Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Poděbradští ochotníci oslavili kulaté jubileum

Galavečer v Poděbradech Autor: Milan Čejka

U příležitosti 160. výročí trvání Divadelního spolku Jiří Poděbrady se uskutečnil v místním Divadle Na Kovárně galavečer.


Nejprve došlo v sobotu 20. listopadu ve foyeru divadla k zahájení výstavy, která na dvanácti panelech mapuje a přibližuje mezníky, zajímavé dění či podstatné události v životě souboru. K vidění byly i kostýmy a hlavně kroniky, které po dlouhá léta pečlivě vede Vlasta Vaňoučková.

„V roce 1861 se objevila myšlenka, která vedla k založení divadelního spolku. První představení se uskutečnilo v září stejného roku v bývalé zámecké kapli. A to nadšení a elán, vše spojené s hraním divadla vydrželo v Poděbradech dalších 160 let. Chci věřit, že bude trvat i nadále,“ uvedla při zahájení předsedkyně spolku Nataša Doležalová.

Autorka expozice Kateřina Vaněčková připomněla i skutečnost, že spolek byl během minulé doby díky okolnostem nucen hrát na několika místech. V roce 1937 vznikl v budově původního Jiříkova divadla požár. Potom se hrálo na Záložně a nakonec se v roce 1942 otevřelo Zámecké divadlo Na Kovárně.

Večerem vtipně provázel Martin Kočí, improvizovaný program v režii Ladislava Langra nabídl zejména ukázky z divadelních her uváděných v posledních letech, nechyběly zajímavé projekce. V nich se představila většina členek a členů spolku. Jana Langrová také zmínila historii Festivalu mladého amatérského divadla, který patří do Poděbrad už padesát let. K dlouholeté spolkové tradici patří i spolupráce s profesionálními umělci, a to už od začátku 20. století. Lze uvést taková jména jako byl Rudolf Deyl, Eduard Kohout nebo Jaroslav Marvan. V posledních letech se na poděbradských divadelních prknech také představila řada osobností divadelního světa. Například Pavel Trávníček, Otakar Brousek mladší, královna českého dabingu Valérie Zawadská a Igor Bareš. Oba posledně jmenovaní se galavečera aktivně zúčastnili. Došlo i na vzpomínku na členy, kteří zemřeli nebo nemohli přijít.

Nezbývá než popřát celému spolku do dalších let už tradiční: „Zlomte vaz!“

Pozn.red.: Autorem fotografií je Milan Čejka

Autor: Milan Čejka

Přílohy:

PB205291-giv60 PB205363-eft1p PB205389-s2igs PB205457-8qw27
PB205468-o75yl