Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Podpora zájezdových dopravců

Ilustrační foto Autor: archiv

Vážení organizátoři přehlídek a festivalů, vážení kolegové ze souborů. Mnozí z vás používají k přepravě na vystoupení, přehlídky a festivaly zájezdové dopravce. Většinou jde o dopravce, který vás s láskou a péčí dopravoval a doufejme, že i v následujících měsících bude dopravovat. Jak se vyjadřují někteří z pořadatelů: Vlakem, autobusem nebo pěšky s kulisami zahrát nedorazíme. Z tohoto důvodu uvádíme níže odkaz na petici - Iniciativa za autobusy.


Iniciativa pro záchranu zájezdové autobusové dopravy v době koronavirové

Za autobusy je iniciativa pro záchranu zájezdové autobusové dopravy, na kterou silně dopadly důsledky koronavirové krize. Usilujeme o zachování této veřejné služby, kterou využívají tisíce a tisíce organizací od škol až po domovy důchodců. Iniciativu založil Jiří Vlasák, aby spojil zájezdové dopravce z celé České republiky a předložil státu pět řešení na podporu nepravidelné autobusové přepravy osob.

V Česku provozuje nepravidelnou osobní dopravu jako hlavní činnost několik set malých, převážně rodinných firem. Naprostá většina patří mezi podporovatele iniciativy a většinu z nich naleznete v seznamu na těchto stránkách. Podle červnového průzkumu iniciativy Za autobusy mezi 128 dopravci přišlo v důsledku jarních koronavirových omezení 9 z 10 firem o 90 a více procent jízd, 86,7 % z nich pak do půl roku zkrachuje a 4 z 10 jsou již bez peněz.

Děkujeme za vládní podporu a kompenzace jarních omezení, vyplývajících z vládních opatření proti Covid-19. Začíná jaro 2021, již více než rok jsme bez práce, další měsíce bez zakázek a bez vládní pomoci nepřežijeme! Odstavené autobusy chátrají, budeme muset vynaložit vysoké finanční prostředky pro jejich udržení v provozuschopném a hlavně bezpečném technickém stavu.

Obrovským daňovým a dotačním znevýhodněním oproti ostatním druhům hromadné přepravy osob nás stát velmi neprozíravě tlačí do šedé ekonomiky. Nechceme jezdit pro celý školský systém (2 mil. dětí a mladistvých) a pro ostatní aktivní veřejnost 4 x dráž než pravidelná doprava!

Stát odmítá tyto problémy spolu s námi řešit a raději se alibisticky vyjádří, že nejsme pro veřejnost zajímaví a nemáme její podporu. Domníváme se, že se v důsledku jedná o velmi krátkozraké a nebezpečné jednání. Vozíme nejen veřejnost, ale také děti a vnoučata vládních a státních úředníků.

Možná si řeknete, vždyť autobusy jezdí a tak se tedy nic moc neděje. Jsou to ale autobusy linkové přepravy, zájezdové autobusy, kterými jezdíte na výlety, na dovolenou, za radostí a zážitky, již rok s obrovskými ztrátami stojí. Pracovně, nemůžeme poskytnout zájezdové autobusy pro linkovou přepravu osob nebo jinou práci – naše autobusy k tomu nejsou uzpůsobeny. Podobně, jako Vy byste nejeli linkovým autobusem na dovolenou.

Kopletní petici najdete na adrese: https://www.zaautobusy.cz

Autor: Amaterská Scéna