Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Klicperovy divadelní dny v Sadské

Dlouhá cesta. Rádobydivadlo Klapý Autor: archiv

Osmnáctý ročník postupové přehlídky venkovských divadelních souborů v Sadské se letos konal ve dnech 6. až 10. dubna. Přivítal rekordních deset inscenací, i když jenom devět z nich bylo ze Středočeského kraje.


Desátou přivezlo Rádobydivadlo Klapý. Jejich roard movie na motivy Begmanova filmu, respektive filmové povídky Lesní jahody, kterou dramatizátor a režisér L. Valeš nazval Dlouhá cesta byla nakonec nominována na Krakonošův divadelní podzim 2016. Inscenace, která v loňském roce prošla Piknikem a byla uvedena také na FEMADu, byla popisována už mnohokrát. Nicméně také doporučená inscenace komedie P. Houdecoeura Mátový nebo citron v provedení Dobřichovické divadelní společnosti má výborné parametry v tom, jak přesně drží žánr a v sehranosti divadelního ansámblu. Škoda, že se nepovedla Zelňačka DS Vojana Libice n.C. Jura Pošepný jako Glód neměl prostě den.

Co dál bylo v Sadské k vidění. Na úvod se představil loňský premiant Mrťa Prsťa, tentokrát skupina Junior s autorskou komedií Martina Drahovzala Sbal Špita a vypadni na motivy francouzských bankovních komedií. Chtěli pobavit, podařilo se jim vytvořit některé zajímavé postavy, např. fikaná učitelka Žizel, za niž Veronika Růžková získala Cenu za nejlepší ženský herecký výkon (Cena za mužský herecký výkon byla udělena Jaromírovi Holfeuerovi za titulní roli v Dlouhé cestě). Zornice Maršovice uvedla pod názvem Smetana na vsi úpravu hry Janků, Svojtky, Janoucha a Hlase The Greatest Hits, která zcizuje tematické i hudební motivy všech Smetanových oper. Soubor rezignoval na hudební složku a v činoherní se pokusil o parodii v cimrmanovském stylu, což se úplně nepodařilo. O frašku usiloval Blaník Načeradec ve svém Monsieurovi Hamedovi (na motivy Fourtonova Monsieura Amédée), což ale nevycházelo v situacích, neboť scházely přesné a barvité typy postav. Konverzační komedii Kachna na pomerančích ukázalo divadlo Matouš Rataje n.S. Bylo to dlouhé i pro herce, kterým v závěru došly síly a často breptali. Čert Makrela místního souboru je snahou získat omladinu a oživit tak skomírající soubor. Snad někdo z dětí a mladých od 4 do 18 let vydrží. Moc jim to přeji. Vždyť právě letos slaví Sadská dvousetleté výročí ochotnického divadla. Dvě aktovky DS Dipona Louňovice byly na přehlídce trochu omylem. Víc by jim slušela konkurence na přehlídkách jednoaktovek, které rovněž vyhlašuje SČDO. Posledním souborem byl nováček, čerstvě narození Jílovští ochotníci s inscenací Goldoniho Treperend. Až se jim podaří dostat na stejnou úroveň slabší pánskou a dobrou dámskou část souboru, bude hej. Část tohoto souboru přijela na zkušenou už v pátek, neboť se chtěla přesvědčit, co je pravdy na tom, že chodit na přehlídky je zbytečné, neboť poroty jen peskují a nic dobrého z toho nekouká. Doufám, že si své poznatky nenechají jen pro sebe.

Autor: Lenka Lázňovská