Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jinonická sonáta 2021

Pavel Holub (W. S. Maugham: Soudní stolec) Autor: Jindřiška Netrestová

Jinonická sonáta je jednou z přehlídek pořádaných Amatérskou divadelní asociací; má komorní charakter a její náplní je především interpretace poezie (především, ale nikoli pouze autorské) v mnoha podobách – od prostého přednesu přes její zpívání či výraznější zdivadelnění – a také divadelních monologů.


Letos se přehlídka konala již po dvacáté, a to v divadélku v sokolovně v Jinonicích, kde má sídlo divadelní soubor Refektář, o příjemném nedělním odpoledni 17. října 2021.

Program byl letos velmi různorodý a naznačoval množství přístupů k této zdánlivě jednoduché disciplíně. Vystoupení Heleny Niklausové a Jindřišky Netrestové se neslo v duchu obrazů a slov (tedy promítání inspirativních černobílých Jindřiščiných fotografií pod verši recitovanými autorkou Helenou) – jejich sbírka právě pod tímto názvem (Obrazy a slova) letos vyšla v nakladatelství Pointa. Vystoupení bylo melancholické i zábavné, zachycovalo napětí mezi nemilosrdně plynoucím časem a směšností našeho pinožení v něm.

Martin Churavý nabídl druhý zpěv Wolkrovy Balady o námořníku – stálo by za to baladu v jeho pojetí převést na jeviště celou. Jakub Procházka pojal představení básníka Aleše Kovandy (vyšla mu jediná sbírka Když… a patří mezi autory typu Františka Gellnera, Egona Bondyho nebo T. R. Fielda) jako takřka cimrmanovský seminář o životě a díle neznámého umělce s vyhraněným pohledem na podivnosti života napříč režimy; sarkastické glosy na téma „historie, alkohol, erotika a všelicos“ pobavily. Michal Svoboda nabídl vlastní vyzrálé, lyricky laděné verše ze sbírky městské poezie Holka ve výtahu (ta na vydání v Pointě ještě čeká, lze ji podpořit). Milada Burešová recitovala z vlastní sbírky Duha noci za doprovodu kytary Jana Bureše; velmi hezky, přitom střídmě komunikovala s hledištěm při sdělování emocí mladé ženy, nakonec podkresová hudba spíše rušila (nikoli svým charakterem, ale intenzitou). Nikola Vanclová si zopakovala monolog ze hry autora a režiséra Jiřího Jahody Leon – jde o moderní variaci na Malého prince. Pavel Holub přečetl svůj překlad u nás dosud nevydané povídky W.S. Maughama Soudní stolec, vsedě a bez dramatizování, s důrazem na slovo. Naopak vysokou mírou teatrality a (sebe)prožívání se vyznačovalo závěrečné vystoupení Zity Malaníkové, jež kromě básní předvedla i vlastní „upíří“ monolog.

Vystoupení sledovalo zaplněné hlediště, tentokrát (sláva!) přišli nejen účinkující zejména z divadelních souborů Refektář a Máj a jejich kolegové, ale i diváci takříkajíc „z ulice“, také lektoři Miroslav Pokorný a Libuše Limanová. Ti pak otevírali otázky nikoli jen po obsahu, ale hlavně po možnostech, jak poezii v současné době přiblížit čtenářům, posluchačům, divákům; o záludnostech mluvy, zvolených doprovodných prostředcích, zrádnosti techniky i o tom, jak někdy „méně by bylo více“. Povídání bylo vstřícné i poučné, a tak letošní Jinonická sonáta byla beze zbytku tím, co organizátoři zamýšleli a zamýšlejí – příjemným setkáním lidí pěstujících mezní, zdánlivě exkluzivní, ale rozhodně životaschopnou disciplínu.

P.S. Na debatu o formách interpretace poezie také navázala úvaha o možnosti rozšířit náplň Sonáty o jednu z moderních disciplín – slam poetry. Ta se dosud mezi ochotníky příliš nepěstuje, ale nese v sobě další možnosti sebevyjádření i komunikace s diváky. A tak byl osloven básník a slamer Teodor Kravál, který pořádá na toto téma workshopy; v případě zájmu veřejnosti ADA tento workshop v příštím roce uspořádá (můžete se již teď přihlásit na adrese ada.divadlo@centrum.cz – pozor, počet účastníků je omezen na deset, tak neváhejte).

Fotografie Jindřišky Netrestové: Helena Niklausová (Obrazy a slova), Martin Churavý (Balada o námořníku), Jakub Procházka (pásmo textů Aleše Kovandy ze sbírky Když…), Michal Svoboda (Holka ve výtahu), Moderátorka a lektorka Libuše Limanová, Pavel Holub (W. S. Maugham: Soudní stolec), Nikola Vanclová (Jiří Jahoda: Leon), ktor Miroslav Pokorný, Zita Malaníková, Milada Burešová (Duha noci)

Autor: Petra Richter Kohutová

Přílohy:

DSCF8470-022kl DSCF8473-1r61c DSCF8486-73h2x DSCF8495-ula9s
DSCF8506-1txca DSCF8517-k5vkd DSCF8546-nuhf9 DSCF8577-wt4ms
DSCF8607-eevpe DSCF8635-fv07p