Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Národnostní menšiny jsou mosty mezi národy

Iveta Myšková, starostka Libice, Jaroslav Vondruška (DS Vojan Libice) a chorvatská amabassadorka Ljiljana Pancirov. Autor: M. Čejka

Rozhovor s chorvatskou velvyslankyní Liljanou Pancirovovou, která se zúčastnila představení krajanů v Libici nad Cidlinou


Komedii Nájemníci v provedení Divadelní skupiny Sebranka ČB 1 a České besedy Daruvar shlédla i chorvatská velvyslankyně Liljana Pancirovová. Bezprostředně po představení poskytla diplomatka Amatérské scéně krátký rozhovor.

Jak se vám líbilo dnešní představení?

Opravdu moc. Přiznám se, že mám ráda klasická činoherní představení a když vidím dobrou komedii, tak se moc bavím.

Jak vnímáte návštěvu českých krajanů z Daruvaru v České republice?

Samozřejmě, že velice pozitivně. Považuji totiž principiálně národnostní menšiny za skvělé mosty mezi národy. Svými aktivitami totiž posilují znalosti a povědomí o sousedních nebo i vzdálenějších národech. Věřím, že pozvání pro zástupce české menšiny v Chorvatsku bylo důležitou událostí a posílí vzájemná přátelství. Ale takových příkladů je víc, mohu uvést výbornou spolupráci s etnickou skupinou moravských Chorvatů. Přátelství mezi DS Vojan Libice nad Cidlinou a daruvarskými ochotníky trvá nepřetržitě od roku 1996. Soubory se vzájemně navštěvují, hrají divadlo, vznikají osobní přátelství… Oceňuji tuto úžasnou přátelskou vazbu, která vlastně trvá už čtvrt století. Podle informací, které mám si troufám říci, že inspirace a různé podněty přicházejí z obou stran. Taková laskavá a přátelská spolupráce je určitě obohacující jak po lidské, tak i po divadelní stránce. Můj obdiv patří všem, kteří věnují svůj volný čas, svoje poznatky amatérskému divadlu. Pokud mohu dnešní představení posoudit, tak vidím jeho vysokou úroveň.

Máme radost z vaší návštěvy, ale nejste prvním chorvatským diplomatem, který navštívil Libici. V roce 2005 tady byl velvyslanec Viktor Brož, který se také přijel podívat na daruvarské ochotníky…

Tak tohle jsem opravdu nevěděla, ale vidíte, vlastně je to důkaz, že stále přikládáme velkou důležitost našim vzájemným stykům. V rámci našich možností je budeme i nadále podporovat. Věřte, že si z Libice odvážím hodně krásných zážitků.

Ráda bych poděkovala za milé pozvání, kterého si hodně vážím. Poznala jsem tady skvělé lidi, kteří se s nadšením věnují ochotnickému divadlu. Přeji do příštích let, jak daruvarskému, tak libickému souboru, hodně dalších úspěchů.

Děkuji vám za rozhovor, poděkování patří i tlumočníkovi Željko Podsedníkovi, redaktoru daruvarského týdeníku Jednota.

Autor: Milan Čejka