Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Loutkářská konzervatoř aneb Loutkové divadlo v praxi

Autor:

Třetí cyklus „Loutkářské konzervatoře“ s Petrem Borovským je určen všem, kteří jsou okouzleni loutkovým divadlem. Nezáleží přitom, zda nějakou loutkářskou zkušenost mají, nebo ne. Hlavním cílem je hledání a objevování možností loutkového divadla jako jedné z alternativ současného moderního umění se zaměřením na praktickou realizaci.


Moto
Loutkové divadlo je specifickým fenoménem české národní kultury. Specifikem českého loutkového divadla vždycky byly a dodnes zůstávají: silné divadelně sdělné téma, přitažlivé výtvarné zpracování, loutkářská dovednost, týmová spolupráce a v neposlední řadě i humor.

Zaměření loutkářské konzervatoře
Třetí cyklus „Loutkářské konzervatoře“ s Petrem Borovským je určen všem, kteří jsou okouzleni loutkovým divadlem. Nezáleží přitom, zda nějakou loutkářskou zkušenost mají, nebo ne. Hlavním cílem je hledání a objevování možností loutkového divadla jako jedné z alternativ současného moderního umění se zaměřením na praktickou realizaci. Budeme se zabývat všemi divadelními komponenty, hereckou, vizuální, zvukovou i diváckou složkou. Součástí vzdělávání bude i nezbytné poznávání divadelní teorie, loutkářské tradice a její historie, ale také sledování současné tvorby českých i zahraničních loutkářů a zajímavé práce amatérských souborů.
Cyklus je vhodný pro aktivní herce, režiséry nebo vedoucí loutkářských amatérských souborů a další zájemce z řad pedagogů mateřských a základních škol či pracovníků volného času dětí a mládeže.

Rozsah loutkářské konzervatoře
První ročník třetího cyklu “Loutkářské konzervatoře” se uskuteční v osmi víkendových setkáních (od pátečního podvečera do nedělního poledne) od února 2020 do listopadu 2020 a v jednom šestidenním soustředění v rámci Loutkářské Chrudimi 2020, v semináři, který si vyberete podle aktuální nabídky festivalu.

Náplň loutkářské konzervatoře Jednotlivá setkání budou naplněna především praktickou tvorbou zaměřenou na rozvoj dovedností spojených s realizací divadelní inscenace a budou doplněna teoretickými přednáškami z následujících oblastí: loutkářské historie, dramaturgie, režie, scénografie, pohybu a hudby; dále návštěvami vybraných divadelních festivalů a představení (nebo sledováním jejich videozáznamů); setkáváním s tvůrci a praktickými tvůrčími aktivitami samotných účastníků pod vedením lektorů. Výsledky vaší samostatné ročníkové práce mohou být prezentovány na Loutkářské Chrudimi nebo na Faustování a Oprášeno v roce 2020.

Lektoři loutkářské konzervatoře
Kmenovým lektorem bude v tomto ročníku Petr Borovský, Významní tvůrci profesionálního, nezávislého i amatérského loutkového divadla.

Termíny setkání a zaměření jednotlivých setkání

7.¬–9. února 2020 Chrudim – scénografický seminář
6.–8. března 2020 Chrudim – dramaturgický seminář
17.–19. duben 2020 Brno – herectví s loutkou (v rámci krajské loutkářské přehlídky)
15.–17. května 2020 Chrudim – hudba a zvuky v inscenaci
12.¬–14. červen 2020 Plzeň – v rámci festivalu Skupova Plzeň
(seminář se zahraničním lektorem podle nabídky festivalu / )
30. června – 7. července 2020 Chrudim – v rámci festivalu Loutkářská Chrudim
(seminář si vyberete podle nabídky)
9.–11. října 2020 Chrudim – pohybový a improvizace
6.–8. listopadu 2020 Praha – v rámci festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem
27.–29. listopadu 2020 Nové Strašecí – v rámci festivalu Faustování a Oprášeno
(prezentace výsledků práce)

Cena loutkářské konzervatoře

Kurzovné: 3600 Kč
Cena obsahuje: nájem prostorů pro konání konzervatoře, materiál a lektorné za sedm víkendových lekcí a seminární poplatek na Loutkářskou Chrudim ve výši 1500 Kč. V ceně není započítána doprava, strava a ubytování frekventantů (ubytování nabízíme ve vlastním spacáku zdarma nebo zajištění penzionu).

Přihlášky
Přihlášku posílejte na e-mail drtinam@gmail.com. Stačí poslat adresu a kontakt, případně soubor, ve kterém pracujete.
Zájemci se mohou hlásit do 5. února 2020.

Michal Drtina +420 606644294, drtinam@gmail.com

Autor: Michal Drtina