Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Lomnice nad Popelkou 2022

Popel a pálenka DS Vojan Libice nad Cidlinou Autor: archiv souboru

Tylovo divadlo v Lomnici nad Popelkou ožilo 24. ročníkem Krajské přehlídky ochotnického divadla Jizerské oblasti, který se konal 3.-5. března 2022.


Po dvou letech měli diváci možnost shlédnout v rámci přehlídky pět představení, která bez výjimky vznikala v nelehké době covidové, což ovšem na jejich kvalitě neubralo, ba právě naopak. Je otázkou, zda je náhoda, že si soubory vybraly ke svému zpracování látku především humornou, ačkoliv se jednalo převážně o humor černý. Bylo však patrno, že právě díky okolnostem byla příprava velmi precizní a také se ukázalo, že společná tvorba přináší radost všem, kteří se na ní mohou podílet. V neposlední řadě nutno zmínit, že byla velmi potěšující návštěvnost a rezonance jeviště s hledištěm, což vždy uvolní atmosféru a dovolí alespoň na chvíli zapomenout na starosti všedního dne, zvláště v této době plné otazníků.

Jako první se představil Divadelní soubor Tyl ze Slané. V nápadité režii Heleny Šlajsové uvedl hořkou komedii Tchyně na zabití. Hned v úvodní scéně bylo patrno, že soubor ze Slané nasadil pro letošní ročník poměrně vysokou laťku, a to především výkonem představitelky Martiny Wittmayerové, která v roli novomanželky Jindry působila naprosto přesvědčivě a ukázala velkou škálu výrazových prostředků. Neméně zaujala svým projevem Zdena Krejčí jako temperamentní tchýně. Obě dámy byly za svůj herecký výkon oceněny čestným uznáním.

V pátek odpoledne překvapila svou úrovní komorní hra Jena Silvermana Přítelkyně v podání IKS Železný Brod. V příběhu, který začíná zdánlivě nevinně, rozvíjí se napínavě a své nečekané rozuzlení schovává na poslední vteřiny, se představily se dvě výrazné herečky, Eva Malá a Helena Mališová. Brilantní režii a čisté vedení obou protagonistek předvedl ve své práci Otmar Brancuzský. Rovněž výtvarné řešení bylo velmi profesionálně provedeno a bylo oceněno nejen diváky, ale i porotou. Tato inscenace byla proto doporučena na národní přehlídku. A pochopitelně „přítelkyně“ si odnesly cenu za ženský herecký výkon. Hudbu vytvořil a svůj hlas do malé telefonní epizody zapůjčil Dalibor Gondík.

Velmi příjemným a milým zážitkem bylo páteční večerní představení Popel a pálenka autora Bengta Ahlforse, které pro letošní sezónu připravil Divadelní spolek Vojan z Libice nad Cidlinou v režii Jaroslava Vondrušky. V této komedii byla skutečně velmi tenká hranice mezi humorem a cynismem. Díky přístupu režiséra však působila hra lehce a přirozeně, byla provedena se zdravou nadsázkou, přestože diváky možná občas mírně zamrazilo. Sympaticky se zde setkaly dvě herecké generace, i mládí souboru z Libice projevilo velký talent. V hlavní roli excelovala Helena Vondrušková, která byla za svůj výkon porotou oceněna. Zkušený herecký projev a jemný humor Marcely Hlávkové ocenila porota čestným uznáním. Kromě ceny za režii a dramaturgii si rovněž tato inscenace získala doporučení na národní přehlídku.

V nepopulární ranní hodinu si v sobotu 5. března zahrál domácí Divadelní soubor J.K. Tyla Lomnice nad Popelkou. Velmi příjemná a vzrušující atmosféra panovala v divadle už od rána a bylo milé, že lomnické publikum nezklamalo a dostavilo se v poměrně hojném počtu. Francouzskou hru Mandarinkový pokoj Roberta Thomase připravili tři režiséři Renata Tomešová, Veronika Sádková a Petr Sádek. Funkční odlehčená scénografie umožnila rozehrát kontrastní příběhy, které propojovala linie postav hotelového personálu. V šesti epizodách měli herci možnost projevit svou mnohotvárnost, neboť každý z hostů, kteří Mandarikový pokoj navštívil, vždy odhalil velmi nečekanou pointu své existence. A opravdu se jim podařilo hlediště rozesmát i rozplakat, v mnoha momentech jsme představení sledovali se zatajeným dechem. Čestná uznání si za své herecké výkony odnesli Linuše Mikešová, Jarmila Barancová a Adam Žitník.

Jako poslední se v sobotu odpoledne představil Divadelní spolek J.K. Tyl Josefův Důl ve hře Tajemný hrad v Karpatech. Divadelní adaptaci známé Verneovky a neméně známého filmu vytvořil Vít Peřina. Režisér Karel Stuchlík zvolil velmi výraznou stylizaci herectví. Minimalistické scénografii dominovalo projekční plátno. Filmové dotáčky a počítačové animace vtipně propojovaly a doplňovaly hrané pasáže. Zajímavá byla také kombinace dialogů s recitací, která byla podkreslena úryvky známé operní tvorby. Hlavní představitel Radim Podrázký si za roli hraběte Františka Teleka z Teleke odnesl cenu za Mužský herecký výkon, jeho kolega Luboš Doležal za roli Barona Gorce čestné uznání a hra byla porotou odměněna za originální zpracování inscenace.

Je krásné a potěšující, že v každé situaci a době lidé dokážou věnovat svůj čas a energii společnému tvoření. Navíc řada z nás prožila v posledních letech smutné pohledy do prázdného hlediště, a tak je radost z divadelního setkání o to větší. Všichni však víme, že jakkoliv je divadlo okouzlující svět, není vše jen procházka růžovým sadem. Pouhé nadšení nestačí, je potřeba trpělivost, pokora , touha se stále učit a nenechat se odradit nikým a ničím. A právě proto patří velký dík a obdiv všem, kteří na cestě za uměním vytrvají. Divadelní soubory , které se na letošní přehlídce představily, jsou toho důkazem. Kéž je tedy nadále múzy provází a studna inspirace nevysychá.

Výsledky

Porota ve složení Magdalena Švecová, Josef Kettner a František Skřípek udělila tato ocenění:

Čestná uznání:

Marcele Hlávkové za herecký výkon ve hře Popel a pálenka

Adamu Žitníkovi za herecký výkon ve hře Mandarinkový pokoj

Jarmile Barancové za herecký výkon ve hře Mandarinkový pokoj

Libuši Mikešové za herecký výkon ve hře Mandarinkový pokoj

Martině Wittmayerové za herecký výkov ve hře Tchýně na zabití

Zdeně Krejčí za herecký výkon ve hře Tchýně na zabití

Luboši Doležalovi za herecký výkon ve hře Tajemný hrad v Karpatech

Ceny:

Radimu Podrázkému za herecký výkon ve hře Tajemný hrad v Karpatech

Evě Malé za herecký výkon ve hře Přítelkyně

Heleně Mališové za herecký výkon ve hře Přítelkyně

Heleně Vondruškové za herecký výkon ve hře Popel a pálenka

Jaroslavu Vondruškovi za režii hry Popel a pálenka

DS J. K. Tyl Josefův Důl za originální zpracování inscenace Tajemný hrad v Karpatech

IKS Železný Brod za výtvarnou složku inscenace Přítelkyně

DS Vojan Libice nad Cidlinou za dramaturgii hry Popel a pálenka

Cena a doporučení na národní přehlídku Divadelní Piknik Volyně 2022:

IKS Železný Brod s inscenací Přítelkyně

DS Vojan Libice nad Cidlinou s inscenací Popel a pálenka

Autor: Magdaléna Švecová