Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Letošní poselství k oslavám divadla

Autor:

Na tento týden již tradičně připadají oslavy divadla. Světový den divadla se od roku 1962 slaví 27. března. Předchází mu Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto svátkům.


Poselství k těmto dnům formulují každý rok významné osobnosti světové divadelní komunity. Národní střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ) a Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA) po celém světě obvykle koordinují v těchto dnech také řadu dalších aktivit. Česká střediska těchto organizací mají sídlo v Institut umění – Divadelním ústavu a své aktivity vyvíjejí jak na národní, tak mezinárodní úrovni.

Po období pandemie SARS-CoV-2 jsou zejména evropská národní střediska těchto mezinárodních nevládních organizací postavena před další výzvu a nutnost zareagovat na ruskou invazi na Ukrajinu. Právě v době války je potřebné si znovu připomínat úlohu mezinárodních organizací, která od jejich založení spočívala nejen v oborové mezinárodní spolupráci, ale také v prosazování míru, demokratických hodnot a snaze o mírnění konfliktů na mezinárodní úrovni a dále v hájení základních práv člověka tak, jak jsou definována ve Všeobecné deklaraci lidských práv. Právě Mezinárodní divadelní ústav, který tento svátek inicioval jako první, vznikl po 2. světové válce z iniciativy Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO. Ve svém současném prohlášení ke globální geopolitické situaci vyvolané ruskou agresí na Ukrajině se odvolává na Preambuli Ústavy UNESCO, která uvádí: „…války se rodí v mysli lidí, je třeba v mysli lidí vybudovat obranu míru…“.

Autorem poselství ke Světovému dni divadla je v letošním roce Peter Sellars, americký operní a divadelní režisér, který si získal mezinárodní věhlas za své průkopnické a inovátorské interpretace klasických děl, otevřenou podporu hudby 20. a 21. století a projekty, na nichž spolupracoval s nebývale pestrou škálou divadelních i jiných umělců. Autorkou poselství ke Světovému dni divadla pro děti a mládež je prezidentka ASSITEJ a australská divadelnice Sue Giles a doplňují ho videovzkazy dětí z celého světa o jejich vztahu k divadelnímu umění. Poselství ke Světovému dni loutkářství letos formulovala Ranjana Pandey, indická loutkářka, autorka divadelních her, divadelní a televizní režisérka a pedagožka.

Celá poselství naleznete na tomto odkazu: https://www.idu.cz/…-obranu-miru

K příležitosti oslav 60. výročí Světového dne divadla zve Institut umění – Divadelní ústav na prodejní bazar divadelních knih, který bude probíhat v pondělí 28. března od 9:00 do 18:00 v Knihovně IDU na adrese Celetná 17, Praha 1. Celý výdělek bude poslán na pomoc Ukrajině.

Více informací o akci naleznete zde: https://www.facebook.com/…21982422998/?…[%7B%5C%22sur­face%5C%22%3A%­5C%22share_lin­k%5C%22%2C%5C%22mecha­nism%5C%22%3A%5­C%22share_lin­k%5C%22%2C%5C%22ex­tra_data%5C%22%3A%­7B%5C%22invite_lin­k_id%5C%22%3A34641952393­4347%7D%7D]%22%7D

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Přeji příjemný zbytek dne!

Anna Poláková

oddělení komunikace a marketingu

Communication and Marketing Department

Institut umění — Divadelní ústav

Arts and Theatre Institute

Celetná 17, 110 00 Praha 1

Autor: Amaterská Scéna