Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Od špalku k marionetě s Vladimírem Sosnou

Loutkářská konzervatoř 2022 Autor: www.drevoozije.cz

V březnu se uskuteční úvodní setkání prvního ročníku čtvrtého cyklu loutkářské konzervatoře. Přihlásit se můžete do 10. února na níže uvedené adrese. V osmi víkendových setkáních a jednom soustředění v rámci festivalu Loutkářská Chrudim se seznámíte s řezbou a s technologií loutek.


Čtvrtý cyklus „Loutkářské konzervatoře“ je určen všem, kteří jsou okouzleni loutkovým divadlem. Nezáleží přitom, zda nějakou loutkářskou zkušenost mají, nebo ne. Hlavním cílem je hledání a objevování možností loutkového divadla jako jedné z alternativ současného moderního umění se zaměřením na praktickou realizaci. Budeme se zabývat všemi divadelními komponenty, hereckou, vizuální, zvukovou i diváckou složkou. Součástí vzdělávání bude i nezbytné poznávání divadelní teorie, loutkářské tradice a její historie, ale také sledování současné tvorby českých i zahraničních loutkářů a zajímavé práce amatérských souborů.

První ročník čtvrtého cyklu “Loutkářské konzervatoře” se uskuteční v osmi víkendových setkáních (od pátečního podvečera do nedělního poledne) od března 2022 do listopadu 2022 a v jednom šestidenním soustředění v rámci Loutkářské Chrudimi 2022 (26.–27. 3. Smědčice, 23.–24. 4. Smědčice, 28.–29. 5. Smědčice, 11.–12. 6. Smědčice, 30.6–6. 7. Chrudim, 24.–25. 9. Smědčice, 22.–23. 10. Smědčice, 5.–6. 11. Praha, 19.–20. 11. Chrudim).

Náplň loutkářské konzervatoře

Jednotlivá setkání budou věnována především praktické tvorbě zaměřené na rozvoj dovedností spojených s technologií loutky a s realizací divadelní inscenace. Doplněna budou teoretickými přednáškami z následujících oblastí: loutkářské historie, dramaturgie, režie, scénografie, pohybu a hudby; dále návštěvami vybraných divadelních festivalů a představení (nebo sledováním jejich videozáznamů); setkáváním s tvůrci a praktickými tvůrčími aktivitami samotných účastníků pod vedením lektorů.
V průběhu prvního roku studenti nahlédnou do historie českého loutkářství. Navštíví významné loutkářské instituce české profesionální i amatérské scény. V první polovině roku se seznámí s různými druhy loutek používaných v Čechách i ve světě, s jejich technologiemi a užitím. Naučí se vytvořit návrh pro výrobu loutky, podle kterého každý student vyrobí vlastní originální dřevěnou marionetu.
Velký časový úsek bude věnován řezbě, během níž se studenti naučí pracovat s dláty a pečovat o ně (broušení). Na workshopu v rámci Loutkářské Chrudimi dojde ke kompletaci, povrchové úpravě, zavěšení a oživení, marionet, které budou prezentovány na společné výstavě.
V druhé polovině roku budeme společně hledat vazby mezi vytvořenými marionetami. Budeme hledat dramatický tvar, příběh, jehož výstupem bude krátké loutkové představení.

Lektoři loutkářské konzervatoře

Kmenovým lektorem tohoto ročníku bude Vladimír Sosna, který 23 let pracoval v loutkovém Divadle Alfa jako kulisák, loutkoherec a posledních deset let jako řezbář. Kurzy se zaměřením na technologii loutky vede od roku 2007. V současné době se věnuje i dalším způsobům oživení dřeva. Tohoto lektora doplní další významní tvůrci profesionálního, nezávislého i amatérského loutkového divadla.

Cena loutkářské konzervatoře

Kurzovné: 4.000 Kč (+ 1600 Kč za LCH)
Cena obsahuje nájem prostorů pro konání konzervatoře, materiál a lektorné za osm víkendových lekcí. Seminární poplatek za Loutkářskou Chrudim ve výši 1600 Kč se bude hradit v rámci přihlášek na Loutkářskou Chrudim. V ceně není započítána doprava, strava a ubytování frekventantů (ubytování je možné ve vlastním spacáku ve Smědčicích za 200 Kč/osoba/noc nebo zajištění penzionu).

Přihlášky

Přihláška do konzervatoře je zde >>>
Nebo posílejte na e-mail drtinam@gmail.com.
Stačí poslat adresu a kontakt, případně soubor, ve kterém pracujete.

Zájemci se mohou hlásit do 10. února 2022.

Autor: Michal Drtina