Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Pět v jednom aneb Sami proti sobě

Fandův dýchánek Autor: archiv přehlídky

Letošní svitavský Fandův dýchánek byl výjimečně ojedinělý a nabitý. Byl krajskou postupovou přehlídkou Pardubického kraje na Šrámkův Písek, Wolkrův Prostějov, Mladou scénu, Dětskou scénu a Loutkářskou Chrudim.


Po loňské zkušenosti, kdy pro nedostatek přihlášených souborů došlo ke spojení dvou původních přehlídek Svitavský Fanda a Svitavský dýchánek, nikdo nemohl očekávat takovou obrovskou účast v letošním roce.

Během soboty a neděle (1. a 2. dubna) se na třech divadelních scénách (divadlo Trám, divadelní klub Tyjátr a Fabrika) díky obrovskému nasazení organizátorů (Středisko kulturních služeb – Fabrika Svitavy) zahrálo 18 představení (!), které hodnotila tříčlenná porota (Ema Zámečníková, Irena Marečková a Vladimír Hulec).

Kdo někdy krajskou divadelní přehlídku absolvoval, umí si představit ten frmol, běh a chvat, aby se všechno stihlo. Na takové přehlídce se amatérské soubory setkávají mnohdy jen jednou v roce, moc rádi se na ní všichni vidí a těší se, jak uvidí, co kdo a jak tvoří, jak o divadle přemýšlí, kam se posunul…a potom si popovídají. A k tomu povídání jsou také diskuze o představení, kdy se souborům dostává cenné reflexe od poroty a zpětné vazby od publika. Kamarádi si něco řeknou navzájem hned po děkovačce nebo v běhu při úklidu scény nebo cestou na jiné představení a v nejlepším případě večer u piva. Ale co když jedete na přehlídku, nikoho tam neznáte, nevíte a chcete se poradit, zeptat? A to v tak přeplněném programu prostě nejde.

Myslím si, že by organizátorům krajských přehlídek v jejich nelehké práci velmi pomohla a přípravu usnadnila předběžná zpráva nebo zatím nezávazná přihláška od souborů v dostatečném časovém předstihu, jestli se chystají se svou inscenací té, které přehlídky zúčastnit. Mnozí totiž do poslední chvíle nevíme, jestli všechno včas stihneme, o vyplnění závazné přihlášky se rozhodujeme třeba až v ten poslední večer. Představuji si noční můry kulturního pracovníka, který má den před uzávěrkou na přehlídku přihlášené dvě inscenace a nespí ze strachu, že ji bude muset zrušit úplně. Ráno po půlnoční uzávěrce rozechvěle otevírá elektronickou poštu a vypadne na něj dvacet přihlášek…

Šetřeme si své organizátory krajských postupových kol! Komunikujme s nimi včas a užívejme si pak příjemné divadelní chvilky na přehlídkách. Hýčkejme si naše rodinné stříbro, kterým amatérské divadelní přehlídky v krajích pro nás jsou!

Autor: Jarka Holasová