Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Obnovená premiéra Projevy z řad pracující inteligence

PZŘPI - Ivana Uhlířová Autor: Oskar Helcel

Ivana Uhlířová v obnovené premiéře inscenace Projevy z řad pracující inteligence divadelního souboru „Strop je nahoře, podlaha je dole“ Pražský divadelní soubor „Strop je nahoře, podlaha je dole“ uvádí inscenaci s názvem Projevy z řad pracující inteligence. Obnovená premiéra se uskuteční ve čtrvtek 25. listopadu 2021 v Činoherním klubu. Jednu z postav tentokrát ztvární Ivana Uhlířová.


„*Inscenace vychází z autentických, především literárních textů z doby komunistické totality v Čechách padesátých let a usiluje o tvar, kde se důraz na text propojuje s vizualitou i dalšími prostředky, které divadlo nabízí. Ani dokument, ani satira, ale zájem o specifické rysy dobové tzv. umělecké tvorby a tzv. myšlení, v nichž se možná zrcadlí i leccos z naší současnosti*“, říká o projektu zakladatelka a vedoucí souboru Josefina Karlíková, která v něm působí jako režisérka, autorka výpravy, grafického designu a také herečka.

Soubor Strop je nahoře, podlaha je dole vznikl v Praze roku 2014, kdy se tato současná studentka pražské UMPRUM rozhodla inscenovat Ionescovu Plešatou zpěvačku (z níž pochází i název ansámblu) a oslovila ke spolupráci své vrstevníky z pražských, převážně uměleckých škol. Představení se setkalo se značným diváckým ohlasem, stejně jako další inscenace – v Čechách takřka neznámé Sorokinovy hry Dostojevskij – trip a Jarryho Ubu králem.

Na letošní inscenaci s mottem „*Jsem dělník i jako básník“ se kromě zakladatelky podílejí Konrád Karlík, Ondřej Kulhavý, Ema Zelená, Benjamin Hess, Anna Jerhotová, Daniel Spiess, Stefan Osciatka a Ivana Uhlířová. „Velmi si vážíme toho, že nabídku na spolupráci s námi přijala jedna z nejlepších českých hereček Ivana Uhlířová*“, říká Josefina Karlíková. O její vlastní práci na této inscenaci napsal Karel Haloun: „*Jako kostýmní výtvarnice nabízí Josefina Karlíková divákům léblovský opuletní vizuální zážitek. […] V roli režisérky je vynalézavá a klinicky přesná, aniž by přestávala být vtipná*“. (Přítomnost IV/2020)

Více o souboru na: https://stropjenahore-podlahajedole.tumblr.com

https://www.facebook.com/…aha.je.dole/

Autor: Elisa Speváková

Přílohy:

PZRPI-atelier-02-foto-Oskar-Helcel-lffhu