Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Přelet nad loutkářským hnízdem no. 1

Přelet nad loutkářským hnízdem 2022 Autor: archiv festivalu

Pokud zavítáte na festival Přelet nad loutkářským hnízdem, naskytne se vám možnost zhlédnout různá zpracování známých a oblíbených pohádek, nebo se naopak seznámíte s příběhy úplně novými a neokoukanými. Najdete zde ale i taková představení, které vám na okamžik umožní ocitnout se zcela na jiném místě a nechají vás nahlédnout do jiné kultury. A přesně taková byla čtvrteční inscenace Hedvábí.


Představení diváka přenese na narozeninovou oslavu vietnamské dívky jménem Sen, která se rozhodla vyprávět svou oblíbenou legendu. Jejím hlavním hrdinou je poněkud zlomyslný duch. Celé dny tráví záškodnictvím a tropením žertů na účet nic netušících vietnamských obyvatel. Jak už to ale v pohádkách bývá, zlé skutky se mu jednou vymstí. Když ukradne šaty jedné malé dívce, její sestřička se jí rozhodne pomoci. Vydá se na cestu, během níž utká pro sestru šaty z hedvábí. V tu chvíli ale duch zase škodí a oděv hodí do moře. Nešťastná dívenka pro něj skočí, ale vlny jsou příliš silné, a tak ji v sobě utopí. Duch se zalekne toho, co způsobil a přeje si skutek nějak odčinit. Prozradí tedy vietnamským lidem tajemství výroby hedvábí. Na počest dívenky, která za šaty pro svou sestřičku obětovala život, se prý tančí hedvábný tanec.

Ačkoli se legenda může zdát smutná, ba dokonce tragická, loutkoherečka Anežka Kalivodová ji divákům vypráví velmi jemným způsobem. Dění odlehčuje nápaditou záměnou hlasů postav a vtipnými výroky ducha, především když přímo interaguje s diváky a ptá se jich na otázky. Díky tomu se jí daří děti přímo vtáhnout do hry a získat jejich pozornost.

Celé představení dýchá atmosférou asijské kultury, ať už jde o tematickou hudbu, svíčky, vonné tyčinky nebo lampiony. Tímto způsobem je také vytvořena scéna, která nám představí například prostředí tropického lesa, kde číhají opice, horu, na níž sídlí socha Buddhy, nebo rozbouřené moře. Pokud si tedy budete přát alespoň na chviličku zavítat do jiné kultury, inscenace Hedvábí vám to zajisté umožní.

Autor: Kateřina Mikutová