Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Oslavte s námi Světové dny divadla

Výzva Amatérské scény k Světovému dni divadla Autor: Amatérská scéna

Amatérští divadelníci oslavte Světový den divadla pro děti a mládež, Světový den loutkového divadla a Světový den divadla! A protože nemůžeme slavit veřejnými akcemi ve svých souborech, rozhodli jsme se vás vyprovokovat k podpoře těchto významných dnů alespoň on-line formou. Podpořte svým přáním tyto významné divadelní svátky.


Připomeňme si společně v celé obci amatérského divadla tyto svátky. Jak? Pošlete do 26. března na adresu redakce vaše poselství k těmto divadelním svátkům. Můžete tak učinit písemně, fotografií, fotografickou koláží nebo úplně nejlépe natočené na videu.

Těšíme se na vaše poselství, která zveřejníme po doručení na stránkách Amatérské scény.

Pokud chcete zveřejnit k tomuto výročí nějaký záznam vaší inscenace, napište nám, kde jej budete vysílat, vše budeme propagovat.

Společně si pak můžeme popřát v ON-LINE setkání v aplikaci ZOOM 27. 3. v 18 hodin.

20. března. – Světový den divadla pro děti a mládež

Světový den divadla pro děti a mládež se slaví od roku 2001 na popud mezinárodní organizace ASSITEJ. Jde o celosvětovou akci vyzdvihující významnou úlohu, kterou může divadlo sehrávat v životech svých mladých diváků a tvůrců. Na celém světě se na počest Světového dne divadla pro děti a mládež konají slavnosti, festivaly a představení organizované pro děti a mládež a dětmi a mládeží.
Poselství 2021

21. března – Světový den loutkového divadla

Vznikl na podnět Mezinárodní unie loutkářů UNIMA poprvé v roce 2000. Na celém světě se na počest loutkářského oboru koná řada akcí a k sepsání poselství je vždy vyzvána významná světová osobnost loutkového divadla.
Poselství 2021

27. března – Světový den divadla

Světový den divadla byl poprvé slaven v roce 1962 Mezinárodním divadelním institutem (ITI). Slaví se každoročně středisky ITI a mezinárodní divadelní komunitou. Ku příležitosti těchto oslav se pořádají různé národní a mezinárodní divadelní akce. Jednou z nejdůležitějších je šíření Mezinárodního poselství Světového dne divadel, prostřednictvím osobnosti světového významu, pozvané střediskem ITI, která sdílí své reflexe na téma Divadlo a kultura míru. První Mezinárodní poselství Světového dne divadla bylo napsáno v roce 1962 Jeanem Cocteau. Poprvé se tak stalo v Helsinkách a následně ve Vídni na 9. světovém kongresu ITI v červnu 1961, kde prezident Arvi Kivimaa navrhl jménem finského centra Mezinárodního divadelního institutu zavedení Světového dne divadla. Návrh, podpořený skandinávskými centry, byl většinou schválen.
Poselství 2021

Došlé vzkazy

Jirka Jelínek – gratulace ke Dni loutkového divadla

Český rozhlas Hradec Králové – Vilém Majzner, krkonošský Matěj Kopecký – Povídání Elišky Pilařová a nezávislého starosty Poniklé Tomáše Hájka ke Dni loutkového divadla

Nahlášené akce

19. 3. 2021 / Divadlo Alfa Plzeň
Pro nejmenší diváky a celé rodiny je do příštího čtvrtka zpřístupněný záznam představení Tři siláci na silnici.

20. 3. 2021 / Naivní divadlo Liberec
Od 20. 3. 10.00 do 21. 3. 20.00 můžete zhlédnout inscenaci Alibaba a čtyřicet loupežníků, záznam České televize.

20. 3. (celý den) 2021 / Divadlo DRAK Hradec Králové
Autorská koláž o nezdolné touze hýbat se a tančit, která je určena dětem od 4 let, s názvem „A na noze pevnina“.

20. 3. 2021 od 17 hodin / Divadlo Alfa Plzeň
Sobotní přímý přenos premiéry naší nové pohádky Jak si Míša hledal kamaráda.

20. 3. 2021 od 18 hodin do 21. 3. / Festival Loutkářská Chrudim
Festival k připomenutí Světového dne loutkového divadla vysílá inscenaci Bílobílý Svět souboru Střípek Plzeň, která byla s úspěchem uvedena na 64. loutkářské Chrudimi v roce 2015.

21. 3. 2021 / Muzeum loutkářských kultur Chrudim
U příležitosti Světového dne loutkového divadla připravilo Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi mimořádnou výstavu s příznačným názvem Neztrácejte hlavu!, kterou v neděli 21. března 2021 doplní i online program zaměřený na loutky v hudebních klipech nazvaný MLKparáda.

21. 3. 2021 / Toy Machine
Principál divadla Toy Machine Tomáš Běhal upozorňuje na on-line projekt
Povídání o pejskovi a kočičce** od Josefa Čapka, který nemohou hrát živě a posílá ke sdílení a jinému on-line zveřejňování jejich projekt k oslavě Světového dne loutkového divadla.

27. 3. 2021 / Amatérská scéna
ON-LINE setkání amatérských divadelníků v aplikaci ZOOM 27. 3. v 18 hodin.

27. 3. (celý den) 2021 / Divadlo DRAK Hradec Králové
Kultovní „Faust“. Toho Drak uvedl v roce 2018 ke svým šedesátinám.

Autor: Michal Drtina