Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jubilejní premiéra Divadýlka na dlani

Prodavači snů aneb Ať žije Hollywood Autor: František Stýblo

Divadýlko na dlani pozve ve čtvrtek 26. května v 19:30 hodin diváky na svou nejnovější inscenaci Prodavači snů aneb Ať žije Hollywood. A jak název napovídá, v jubilejní 30. hře uváděné mladoboleslavským amatérským souborem, se podíváme mezi filmaře. Ano, i do hollywoodských studií plných hvězd a pozlátka, ale především mezi pěšáky filmového umění, kteří na přelomu 19. a 20. století takřka z ničeho začínají budovat základy toho, čemu se jednou bude říkat kinematografie.


Děj hořké komedie diváky zavede na začátek 20. století kamsi do východní Evropy. Do rodné vesnice se vrací Motl Mendl, mladý Žid, který ovšem nechodí do synagogy. Vyznává nové náboženství – film. A střih! Jsme o řadu let dál. Maurice Montgomery v USA třímá v ruce sošku Oscara za celoživotní přínos filmu a vzpomíná na své kořeny. Zatímco Motl má všechno před sebou a na nic se neohlíží, Maurice má život skoro za sebou a hrozně rád by se vrátil domů…

Prodavači snů v režii Petra Matouška vznikali s přestávkami již od roku 2020, v intenzivnější práci soubor pokračoval od října loňského roku. Pro Matouška, který je autorem textu, se stala východiskem britská divadelní hra, kterou však principál souboru zásadně upravil.* „Už před lety běžel v kinech přímý přenos z britského národního divadla, kde Travelling light uváděli. To téma počátků filmu mě nadchlo. Navíc jsem už dlouho chtěl dělat něco z židovského prostředí. Lákala mě na tom ta úsměvná a přitom vždycky trochu smutná poetika ve stylu Šumaře na střeše, která k židovským příběhům z počátků 20. století patří,“* popisuje Matoušek. A dodává, že pro Divadýlko dost možná nešlo o poslední setkání s židovstvím: „Myslím si, že jsme ještě neřekli své poslední šalom.“

V nejnovějším kusu Divadýlka tak budeme svědky improvizovaného natáčení prvních neumělých filmových snímků, sporů o to, zda má na place poslední slovo režisér, nebo producent, uvidíme v přímém přenosu vynález filmové montáže, dvojité expozice nebo kamerové jízdy a v neposlední řadě prožijeme melodramatický příběh, který jako by vypadl z hollywoodského plátna.

Prodavači snů mají premiéru ve čtvrtek 26. května od 19:30 hodin v divadelním sále Domu kultury, první repríza se uskuteční 2. června tamtéž ve stejný čas. Inscenace trvá 120 minut včetně přestávky. Hrají: Martin Weiss, Petr Matoušek, Kateřina Roscová, Václav Hájek, Ladislav Niklíček, Jitka Urbanová, Kateřina Luňáková, Michaela Charvátová, Radek Kotlaba, Simona Matoušková, Roman Dušek / Miloš Kubík / Tomáš Dlask, Libor Ševců, Kristýna Licinbergová a Petr Havlík.

(Autorem přiložených fotografií je František Stýblo)

Autor: Martin Weiss

Přílohy:

Divadylko-na-dlani-Prodavaci-snu-2-rthw6 Divadylko-na-dlani-Prodavaci-snu-3-29kiv