Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Mladá haluz jede na plný plyn

Úžasná svatba Autor: Karel Stuchlík

Divadelní spolek Vojan Desná - Mladá haluz tento téměř uplynulý rok rozhodně nezahálel. Má za sebou úspěšné a plodné období - doslova. Účast na dvou národních přehlídkách a jako třešnička na dortu i účast na FEMADU Poděbrady.


Bylo jednou jedno divadlo v Desné v Jizerských horách… Abychom nahlédli do života DS Vojan – Mladá haluz, musíme začít na jednom konci. Velkou etapou celého desenského ochotničení byla pohádka S čerty nejsou žerty, která měla premiéru 7. 11. 2012 a derniéru 7. 11. 2015 (ooo, jak symbolické). Tedy přesně řečeno první derniéru – v amatérském divadle málo praktikovaná věc. Jen co se kostýmy vypraly a uložily, jen co se veškeré kulisy vytahaly do skladu v nejvyšším možném patře a fotky ze štací začaly žloutnout, volali z jabloneckého divadla, že by „čerti“ mohli být jednou z pravidelných nedělních pohádek. Televizní terminologií se jednalo o téměř hlavní vysílací čas a taková nabídka se vážně neodmítá. Nutno podotknout, že Mladá haluz se v Jablonci představila s pohádkou už jednou, když v únoru 2014 hrála dvě dopolední představení pro školy a školky. Oslovit dramaturgii divadla, aby zpětně oslovila Mladou haluz – to už není náhoda. Pohádka S čerty nejsou žerty, do které se původně režisérce moc nechtělo, se dočkala 31 repríz. Jednou perličkou ze zákulisí byl fakt, že pod hlavičkou Desné hrál pouze jeden Deseňák – ostatní herci byli z Jablonce, Liberce, Tanvaldu, Lučan, Loužnice, Smržovky a vůbec… V Desné je naštěstí zakotvená podpora celého souboru – pár fanoušků se najde, mezi nimi i pan starosta, zastupitelstvo a kulturní kancelář (vřelé díky všem).

V době největší pekelné slávy byla už dávno nazkoušená Zubatá story, tedy dentální rapsodie. Jedná se o příběh několika zoubků v puse malé holčičky, která – stručně řečeno – snídá lentilky a večeří čokoládu. Pak je jasné, že vyhrává kaz nad kartáčkem a pastou, naštěstí nevyhrává nad zubařkou – uff. Původní text byl a je určený pro dospělé – pak jde o to sledovat vše, co se do pusy strká… ano, opravdu vše. Zubatá story se po několika štacích dostala i do Nového Boru, na přehlídku, kde Dospělí hrají dětem. Tam od poroty zaznělo příjemné slovo „doporučení“. A tak se chvíli čekalo, aby se hlavy pomazané (rozuměj programová rada) v Rakovníku poradily a zjistily, že Zubatou story potřebují vidět i na národní přehlídce Popelka Rakovník na podzim 2016… Ještě jednou – národní přehlídce! Takové pocty už Desná dlouho nepamatuje. Občas to jsou nervy, ale stojí to za to.

K „čertům“ a „zubatce“ se tak nějak dostala Úžasná svatba. To je vám, milí čtenáři, tak zvláštní pocit, když se máte ženit a v den svatby se probudíte vedle cizí ženské. Inu, stalo se, tak teď rychle vymyslet, jak z toho ven. Jenže na lež se nabaluje další, lhář se pak ztrácí ve své pravdě a trochu to komplikují čtyři dveře – ten, kdo se má potkat se míjí a ten, koho rozhodně nepotřebujete, vám prakticky stále leze do záběru. Zkoušení bylo v tomto případě ultra specifické. Naučit se odstavec a trefit se mezi dva hrající kolegy je disciplína náročná sama o sobě. Ovšem když jsou repliky jednoslovné, navíc hodně podobné, v rychlém sletu a nesmíte se moc seknout, abyste nezkazili pointu, to jste pak rádi, že jste rádi. A rádi jsou i diváci, kteří jsou fantastičtí v tom, že se nebojí rozchechtat na celé kolo. Premiéra byla na konci února 2016, hned v březnu se jelo na přehlídku do Lomnice a pak (pozor, teď to znovu přijde – jak to ta Haluz dělá) a pak díky přímé nominaci na národní přehlídku do Volyně. Zkušenost jako hrom a hlavně zarytá stopa desenských ochotníků v jižních Čechách. A když jsme v tom kolovrátku úspěchů… na základě výsledků z Volyně byla Mladá Haluz pozvaná na přehlídku Femad Poděbrady, která se drží na špici kvality (poznámka pod čarou – celý soubor je z toho všeho vážně paf). Úžasňákovi měli možnost si (stejně jako ostatní soubory z okolí) zahrát opět v Jablonci – ooo, jaká čest. Ovšem člověk míní a život mění – respektive dva nové životy, které se vyklubaly na svět letos na podzim (překlad: dvě herečky byly těhotné, tak v listopadu přivedly na svět kluky jako buky).

Když článek začíná koncem, musí končit začátkem – dalších pár úhozů vynese jméno Štefan Pustai, jméno, které v ochotnickém světě něco znamená. Štefan letos u příležitosti svých 80. narozenin získal divadelní ocenění Zlatý Harlekýn za celoživotní práci v amatérském divadle… Joo, Desná má hodně dobrých důvodů být na své lidi právem hrdá.

Na klasickou otázku „co nového?“ sedne jedna odpověď – Mladá haluz maká, aby udělala radost dětem , ale samozřejmě nejen jim. Tak někdy na viděnou!Lukáš Frydrych a spol.

Autor: Vlaďka Koďousková