Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jiřina Lhotská převzala Cenu Ministerstva kultury

Jiřina Lhotská (uprostřed) Autor: David Slížek

V pátek 24. června 2022 byla v Ústí nad Orlicí v rámci celostátní přehlídky Mladá scéna předána Cena Ministerstva kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit Mgr. Jiřině Lhotské za celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost v oblasti divadla a uměleckého přednesu.


Cenu předaly Ing. Alena Kunčíková (na fotografii vpravo), tajemnice porot pro udělení cen MK v oborech zájmových uměleckých aktivit, a Mgr. Lenka Lázňovská (na fotografii vlevo), ředitelka Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS), Praha.

Mgr. Jiřina Lhotská se od dětství věnovala přednesu, později i divadlu jako vynikající amatérská herečka (především v pražském souboru Máj, později v Novém divadle v Mělníku). Od 80. let, kdy začala působit v oblasti dramatické výchovy, ve své práci s dětmi dokázala spojit vynikající pedagogické schopnosti s talentem divadelníka. Její inscenace Grotesky (1987) a Královna Koloběžka (1988) patřily v 80. letech minulého století k vrcholům divadla hraného dětmi a ovlivnily další vedoucí a učitele. Řadu úspěšných inscenací s dětmi a mládeží vytvořila i mezi roky 1995 a 2016. K nejin­spirativnějším patřily Je to naprosto jisté (2009), 3× Cami (2011), Drzoun (2012) nebo Zlatíčka (2015).

Po dlouhá léta je také oblíbenou porotkyní celostátních i jiných přehlídek dětského a mladého divadla, dětského přednesu, uměleckého přednesu dospělých či divadla poezie (často ve funkci předsedkyně poroty). Díky mnohaletým bohatým zkušenostem z práce s dětmi a mládeží mohla přispět ke koncipování a vytváření vysokoškolského studia dramatické výchovy na DAMU v Praze. Přestože pokračování její pedagogické dráhy ukončila koronavirová epidemie, zůstává divadelně stále aktivní, momentálně spolupracuje jako režisérka s divadelním souborem Scéna v Kralupech nad Vltavou.

Autor: Amaterská Scéna