla. Hraje se nejen na domácí scéně, ale také na četných zájezdech, v mateřských školách, v nemocnicích, na poutích, ale i za hranicemi, v Německu, na Ukrajině, v Rumunsku či Srbsku. Některá představení byla tlumočena do českého znakového jazyka.

V hereckých rolích a v technickém zajištění se vystřídala řada členů souboru, ale kuriózní je, že dodnes v inscenaci alternuje pět aktérů z premiérového obsazení. Padesáté narozeniny oslavili Pejsek a Kočička při představení v neděli 4. prosince 2022 v pražské Malostranské besedě. Byla to již 779. repríza. A reálný předpoklad je, že počet diváků se přehoupne přes 115 000.

Jan Novák

Autor: Amaterská Scéna