Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jak se žije amatérskému divadlu v době nouzového stavu?

Slaměný klobouk_DS Vojan Libice n.C. Autor: Milan Čejka

Zrušená představení, zkoušky, přehlídky odložené na určito či spíše na neurčito... Život divadelní se zastavil anebo ne tak docela? Co dělají divadelníci, když nemůžou zkoušet a hrát? První zprávičky přicházejí z Poděbrad a Libice nad Cidlinou. Sepsal je pro nás libický novinář i divadelník Milan Čejka. Napište nám i vy, co se děje u vás!


Jak současný krizový stav zasáhl do plánů a fungování divadelního spolku?

Co všechno by se ze strany členů souboru mohlo uskutečnit v příštích týdnech a měsících?

DS Vojan Libice nad Cidlinou

Podle slov Jaroslava a Heleny Vondruškových nynější krizový stav samozřejmě zasáhl, podobně jako jinde, do pravidelného životního rytmu spolku. Ještě před tím se DS Vojan stihl úspěšně zúčastnit divadelní přehlídky v Lomnici nad Popelkou a kromě jiných ocenění si odtud odvezl i doporučení na celostátní přehlídku amatérského divadla Divadelní piknik Volyně. Otázkou zůstává, kdy a zda se tento bude festival konat. Došlo k odložení premiéry Havlovy aktovky Vernisáž na sobotu 5. září a touto inscenací by také vlastně měla začít tradiční přehlídka Libický divadelní podzim. Další hra Velice hojný Felix byla zařazena do programu přehlídky v Kladně, ale ta byla zrušena. Soubory dle zájmu, se však mohou festivalu zúčastnit novou formou. Inscenace lze zhlédnout na internetu a nejen porota, ale i diváci můžou písemně vyjadřovat své názory. Do tohoto projektu se Vojan také přihlásil. Došlo ke zrušení sjednaných představení s komedií Slaměný klobouk a pohádkou Měla babka čtyři jabka. Pozastavena byla i činnost dětského divadelního kroužku Vojan – junior. V podstatě je připraven program zmíněné podzimní přehlídky. Jinak se „díky současné situaci“ rovnají starší fotky do archivních souborových alb a přemýšlí se nad novými tituly, které by Vojan nastudoval.

DS Jiří Poděbrady

K současné situaci se vyjádřila i jeho předsedkyně Nataša Doležalová: "Mimořádná opatření způsobila mnohá omezení, takže i náš divadelní spolek musel zrušit veškerou činnost, včetně veřejných aktivit a nasmlouvaných představení. Plánovaná premiéra hry Hlavně důstojně, připravená v autorské režii Ladislava Langra, se překládá na konec října nebo začátek listopadu. Připomenu, že v době Velikonoc se několik členů souboru zúčastnilo veřejného čtení jmen obětí holocaustu, tedy ve formě nahraných videí. Potom 22. dubna zájemci zhlédli on-line přenos z Divadla Na Kovárně, monodrama Znáte Coco Chanel? Pro úplnost v podání Heleny Pěchové a v autorské režii Jany Langr. Další členové spolku také nezahálí a připravují se na čtení krimi povídek v mladoboleslavském rádiu. Jakmile to jen bude možné, čeká členy spolku v divadle několik brigád, zejména se bude jednat o úklid skladu kulis a skříní.

A hlavně ráda sděluji, že divácky velmi oblíbené, historické kostýmované procházky po historických Poděbradech se uskuteční!!! Diváci tak nepřijdou o svou oblíbenou zábavu. Stačí sledovat webové stránky spolku. V září se soubor Jiří také zúčastní oblíbené nymburské přehlídky malých jevištních forem – Forbína s ukázkou z pohádky Vánoční sen,“ dodala Nataša Doležalová.

Autorem fotografií je Milan Čejka. V příloze tři fotografie z poslední premiéry DS Jiří Poděbrady Vánoční sen od Jiřího Tepera podle Charlese Dickense a dvě z představení hry Slaměný klobouk Miroslava Horníčka DS Vojan Libice nad Cidlinou.

Autor: Amaterská Scéna

Přílohy:

DS-Jiri-Podebrady-crbr0 PB304993-VanocniSen-1-ax5bx PB305018-VanocniSen-2-aqqdn Slamak-1-5hwj1
SlamaK-2-hubn8