Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahlížení 2021

Vydýcháno z Liberce: Niwahanmjó Cicindelidae Autor: archiv přehlídky

Pro divadelní přehlídky a festivaly po celé republice nebyl poslední rok ani trochu jednoduchý. Stále se měnící situace způsobila, že většina z nich se uskutečnit nemohla nebo proběhly s výraznými omezeními. Proto byli všichni ze zprávy, že se divadelní dílna Nahlížení v tomto roce uskuteční, naprosto nadšení.


Začaly se oprašovat prastaré texty a rozdělávat nové nápady a i když byla ze zřejmých důvodu letošní účast poněkud řidší, dílna stále dožila své pověsti a na čtyři dny nabídnula přátelskou a divadla plnou atmosféru, proloženou všemožnými inscenacemi a kreativními dílnami. Já osobně jsem se Nahlížení zúčastnil a za sebe mohu říci, že jsem si ho opravdu užil.

Už od prvního večera bylo v Kulturním středisku v Bechyni živo. I přes menší trable s vlaky a počasím se většina účastníků dostala úspěšně na místo konání a ještě ten večer jsme zhlédli první představení letošní dílny Kolem a kolem od Matěje Výborného z Mostu, který představení nejen kompletně napsal, ale i sám zahrál. Šlo o pantomimu pro mysl nenáročnou a oči příjemnou obohacenou o pár zajímavých prvků, jako například více postav hraných stejným hercem. Tím byla dílna zahájena a její první den zakončen.

Den druhý zahájil soubor Veselé zrcadlo z Ústí nad Orlicí, který si pod vedením Lenky Janyšové připravil inscenaci Simon na motivy knihy „Já Simon“ od americké autorky Becky Albertalliové. Ačkoliv byla inscenace stále rozpracovaná, bylo vidět že soubor odvedl kus práce. Scéna byla oživena velkou krychlí z PVC trubek, se kterou se v představení velmi zajímavě a aktivně pracovalo a výkony herců vytvářely pro diváky příjemnou atmosféru.

Ještě před obědem nám zahrál soubor Užvak z Prahy. Ti si pod vedením Dany Svobodové a Karla Tomase připravili inscenaci na motivy knih Roalda Dahla se jménem Da(h)le?!. V něm nás soubor provedl životem tohoto autora. Inscenace i přes delší rozsah vůbec nenudila a bylo vidět, že si soubor pohrál s každým jedním prvkem, který se rozhodli použít. Poutavý životní příběh Roalda prokládali zvraty, vtipnými momenty a odkazy na jeho díla.

Den nám zakončil soubor Hromozvod z Nitry svým autorskou inscenací Narodeniny, které si připravili pod vedením Michaely Čajkovičové. Inscenace se snažila poukázat na chyby v povaze každého z nás a na lidskou potřebu hledat si nepřátele všude okolo sebe. Vizuálně a technicky skvěle zvládnuté představení plné chytrých zvratů chytnulo u srdce každého diváka a i přes poněkud chmurný motiv dokázalo skvěle pobavit.

Dalšího dne z rána jsme hráli my; soubor Vydýcháno z Liberce. I přes prvotní váhání se naše inscenace Niwahanmjó Cicindelidae na motivy knihy Písečná žena od japonského autora Kobó Abe setkalo s pozitivním ohlasem diváků. Představení je hráno na arénu, což byla pro nás všechny naprosto nová technika hraní. Nehráli jsme toto představení poprvé a tak jsme již měli různé prvky vyladěné a scénář vhodně upravený. Hraní v Bechyni nás jen ujistilo v tom, že jdeme správným směrem a díky diskusím, které probíhaly po každém druhém či třetím představení, máme i dobrou představu o tom, co dále zlepšovat.

Celou dílnu zakončilo představení inscenace Zažehnutí aneb Blatnický Bajkonur. Autorskou inscenaci nám zahrál soubor oProti složen ze dvou spolužačkek z Brněnské JAMU pod vedením Daniely Evjákové. Představení nám představilo život dvou blízkých kamarádek, každé s vlastním příběhem a s vlastními vnitřními démony.

Zažehnutí aneb Blatnický Bajkonur

Zažehnutí aneb Blatnický Bajkonur

Mezi představeními nám čas vyplňovaly dílny či diskuse, které byly vedeny a vymyšleny tak, aby vždy něco předaly jednotlivým souborům a aby posunuly naší kreativní tvorbu zase o něco dále. Každý se dozvěděl, co z diváckého pohledu v inscenaci fungovalo či nefungovalo, co zlepšit, na čem pracovat. Nahlížení vždy bylo a je svými diskusemi a dílnami unikátní a ani letos žádný ze souborů neodjel s prázdnou. Divácká zpětná vazba je na divadle prakticky to nejdůležitější a díky bechyňské dílně teď každý ví, kam směřovat.

Na Nahlížení pokaždé všichni vzpomínáme jen s úsměvem na tváři a letošní ročník určitě není výjimkou. Děkujeme za skvělých pár dní, pro některé z nás posledních, (co se týká možnosti jet na středoškolskou dílnu, protože stárneme a rozprchli jsme se na školy vysoké) a o to tedy úžasnějších.

Vojtěch Bursa

Autor: Amaterská Scéna

Přílohy:

A-DA-H-LE-4-n13x7 IMG-5816-ev6u8 Kolem-a-kolem-5-v5ysu Narodeniny-1-fy8tl
Niwahanmjo-Cincidelidae-1-jap88 Simon-06-78poc Zazehnuti-4-ak8ms