Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Karlovy Vary nemají náměstí - ale budou mít NÁMĚSTÍČKO!

Náměstíčko, Divadelní studio D3 Autor: Petr Ratajský

O Noci divadel, v sobotu 19. listopadu 2022, vyvrcholí v divadle Husovka téměř roční snaha karlovarského Divadelního studia D3. Jeho členové v únoru 2022 operativně rezignovali na menší, náročnější připravené projekty. Kritéria výběru nového zkušebního materiálu byla dvě - musí jít o komedii (protože diváci si v dnešní turbulentní době zaslouží relax a smích) a musí v ní být role pro všechny (protože osobní setkávání dostávalo během koronavirové krize na frak). A tak bylo vybráno Goldoniho Náměstíčko.


Jeho téma souzní s tématem Noci divadel, i když volně – místo hrdinů politického boje za svobodu či divadelního zákulisí chce představit hrdiny všedního dne. Carlo Goldoni, reformátor italské komedie, čerpal ze všednodennosti a své schopností ji zachytit přesně a zábavně. Svěží a optimistická komedie v režii Anny Ratajské je uváděna s podtitulem „komedie o dívkách, které by se rády vdávaly“ a více než o příběh, který je prostinký a spíše záminkou pro rozehrání bláznivých situací, jde o prostředí a rázovité figurky, které je zabydlují.

Slovo „náměstí“ (postaru také rynek či rynk) označuje volné veřejné prostranství ve městě (na našem jevišti v Benátkách), ohraničené zejména přilehlými domy. Často mu dominuje významná stavba, kostel, radnice, divadlo aj. (u nás hospoda, jak jinak). Hlavně však jde o centrum setkávání a výměny informací, semeniště vznikání a zanikání vztahů, místo, kde nikdy nejste sami. A v tomto prostoru se setkávají tři dívky, které by se rády vdávaly – Gasparina, Gina a Lucietta v podání Lucie Zemkové, Terezy Fischerové a Nikoly Kostadinovové. A také tři zralé dámy se stejným záměrem – paní Pasqua, paní Catte a paní Orsola v podání Evy Šollové, Martiny Cirklové a Jany Harantové. A chlapci a muži na ženění, jichž pravda není mnoho – gondoliér Anzoletto, preclíkář Zorzetto a tajemný Kavalír čili Marek Himl, Martin Cirkl a Petr Johanovský . A k tomu Gasparinin nerudný strýc Fabrizio Petra Richtera a číšník Pijavka Vladimíra Kalného… Carlo Goldoni ze střetávání a setkávání těchto postav dokázal poskládat nadmíru vtipnou a zábavnou mozaiku.

Hraje se v impozantní scéně Luboše Štěpána a kostýmech Anny Ratajské, které odkazují na italské neorealistické filmy padesátých let. Velmi cenná byla pomoc Viktora Braunreitera, majitele Pouličního divadla a stálého hosta Karlovarského městského divadla a Západočeského divadla v Chebu, který se věnoval hercům a pomáhal jim s budováním gagů a situací.

Divadelní studio D3 je nejdéle hrajícím amatérským souborem v Karlových Varech. V současné době má téměř třicet členů a na repertoáru docela ujetou komedii Srnky Tomáše Svobody, dramedii Zrzek na motivy života a díla Daniila Charmse, zimní pohádku Kubula a Kuba Kubikula, několik verzí Pověstí Vašeho kraje Viktora Braunreitera v režii Luboše Štěpána nebo aktovky Kvůli čemu se nevraždí a Misery a vánoční Betlém čili Komedii o narození Ježíška. Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noc Kazališta. U nás letos proběhne jubilejní desátý ročník s podtitulem Hrdinové, program připravilo přes 80 divadelních souborů a institucí. A je příznačné, že k profesionálům, kteří tento divadelní svátek světí, se postupně přidávají i amatérské spolky.

Karlovy Vary nemají náměstí, ale teď budou mít konečně NÁMĚSTÍČKO. Přijďte se pobavit na karlovarskou Husovku v sobotu 19. listopadu 2022 v 19.30 hod. Těšíme se na vás!

Autor: Petra Richter Kohutová

Přílohy:

2022-Namesticko-by-Ratajsky-1--drsoo 2022-Namesticko-by-Ratajsky-21--o1nhx